Sponzorováno

Jobovy slzy (Slzovka obecná) a zdraví – kdy vám může pomoci? 4.87/5 (15)

Jobovy slzy (Slzovka obecná)V dnešní době můžeme nalézt doporučení na mnohé superpotraviny, které dokážou efektivně podpořit fungování našeho organizmu. Jednou z těch stále méně známých je právě slzovka obecná, někdy označována jako Jobovy slzy, čínsky Yi yi ren a japonsky Hatomugi. Třeba právě vás její pozitivní účinky nalákají na to si ji koupit a zařadit do svého jídelníčku.

Kde se Slzovka obecná vlastně vzala?

Z pohledu botanika je Slzovka obecná jednou z nejdéle pěstovaných plodin na světě, jedná se o jednoletou obilninu náležející k čeledi lipnicovitých. Dorůstá do výšky kolem jednoho a půl metru, má tmavozelené dlouhé listy a ne příliš výrazné květy. Využívána jsou zejména její semena, která mají podobu tvrdých kuliček, a mohou připomínat slzy či malé korálky. Hojně se používala již ve starém Egyptě i Palestině. Semena slzovky mohou být přidávána do jídel, konzumují se též pražená jako cukrovinka nebo se z nich mele mouka. Pro svůj zvláštní tvar bývala používána i jako součást šperků. V čínské medicíně byly pro léčebné účinky užívány i další části této rostliny (kořen a listy).

Co nám Slzovka obecná přinese z pohledu zdraví?

I když se zatím slzovka u nás netěší takové oblibě, výčet jejích pozitivních přínosů pro lidské zdraví je pozoruhodný. Bývá prospěšná při:

  • detoxikaci organizmu
  • potížích se slezinou
  • zahlenění
  • průjmu
  • střevních parazitech
  • vysoké hladině „špatného“ cholesterolu v krvi
  • srdečních onemocněních
  • respiračních onemocněních
  • zhoubném bujení v těle
  • léčbě bradavic, ekzémů a zánětů kůže

Jak ji použít?

Slzovku lze přidat do kaší, polévek nebo salátů. Můžete s ní zpestřit rýži, kuskus nebo bulgur. Vždy se jí však dává menší množství, nedělá se samostatně jako příloha. Uvařenou slzovku můžete rozmixovat a udělat z ní pomazánku, vytvarovat placičky a následně je osmažit. Je též možné popíjet vývar ze slzovky jako čaj s mnoha blahodárnými účinky.

Sponzorováno

Před vařením je dobré slzovku namočit (na pár hodin, klidně můžete i přes noc), poté se vaří do změknutí. Při vaření do slaných pokrmů je možné k ní do vody přidat kořenovou zeleninu, bobkový list nebo kousek mořské řasy. Můžete si ji uvařit více, nechat v uzavřené nádobě v lednici a další den jen přidat do jiného pokrmu. Doporučená dávka jsou zhruba dvě polévkové lžíce slzovky denně. Nepoužívá se v období těhotenství, kdy není prokázáno, jak by byla snášena (takže raději z preventivních důvodů není doporučována).

Zde uvedeme jen pár tipů, kdy slzovku využít. Můžete však zapojit svou fantazii a přidat jí, kam se vám zamane. Hlavně když vám bude chutnat!

1. Zdravá snídaně ze slzovky

Pokud jste milovníkem ovesných kaší, můžete si je zpestřit. Ovesné vločky zalijte vodou (množství o trochu více než je vloček), pár minut povařte a nechte chvíli zaklopené v hrnci. Dle vlastní chuti pak můžete vmíchat bílý jogurt, slzovku, rozinky, kustovnici nebo třeba kousek banánu. Výborné je dochucení skořicí a datlovým sirupem.

2. Detoxikační čaj

Jednu polévkovou lžíci slzovky opražíme na pánvi a poté asi čtvrt hodiny povaříme. Scedíme a pijeme teplé. Při vaření můžete přidat mořskou řasu, čaj bude obohacen o další cenné látky.

3. Slzovková kaše

Slzovku uvařte do konzistence husté kaše, přidejte uvařenou nakrájenou mrkev. Můžete zakápnout trochou oleje a ochutit dle své fantazie. Lze připravit i sladkou (s přidáním třtinového cukru) a zároveň zdravou variantu pro děti. Kaše by měla pomoci k podpoře obranyschopnosti vás i vašich dětí.

4. Polévka pro zahřátí

Sponzorováno

Slzovku namočíme přes noc, následně vaříme s novým kořením a bobkovým listem. Do polévky můžeme nakrájet mrkev, petržel, brambory. Dochutíme solí, česnekem, kmínem a majoránkou. Ingredience lze libovolně doplnit tím, co máte rádi. Výborné je, pokud do polévky přidáte houby nebo sušená rajčata.

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva