Obsah článku
- Některé bylinky a přírodní léčebné metody mohou pomoci snížit nepříjemné pocení. Je však důležité si uvědomit, že každý jedinec může na bylinky reagovat odlišně, a proto je vhodné se poradit se zdravotním odborníkem, než začnete užívat jakékoliv bylinky nebo přípravky.
- Ve článku najdete bylinky, které mohou být užitečné při snižování pocení.
- Šalvěj (Salvia officinalis): Šalvěj obsahuje třísloviny, které mohou pomoci omezit aktivitu potních žláz. Může být konzumována jako čaj nebo přidávána do jídel.
- Čaj z mátových listů: Mátový čaj má schopnost chladit tělo a snižovat pocení. Máta také obsahuje třísloviny, které mohou omezit nadměrnou produkci potu.
- Skořice: Skořice má termoregulační vlastnosti a může pomoci udržovat optimální tělesnou teplotu a snižovat pocení.
- Levandule: Levandule má uklidňující a relaxační účinky, které mohou pomoci snížit stresově podmíněné pocení.
- Ženšen (Panax ginseng): Ženšen může pomoci regulovat hormony, které ovlivňují potní žlázy, a tím snížit nadměrné pocení.
- Kořen pampelišky: Pampeliška má močopudné vlastnosti a může pomoci tělu odplavit toxiny, což může ovlivnit i nadměrné pocení.
- Černý čaj: Obsahuje kyselinu gallovou, která může omezit produkci potu.
- Při užívání bylin a přírodních léčebných metod je důležité dodržovat doporučené dávky a nebrat je jako náhradu za lékařskou péči. Pokud máte nadměrné pocení nebo vás trápí jiné zdravotní obtíže, měli byste se poradit se svým lékařem, aby byla stanovena přesná diagnóza a navržen vhodný léčebný plán.
Rozpoznejte důvod pocení
Je důležité rozlišovat příčiny pocení se a také části těla, které pot produkují. Každý z nás je jedinečný a potí se na jiných místech – někomu stéká pot po tváři, jinému dolů zády, kdosi má stále mokré ruce, někdo zase jen občas maličký flíček pod paží.
Pocení dlaní je jinou záležitostí než jen „běžné“ pocení se z tepla. Dlaně se potí přes papilární žlázy, zatímco ostatní části těla vylučují póry pot pro účely vyrovnávání teplot. Jistě, můžete mít zvýšenou míru pocení se ze stresu i na jiných částech těla, jenže tato reakce již není primární a speciální, jakou pozorujeme v případě dlaní.
Rovněž určitě vnímáte rozdíl v pocení nohou a například obličeje. A proč je důležité znát původ a důvod vašeho potu? Účinky, které nám poskytují léčivé rostliny, s druhy a důvody pocení úzce souvisí.
Od bylinek nečekejte úplně zázraky
Běžně se můžete setkat se strohým jmenováním léčivým rostlin (antihidrotík), které pomáhají proti nadměrnému pocení. Není to tak jednoduché, jak se zdá – ani známé šalvějové lázně nejsou zaručeným řešením. Ale kdo jim uvěří, placebo efekt může dokázat zázrak.
Pamatujte: Nadměrné pocení může mít několik příčin – od vnějších vlivů, stresu až po dysfunkci štítné žlázy.
Které bylinky se na zmírnění pocení doporučují?
Zkuste proti svému pocení následující bylinky:
1. Šalvěj lékařská
Doporučuje se především při nadměrném pocení se dlaní, pokud jde o šalvějové lázně. Ty sestávají ze šalvějového odvaru a několika kapek octa. Už po pěti minutách můžete ruce vybrat a osušit, ošetřit hydratačním krémem.
Účinky šalvěje lékařské jsou ale hlavně uvolňující a antistresové. Znamená to, že ne lázně, ale pravidelné pití čajů ze šalvěje a celková úprava životosprávy pomáhá zklidnit organismus, čímž omezuje pocení ze stresu, nervozity, úzkosti nebo i noční pocení, způsobené obvykle zlými sny. O výrazných pozitivních účincích šalvěje lékařské při nadměrném pocení se jako výsledku termoregulace organismu v odborné literatuře mnoho nenajdete.
Šalvěj nezpůsobuje zázraky jako jed butulotoxín, který „zazátkuje póry“ a umožní vám na určitou dobu suchý klid. Šalvěj pouze pomůže dotvořit rovnováhu ve vašem organismu a uvolněný organismus již nebude mít důvod potit se úzkostí.
2. Kopřiva dvoudomá
V souvislosti s pocením se má podobné účinky jako šalvěj. Kopřiva má zásluhy v přečištění, zklidnění, detoxikaci organismu. Pročištěné tělo, zbavené škodlivých látek, se v horku sice bude potit, ale tento pot by měl být čistší a zdravější. Neměl by nepříjemně zapáchat.
Pravidelné pití kopřivového čaje oživuje a regeneruje. Doporučuje se hlavně na jarní detoxikaci organismu. Měli byste díky němu nabýt pocit svěžesti. A vitální organismus se, pro někoho paradoxně, potí méně než vyčerpaný nebo dehydrovaný.
Ideální je koupel pro chodidla. Kopřiva alespoň představuje poměrně účinné řešení pro nadměrně se potící a zapáchající chodidla. Opět je principem pročištění a regenerace. Připravte si 2 hrsti čerstvé kopřivové natě (stonky, listy) a zalijte je večer 5 litry vody. Následující den vše zahřejte až k bodu varu. Vodu neceďte a počkejte, až vychladne, ale máčejte si nohy v tak horké lázni, jaký jen snesete během 20 min.
Sponzorováno
Kopřivu klidně nechte ve vodní lázni, další den opět povařte. S jednou dávkou si můžete vychutnat koupání ještě 2 – 3 krát.
TIP: Jaké zdravotní komplikace může způsobovat pot a pocení?
3. Přeslička rolní
Její také pročišťující a regenerační účinky mohou vést ke zmírnění pocení. Kdysi se přeslička užívala speciálně proti pocení při tuberkulóze.
Jako prevenci pocení lze každé ráno vypít hrnek čerstvého přesličkového čaje. Pokud nás trápí pocení nohou a časté mykózy, stojí za vyzkoušení přesličková tinktura. Připravíme si 150 g přesličky, 30 g dubové kůry a 200 ml lihu. Bylinky vsypeme do lahvičky, přilijeme líh a směs necháme 2 týdny louhovat. Tinkturu přecedíme, přelijeme do nádoby z tmavého skla a každý večer po umytí potíráme tinkturou chodidla a prostory mezi prsty.
4. Ořešák královský
Strom, který velmi dobře znáte jakož i jeho plody – vlašské ořechy – nabízí pro případy nadměrného pocení se listy. Je třeba je sbírat v létě ještě před dozráním ořechů. Listy usušte a dávkujte o hmotnosti 1 – 2 g do čajového šálku. Chcete-li vyzkoušet ořechovou koupel, pak se doporučuje ½ – 1 kg sušených listů.
5. Jablečný ocet a jedlá soda
Pocení tlumí i jablečný ocet, který použijeme jako přírodní antiperspirant. Jablečný ocet naneseme do podpažní jamky a rozetřeme, už jen pár kapek výrazně zeslabí a zneutralizuje zápach potu. Z jablečného octa můžeme připravit i osvěžující koupel, stačí přidat 1 hrnek octa do vany s teplou vodou. Stejně tak můžeme použít i jedlou sodu (koupel, podpaží).
6. Citronová šťáva
Obyvatelé tropických oblastí v případě nouze používají šťávu z citronu. Postupují tak, že se umyjí a pod podpažím si na několik minut vloží chomáčky vaty, namočené do citrónové šťávy. Zmírňují tak alespoň zápach valícího se potu.
7. Rajčata
Koupel z rajčat? To by napadlo málokoho, ale přesto má silný účinek právě proti nadměrnému pocení a nepříjemnému tělesnému pachu. Do vany s teplou vodou přilijeme -3 litry rajčatové šťávy a 15 minut v ní relaxujeme. Tělo po rajčatové koupeli opláchneme vlažnou vodou.
Babské recepty a tipy proti pocení
Kromě různých více či méně účinných lázní a zapářky z výše uvedených rostlin, se za antihidrotické většinou označují ještě domácké přípravky z kůry dubu letního, z kořínku libečku lékařského, z lopuchu, měsíčku lékařského nebo z dobromysli obyčejné.
Babské recepty a tipy jsou tradiční a často domácí metody, které se používají k různým účelům, včetně snižování pocení. Pamatujte však, že každý jedinec je odlišný, a tyto rady mohou fungovat různě pro každého. Zde je několik babských receptů a tipů, které by mohly pomoci s nepříjemným pocením:
Vývar z dubové kůry: Dubová kůra se tradičně používá jako adstringens a může pomoci zúžit póry a omezit pocení. Namočte hrst dubové kůry do vody, přiveďte k varu a vařte 15-20 minut. Poté nechte vývar vychladnout, sceďte a použijte jako pleťovou vodu nebo přidejte do koupele.
Bylinné koupele: Přidejte do teplé koupele bylinky s adstringentními vlastnostmi, jako je šalvěj, dubová kůra, levandule nebo mátové lístky. Tyto bylinky mohou pomoci zúžit póry a snížit pocení.
Ovesné koupele: Do koupele přidejte jemně mleté ovesné vločky. Oves má uklidňující vlastnosti a může pomoci absorbovat nadměrnou vlhkost z pokožky.
Kartáčování pokožky: Použití měkkého kartáče na tělo před koupelí může pomoci otevřít póry, odstranit odumřelé kožní buňky a zlepšit cirkulaci krve.
Obyčejný dětský pudr: Nanesení tenké vrstvy obyčejného dětského pudru na čistou a suchou pokožku může pomoci absorbovat nadměrnou vlhkost.
Větrání a lehká vrstva oděvu: Nošení lehkých a vzdušných oblečků a udržování dobře větraných prostor může pomoci udržovat tělesnou teplotu a snižovat pocení.
Omezení kořeněných jídel a kofeinu: Určité potraviny a nápoje, jako jsou kořeněná jídla a kofein, mohou stimulovat potní žlázy. Omezení jejich konzumace může pomoci omezit nadměrné pocení.
Přírodní antiperspiranty: Aplikace přírodních antiperspirantů, které obsahují bylinné extrakty jako šalvěj nebo levanduli, může pomoci omezit pocení.
Čaj ze šalvěje: Konzumace šalvějového čaje může pomoci regulovat potní žlázy. Dejte pozor na případné alergie nebo vedlejší účinky.
Pamatujte, že v případě trvalého a nadměrného pocení je vhodné konzultovat vše u svého lékaře. Babské rady mohou být užitečné jako doplňková opatření, ale nejsou náhradou za odbornou lékařskou péči.
Sponzorováno
A jaké bylinky na nadměrné pocení používáte vy?
Co si dále přečíst na toto téma?
- TIP: Jak na rozšířené póry?
- 9 TOP triků, jak na nadměrné pocení
- 5 důvodů, proč váš pot zapáchá – co váš tělesný pach říká o vašem zdraví
- A review of effective herbal medicines in controlling menopausal symptoms Autoři: Rahele Kargozar, Hoda Azizi
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Pot & pocení
Přečtěte si také naše další články