Obsah článku
Bolest lze léčit i nefarmakologickými postupy. Podívejte se na několik z nich v našem článku. Pokud nelze odstranit vyvolávající příčinu (nebo do doby vyléčení), můžeme použít různé způsoby tlumení bolesti. Obecně dělíme možnosti léčby na farmakologické (pomocí léků) a nefarmakologické (všechny ostatní, které nepoužívají ke svému účinku působení chemických látek na organizmus).
Fyzikální léčba
Cvičení a rehabilitační postupy (masáže, aplikace tepla, chladu, elektro-a vodoléčba) cíleně s ohledem na stav pacienta a ochrany před možným poškozením. Změna životního stylu, imobilizace a používání různých ortopedických pomůcek jsou užitečné pro pacienty, u kterých se bolest zvětšuje při pohybu.
TENS
Transkutánní elektrická neurostimulace a akupunktura, v počátečních stádiích mohou být u některých pacientů prospěšné.
Psychosociální intervence, psychoterapeutické a relaxační techniky
Poučení pacienta musí být součástí léčby bolesti. Protože přetrvává mnoho mýtů o bolesti a její léčbě, je nutné srozumitelným způsobem vysvětlit podstatu bolesti, informovat o možnostech účinné kontroly, vyvrátit neodůvodněné obavy z užívání opioidů.
Invazivní postupy
Invazivní postupy léčby bolesti se využívají při nedostatečném účinku medikamentózní léčby nebo v některých specifických indikacích.
Epidurální a spinální aplikace opiátů, neurolytické blokády, neurochirurgické – ablace techniky jsou stále považovány za vysoce rizikové a pro výskyt závažných nežádoucích účinků se doporučují pouze pacientům, u kterých není možné kontrolovat bolest jiným způsobem.
Nefarmakologická léčba bolesti při poúrazových stavech
Nefarmakologická intervence v akutní fázi poúrazové terapie bolesti:
Sponzorováno
– psychoterapie (sugesce, relaxace, …),
– lokální kryoterapie,
– fytoterapie (vrbová kůra, zelný list, bosvelové kyseliny, aescin, bromelain, …),
– fixace (tape, bandáže, ortézy, dlahy, …),
– akupunktura, akupresura,
– homeopatie
Nefarmakologická léčba se zaměřuje především na ovlivnění prokrvení poškozené oblasti, a tím na zmírnění rozvoje otoku (kryoterapie), na omezení hybnosti a fixaci a omezení bolesti vznikající při pohybu (taping, ortéza, bandáž). Nefarmakologická terapie zahrnuje také působení některých přírodních látek – fytoterapie (vrbová kůra, zelný list). Důležitou roli hraje ovlivnění psychického stavu pacienta (relaxace, meditace, sugesce, hypnóza). Základní kroky nefarmakologické intervence ihned po úrazu provádíme dle „pravidla“ PRICE: Protection (ochrana), Rest (klid), Ice (ledování), Compression (bandáž), Elevation (zvýšení).
Nefarmakologická intervence v chronické fázi
– rehabilitace (cílená fyzioterapie, diatermie, magnetoterapie, interferenční proudy, …),
– balneoterapie,
– celková kryoterapie,
– individuální LTV, pohybová aktivita,
– sociální podpora.
TIP: Podívejte se jaké druhy rehabilitace známe.
Také po odeznění akutních potíží hraje nefarmakologická intervence důležitou roli v terapii poúrazového stavu. Rehabilitace se zaměřuje na odstranění poruch vzniklých v souvislosti s úrazem, následnou chirurgickou léčbou, nebo využívá metod individuálního LTV k odstranění svalových dysbalancí, protahování zkrácených, převážně posturálních svalů, posilování atrofických svalů. Na akutní fázi rehabilitace navazuje lázeňská léčba se širokou škálou terapeutických metod (vodoléčba, elektroléčba, magnetoterapie, terapie rázovou vlnou atd.). V doléčování např. sportovních úrazů se stává stále oblíbenější celková kryoterapie v poláriích.
Sponzorováno
Vystavení organismu krátkodobému, ale intenzivnímu vlivu velmi nízkých teplot (od -120 °C do -130 °C) uvádí do pohybu hormonální reakci a do těla se vylučují látky, které mají za úkol zachovat lidský organismus nepoškozený. V krevním séru se tak zvyšuje hladina endorfinů vyznačujících se výrazným protibolestivým účinkem, ale taky kortikoidů a testosteronů.
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Moderní medicína
Přečtěte si také naše další články