V horkých letních měsících si lidé musí dávat pozor na dodržování pitného režimu a vyhnout se konzumaci rizikových potravin, které se snadno kazí.
Doporučují to hygienici z Úřadu veřejného zdravotnictví (ÚVZ) ČR.
Je třeba se vyhnout kávě a alkoholickým nápojům, které mají účinky dehydratační.
Rizikové potraviny musíme chladit, nebo mrazit
Mezi rizikové potraviny patří ty, které vyžadují chlazení a mrazení. Jde hlavně o živočišné potraviny, kde patří například měkké masné výrobky, mléčné výrobky, lahůdkářské výrobky, jako různé saláty s majonézou nebo bez ní.
Je třeba si dávat pozor i na měkké cukrářské výrobky, porcovanou zmrzlinu, hotové výrobky, hlavně s obsahem živočišné složky, přičemž nejrizikovější jsou vejce, či pokrmy rychlého občerstvení nebo nedostatečně umytá zelenina a ovoce.
Živočišné potraviny samy o sobě obsahují mikroorganismy a tím jsou v podstatě i dobrou živnou půdou pro rozmnožování mikroorganismů.
Sponzorováno
Potraviny mohou být příčinou různých střevních onemocnění. Nejčastěji se vyskytují průjmová onemocnění doprovázené teplotou, zvracením a celkovou nevolností. Způsobují jejich bakterie nebo viry, mají za následek celkové oslabení organismu, až dehydrataci. Jsou to nejčastěji salmonelózy a onemocnění způsobené bakterií Escherichia coli nebo viry.
Nezbytné je hlavně často si mýt ruce.
Grilujte mírně a delší čas
Při přípravě jídla se doporučuje teplota nejméně 70 stupňů Celsia alespoň na deset minut. Uvařené jídlo třeba zchladit do dvou hodin a pak dát do lednice. Léto je také obdobím grilování.
Doporučuje se grilování při mírnější teplotě a delší čas. Například vytékání růžové šťávy poukazuje na to, že nedošlo k dostatečnému propečení masa. Grilované maso je třeba hned sníst. Maso je třeba rozmrazovat pouze v ledničce a ne volně v kuchyni.
V létě je podle odborníků třeba jíst vyváženou a pestrou stravu, dostatek zeleniny, ovoce, ryb, drůbeže a luštěnin, nízkotučných mléčných výrobků, brambor a celozrnných výrobků.
Uplatňujte zásady lehčí stravy, to znamená potraviny s vyšší stravitelností, ale s nižší energetickou hodnotou. Je třeba upřednostnit dušení a vaření před smažením a fritováním.
Sponzorováno
A jak v létě dbáte na dostatek tekutin vy?
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Léto a zdraví
Přečtěte si také naše další články