Sponzorováno

Mořské a sladkovodní ryby – vliv na zdraví – nejčastější dotazy 4.83/5 (12)

Obsah článku

Mořské a sladkovodní ryby - vliv na zdraví - nejčastější dotazyRyby patří mezi nejzdravější potraviny, které máme k dispozici, a proto by neměly chybět v žádném jídelníčku. Jejich konzumace má na naše tělo mnoho pozitivních a blahodárných účinků. Jaké druhy ryb jsou nejzdravější a jak často je můžeme konzumovat? Více se dočtete v tomto článku, kde na dané otázky odpovídá výživový poradce.

Proč jsou ryby považovány za jedno z nejzdravějších potravin?

Ryby mají správně vyvážené látky, které náš organismus potřebuje. Jedná se zejména o kvalitní bílkoviny, z nichž ví náš organismus správně vyskládat tkáně, velmi důležité jsou nenasycené mastné kyseliny ať už omega 3 nebo 6. Tyto tzv. tuky jsou zdraví prospěšné zejména v tom poměru, ve kterém nám jejich ryby umí předat. Prostřednictvím omega 3 tuků umí náš organismu udržovat správný poměr cholesterolu a celkově tuku v krvi, což je hlavně důležité z hlediska vitálností srdečně cévního systému, tedy jednoduše řečeno napomáháme srdci. Ale tuky z ryb mají i jiné prospěšné ukazatele než to, že nám předávají vhodnou energii, důležité vitamíny a minerály, které jsou nepostradatelné při všech biologických procesech našeho zdravého organismu.

Pokládáte všechny druhy ryb (sladkovodních i mořských) za zdraví prospěšné?

Obecně se dá říci, že všechny ryby, které jsou správně chovány resp. přežívají ve vhodném a zejména neznečištěném prostředí jsou zdraví prospěšné.

Je pravda, že mořské ryby jsou zdravější a obsahují více pozitivních látek pro naše tělo jako ryby sladkovodní?

Ano o nějaké to procento jsou mořské ryby kvalitou lepší než ryby zdejší, jedná se zejména o poměr omega 3-6 tuků, kde mořské ryby mají většinou lepší podíl. Ale ještě jednou opakuji, každá ryba, zda naše domácí nebo mořská, která není kontaminovaná nebo nevhodně chována, je zdraví velmi prospěšná.

Na co si třeba dávat pozor při koupi ryb v supermarketech?

Při koupi ryb si třeba dávat pozor na svěžest ryby. Pokud se dá, třeba k ní přivonět, prohlédnout si oko ryby – to musí být svěží, bez zákalů, pak zjistíte, že ryba je ještě čerstvá. Také nesmí mít příliš oslizlou kůži. Co se týče zmrazených nebo konzervovaných ryb, ty je třeba zkoušet a najít si vhodnou značku a rybu. Určitě je třeba vybírat podle země kde byla ulovena, z jakého chovu pochází atd. Ale v tomto případě ještě jednou opakuji, je třeba testovat a zkoušet, která ryba, značka, výrobce jsou kvalitní. Kvalitu pak poznáte na základě chuti, čichu, konzistence …

Jak často by se měly ryby a mořské plody vyskytovat v našem jídelníčku?

Ryby nebo výrobky z ryb by se měly objevovat v našem jídelníčku běžně dvakrát za týden. Samozřejmě, frekvence záleží od specifikace, např. sportovcům nebo lidem citlivým na kardiovaskulární onemocnění bych doporučil konzumaci kvalitních ryb určitě častěji.

Je zdravé / vhodné konzumovat syrové ryby (vyskytující se zejména v sushi)? Komu byste je nedoporučili konzumovat?

Při správném technologickém zpracování surové ryby je naprosto vhodné konzumovat takové ryby. Samozřejmě, ne každá ryba se dá konzumovat syrová a ne každá část ryby se dá takto konzumovat. Jsou to většinou specifické, velmi jemné druhy rybího masa, které nemohou být kontaminovány nebo napadené mikroorganismy. Syrové ryby si nemohou dovolit konzumovat zejména lidé přecitlivělí ke gastrointestinálním komplikacím (zvracení, nevolnost, průjem).

Jaká je podle Vás nejlepší úprava ryb na konzumaci?

Nejvhodnější je právě úprava za syrova, pak grilovaná, vařená a na páře.

Které ryby jsou podle vás nejzdravější / které obsahují nejvíce pozitivních látek?

Nerad bych právě specifikoval některou rybu, protože každá je svá a dodává našemu organismu v mírných odchylkách důležité látky potřebné pro zdravý vývin a obranyschopnost. Ale samozřejmě, jako všude platí pravidlo, třeba ryby střídat, nepreferovat jen jeden druh.

Zejména mastné mořské ryby, jako je losos, tuňák, ančovička, sardinka, jejich obsah 3-omega kyselin je podstatně vyšší než u sladkovodních rybách. Ze sladkovodních ryb je vhodný pro vyšší obsah 3-omega kyselin pstruh. Tyto druhy ryb obvykle obsahují poměrně málo toxických látek. Naopak, mečoun, žralok, makrela královská (pouze tento druh, ostatní makrely ne) a pangasius obsahují často podstatně více škodlivin. Obecně sladkovodní ryby obsahují škodlivin méně než mořské, nejbezpečnější a zároveň biologicky hodnotnou rybou je tedy pstruh, nejlepší pstruh duhový. Kapr nebo sumec jsou z hlediska obsahu 3-omega kyselin nezajímavé druhy.

Sponzorováno

Je jedno, zda sáhneme po mražené rybě nebo čerstvé? Jaký je rozdíl?

Ideální je samozřejmě čerstvá ryba, právě ulovená. Při mražené rybě nikdy nemáme jistotu, jak dlouho po vylovení byla zmrazena.

Co si myslíte o konzervovaných rybách? Část lidí je má stále v oblibě.

Konzervované ryby bývají často nízké kvality, zejména u levných konzerv. Navíc skladování masa v konzervě je podstatně horší alternativou jako mrazení pro možný přestup toxických látek z konzervy do potravy.

Co si myslíte o rybě pangasius? Zpočátku zaznamenala vlnu nadšení, ale časem i vlnu odporu.

Pangasius je preferovaný pro nízkou cenu a nevýraznou rybí příchuť. Pangasius sice splňuje hygienické normy Evropské unie, avšak jeho biologická hodnota a obsah 3-omega kyselin vůči jiným rybám jsou poměrně nízké.

Až 90 procent prodaného objemu ryb generují konzervované ryby, z toho 40 procent tuňáka. Mají nějakou výživovou hodnotu, nebo více minusů než plusů pro konzumenta?

Většina dostupných pro lov tuňáků konzerv je podřadné kvality. Navíc je třeba si uvědomit, že podstatná část omega-3 kyselin se nachází v podkožním tuku – pokud chceme být zdravější, je třeba rybu konzumovat i s tímto tukem, který v konzervě často chybí.

Často se zmiňuje fakt, že ryby jsou při chovu „stresované“, nemají volný pohyb, mluví se také o znečišťování mořských vod. Projevuje se to podle vás na kvalitě ryb?

Samozřejmě. I ryby podléhají stresu a způsob chovu se na kvalitě masa jednoznačně podepíše. Ideální česká ryba je pstruh loven v potoce. Samozřejmě, dopracovat se k ní určitě není jednoduché. Mořské ryby jsou často kontaminované polychlorovanými bifenyly a těžkými kovy, zejména kadmiem a rtutí.

TIP: Další zdravotní informace o rybách a rybím mase
 

Na kvalitu si dejte opravdu pozor

Zdravé a nekontaminované ryby si může dovolit každý, ovšem bývá preference, že se v rybách nacházejí ve zvýšené míře těžké kovy z důsledku špatného chovu, špatného skladování atd .. Proto abychom zabránili možným negativním účinkům těchto těžkých kovů, doporučuje se snížená konzumace pro těhotné, kojící a malé děti. Určitě se rybám nevyhýbejte, třeba jen dbát zvýšené opatrnosti při koupi a úpravě ryb, a zaměřit se na kvalitu.

Pro vysoký podíl 3-omega mastných kyselin odborník doporučuje:

  • lososa
  • tuňáka
  • ančovičky
  • sardinky
  • Ze sladkovodních ryb pstruha duhového
  • Nedoporučuje ryby v konzervě

Věděli jste?

… že Eskymáci přijímají konzumací mořských ryb až 10-násobně více omega-3 mastných kyselin, jak lidé ve střední Evropě? To také vysvětluje, proč je v severských zemích mnohem méně lidí se srdečně-cévními onemocněními.

Co jako náhrada ryb?

Pokud nemáte rádi ryby, dejte si denně malou lžičku lněných semen – což je výborný zdroj tuků, které obsahují omega-3. Kromě toho jsou dalším zdrojem omega-3 mastných kyselin vlašské ořechy, olivový olej, mandle, dýňová semena. Pozor si dejte při konzumaci lněného oleje, který špatně reaguje na světlo a kyslík – oxiduje a rychle se kazí. Lněný, ani rybí olej se nepoužívají na smažení.

Mnozí lékaři doporučují přijímat omega-3 mastné kyseliny formou výživových doplňků. Jelikož omega-3 mastné kyseliny jsou citlivé na světlo, teplo a kyslík, tobolky skladujte v lednici. Kromě toho vyberte takový doplněk, který obsahuje i vitamin E, zdroj antioxidantů, který udrží stabilitu omega-3. Lidé, kteří jsou v rizikové skupině na onemocnění srdce by být přijímána 1 gram omega-3 mastných kyselin denně z kapslí s rybím olejem.

Co vám může způsobit nedostatek tuků z řad omega-3?

Hlavními příznaky nedostatku omega-3 mohou být problémy s koncentrací, únava, deprese, alergie, suchá pokožka, lámavé nehty i špatná kvalita vlasů.

Co si také dále přečíst na toto téma?

VIDEO: Jak poznáme, že je ryba čerstvá?

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva