Sponzorováno

Sibiřský ženšen neboli eleuterokok a jeho vliv na zdraví – na co je dobrý? 4.83/5 (23)

Kořeny sibiřského ženšenu jsou velmi cenné - obsahují velmi cenné látky.

Kořeny sibiřského ženšenu jsou velmi cenné – obsahují velmi cenné látky.

Možná ho znáte i vy, buď pod jménem sibiřský ženšen nebo eleuterokok. Ale je také možné, že o této bylině slyšíte poprvé právě teď v našem článku. V každém případě, dnes ji můžete poznat více a současně můžete zjistit, čím může být prospěšná jednak pro vaše tělo, tak pro vaše celkové zdraví. Jste připraveni odhalit tajemství této byliny?

Seznamte se se sibiřským ženšenem neboli eleuterokokem

V našich končinách je ještě poměrně neznámou bylinkou. Více známější je, jak to i z názvu vyplývá, především v dalekém Rusku a také v Číně. Vyznačuje se schopností vracet energii, zvyšuje výkonnost, podporuje celkové zdraví, napomáhá při léčbě několika psychických chorob, zlepšuje paměť a snižuje špatné hodnoty cholesterolu v krvi.

Významnou vlastností této bylinky je to, že je považována za adaptogen, to znamená, že obnovuje tělesnou rovnováhu a napomáhá organismu zmírnit vzniklé stresující podmínky. Laicky řečeno, pokud máte například vysoký krevní tlak, tato látka vám ho sníží a naopak pokud ho máte nízký, zvýší vám ho.

Je to otužilý keř

Tento opadavý mrazuvzdorný keř svým vzhledem i vzrůstem připomíná ostružiny. Dlouhé výhonky jsou pokryty množstvím ostnů, kůra je šedá, na mladých větvičkách žlutohnědá. Kvítky uspořádány do okolíků rostou převážně na koncích výhonků a silně zapáchají. Rozkvétají až koncem léta; samčí květy jsou světle žluté a samičí narůžovělé. Plody jsou černé bobule, které obsahují pět semen. Dozrávají v září.

Nejcennější na rostlině jsou kořeny. Rozprostírají se horizontálně ve svrchních vrstvách půdy, nepříliš hluboko. Bohatě rozvětvený kořenový systém dosahuje délky deset až třicet metrů. Kořeny mají typický zápach a ostrou chuť, podle níž rostlinu nazývají i divoké kořeny. Sklízejí se na podzim, v září a říjnu po dozrání plodů, nebo na jaře. Rychle je třeba umýt, rozřezat na kousky dlouhé asi deset centimetrů a usušit při teplotě 60 ° C. Z nich se pomocí alkoholu získává tekutý extrakt, do kterého prochází většina obsahových látek.

Co obsahují kořeny?

V kořenech bylo objeveno sedm glykosidů podobných glykosidům v kořenu ženšenu, polysacharidy, vitaminy C a E a prvky, jako například vápník, chrom, železo, hořčík, zinek a jiné. Není to lék, ale stimulátor. U zdravých lidí působí jako povzbuzující prostředek při velké námaze, fyzickém a psychickém napětí. Látky v něm obsažené mohou zlepšit ostrost zraku, upravují krevní tlak, snižují cholesterol, pomáhají vyrovnat se se s stresem. Starším lidem upravuje tlak a puls, zvyšuje vitalitu. Doporučuje se po těžkých nemocech a operacích, příznivě působí v kombinaci s inzulínem proti cukrovce, proti depresím i ateroskleróze. Droga se používá vnitřně i zevně a je dokonalou náhradou ženšenu. V některých odborných pracích je všehojovec hodnocen dokonce lépe než ženšen. Jeho velkou výhodou je jednodušší pěstování a získávání kořenů, které si navíc zachovávají úroveň účinných látek po celé vegetační období.

Sponzorováno

Sibiřský ženšen a jeho vliv na naše zdraví

Na co je sibiřský ženšen dobrý?

1. Zlepšení mentální výkonnosti

Po přibližně asi tříměsíčním užívání této látky dochází u člověka ke značnému zvýšení koncentrace a paměti ve srovnání s lidmi, kteří užívají placebo.

2. Podpora pro imunitní systém

Po asi měsíci u lidí užívajících sibiřský ženšen se prokázalo zlepšení a zkvalitnění více měřených hodnot týkajících se fungování imunitního systému. Stejně platí, že užívání potravinových doplňků, které mají v sobě právě eleuterokok spolu s dalšími bylinami, příznivě ovlivňují proti nachlazení a chřipce.

3. Fyzický výkon

Bezpochyby sibiřský ženšen příznivě ovlivňuje i na fyzický výkon a podporuje růst síly svalů. Mimo jiné ostatními studie se shodli na tom, že vliv tohoto ženšenu eliminuje jakékoliv náznaky lidské únavy a vyčerpanosti.

4. Růst kvality života ve vyšším věku

Po přibližně měsíční terapii právě se sibiřským ženšenem se u lidí vyššího věku projevil nárůst mentálních funkcí a rovněž lepší zdraví. Naopak, pokud tito jedinci ženšen vysadili, jejich stav se postupně zhoršoval, tím i jejich kvalita života.

5. Podpora mužnosti

Pánové pozor! Sibiřský ženšen podporuje současně i mužnost a tvorbu spermií. Už dlouhá staletí se používal jako lék proti neplodnosti. Studie na zvířatech prokázaly ten fakt, že eleuterokok podporuje reprodukci.

Na co si dávat pozor?

V případě této látky a produktu dávejte pozor hlavně na to, abyste ho neužívali najednou s dioxinem nebo sedativy. Může to být nebezpečné, zejména co se týká nepříznivých účinků na vaše zdraví. Stejně by měly být při jeho užívání obezřetné zejména těhotné a kojící ženy, jakož i lidé s velmi vysokým krevním tlakem (konzultujte užívání s lékařem).

Co dodat na závěr?

Chcete-li zvýšit svou výkonnost, jednak po fyzické, tak po psychické stránce, pokud právě léčíte některou ze svých psychických nemocí, pokud máte vysoký cholesterol, toužíte po posílení nervového systému, jste ve vyšším věku a chcete zkvalitnit svůj život nebo jste právě po operaci a stejně si chcete zlepšit svůj pooperační stav nebo chcete zlepšit svou obranyschopnost během zimního času, sibiřský ženšen vám může pomoci.

TIP: Jaké účinky na naše zdraví má ženšen pravý?

VIDEO: Sibiřský ženšen a jeho vliv na zdraví

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva