Obsah článku
Léčba bolesti by měla být přizpůsobená stavu základního onemocnění, měla by být kontinuální, kompaktní. Neměly by se vyskytovat opakované změny terapie a nepromyšlené zásahy do léčby. Pacient potřebuje jasný obraz o plánu, včetně srozumitelných vysvětlení každé změny léčby. Nevysvětlené a náhlé změny vyvolávají nedůvěru pacienta v léčebný tým. Kontinuita léčby je proto velmi důležitá.
Běžná analgetika
Jsou běžně užívané až nadužívané léky, kromě léčivých mají i své nežádoucí účinky. Analgetika tlumí bolest ovlivňováním CNS v thalamu a v mozkové kůře, čímž mění vnímání a interpretaci bolesti. Jsou efektivnější tehdy, když se podají dříve, než pacient začne cítit bolest. Z tohoto důvodu se analgetika podávají v pravidelných intervalech, například každé 4 hodiny po chirurgickém výkonu.
Antipyretika
• Kyselina acetylsalicylová – působí analgeticky a antipyreticky, ne protizánětlivě. V nižších dávkách působí antiagregační. Proto tyto přípravky 5 až 7 dní před malým operačním zákrokem, jako je vytržení zubu, třeba přestat užívat. K nežádoucím účinkům patří krvácivé projevy, poměrně časté jsou alergické reakce, u dětí Reyův syndrom.
• Paracetamol – ve srovnání s kyselinou acetylsalicylovou nepoškozuje žaludeční sliznici, neovlivňuje krevní destičky a užívání je bezpečné i u dětí.
Antipyretika mohou být monokomponentní nebo kombinované s jinými léky ovlivňujícími bolest (např. myorelaxancii).
Antiflogistika
• Nesteroidní antirevmatika – tlumí zánětlivou reakci, která může být příčinou vzniku bolesti. K dispozici jsou různé formy – spreje, náplasti, masti či gely. Také je lze použít samostatně, nebo v kombinaci, např. s pseudoefedrinem; ovlivňují chřipkové příznaky jako bolesti svalů, kloubů, malátnost či otok sliznic.
• pyrazolony je skupina příbuzná nesteroidních antirevmatik, mají výborný analgetický a antipyretický účinek, při vyšším dávkování i antiflogistický. Výhodou je i účinek spasmolytický. K nežádoucím účinkům patří ovlivnění krvetvorby a alergické reakce.
Kodein a léky od něj odvozené
Mají účinek analgetický, potlačující kašel obstipační (obstipace = zácpa). Zácpa je nejčastější nežádoucí účinek.
• Kodein a dihydrokodein se částečně biotransformují na morfin a působí jako „slabý morfin“, výhodný je i výrazný tlumící účinek.
• Tramadol – indikací jsou především silnější bolesti bez výraznější zánětlivé složky.
Sponzorováno
Opioidní analgetika
V souvislosti s touto skupinou analgetik se spojují mýty o zákonité závislosti na opiátech. Dnes jsou pomalu překonávány, neboť ve správné indikaci a při dodržování určitých pravidel podávání se i v dlouhodobé léčbě dobře snášejí a mají své místo nejen v léčbě nádorové bolesti, ale i chronické nenádorové bolesti u pacientů, který nereagují na léčbu konvenčními analgetiky. Tato léčba patří do rukou lékaře, protože při dlouhodobějším dávkování je třeba zvyšovat dávku, vysazování při dlouhodobé aplikaci musí být postupné.
K dispozici jsou v různých formách – tablety, krajky, náplasti, ampule, což umožňuje zvolit co nejvhodnější přístup i dávku léku.
Analgetika spasmolytika
Používáme je ke zmírnění kolikovitých bolestí způsobených spazmem (křečí) hladké svaloviny (např. v trávicím, močovém systému).
Adjuvantní léky
Při terapii bolesti – potencují analgetický účinek analgetik, některé přidávají vlastní analgetické působení, mají často i výhodnější účinky (např. antiemetické). Nejčastěji se využívají:
• antidepresiva – při zvládnutí chronické bolesti, zejména u onkologických pacientů, ale i např.. při včasném nasazení při neuralgických bolestech doprovázejících onemocnění herpes zoster mohou zabránit vzniku takzvané paměťové stopy a vzniku postherpetické dlouhotrvající bolesti (postherpetické neuralgie),
• kortikosteroidy – působí protizánětlivě mají přímý analgetický efekt, antiemetický efekt, zároveň zlepšují chuť k jídlu. Všechny tyto vlastnosti jsou výhodné u onkologických pacientů,
• fenotiazinová neuroleptika – tlumí úzkost, pocity na zvracení, zvracení; opatrnost třeba u starších pacientů pro riziko sedace (utišení), pádů při nízkém krevním tlaku, zrychlení srdeční činnosti (tachykardie),
• atypické neuroleptika – mají méně závažné nežádoucí účinky, bez antiemetika působení; své místo mají při chronických bolestech s významnou psychogenní složkou,
• antiepileptika ovlivňují hlavně neuralgické bolesti,
• antihistaminika s centrálně sedativním působením: nevýhodné jsou nežádoucí účinky hlavně u starších (geriatrických) pacientů.
Náplasti a krémy
Vyznačují se jednoduchou aplikací. Zkratkou EMLA je označovaná směs lidokainu a prilokainu. Na jejich vzájemné kombinaci je založen krém, který se aplikuje do kůže a znecitlivuje příslušné místo. Aplikuje se zejména dětem, které by opakovaně měly dostávat injekce. Léčivé přípravky z náplastí pronikají do těla v rovnoměrných dávkách. Jedna náplast může působit až tři dny. Účinnost se zvyšuje kombinováním místních a celkových analgetik.
VIDEO: Pozor na léky proti bolesti!
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Léčivé přípravky a medikace
Přečtěte si také naše další články