Obsah článku
Berylióza (otrava beryliem, berylnatých granulomatóza) je plicní onemocnění postihující lidi, kteří byli vystaveni pobytu v prostředí s vysokým obsahem prachových částic na bázi berylia.
Beryllium (zejména jeho soli) jsou ze zdravotního hlediska velmi rizikové. Jsou přímo toxické a potenciálně karcinogenní (schopné vyvolat rakovinu nebo zvýšit její výskyt). Berylióza je zařazena mezi tzv. pneumokoniózy (zaprášení plic organickým prachem). Od ostatních pneumokonióz se liší tím, že se pravděpodobně jedná o alergické onemocnění, vznikající pouze u 2% exponovaných osob.
Berylióza (i po krátké expozici) se může projevit opožděně – 10 i 20 let po expozici.
Příčiny vzniku a klasifikace beryliózy
Berylióza je nemoc vznikající vdechováním prachu nebo kouře obsahujícího sloučeniny a produkty berylia. Částice menší než 5 um se při dýchání nezachytí v dýchacích cestách a pronikají do plicních sklípků. Zde je zachytávají makrofágy a odstraňují je vykašlávání,. Část prachu proniká stěnou alveolů do intersticia (tkáň, řídké pojivo tkání a orgánů, v kterém probíhají cévy a nervy).
Hlavním projevem akutní beryliózy je zápal plic (pneumonie), ale mohou být poškozeny i jiné tkáně (kůže, oční spojivky). Postižení plic probíhá jako difúzní zánět plicní tkáně. Již v akutním stádiu se mohou tvořit granulomy (uzlíky zanícené tkáně). Chronická berylióza je difúzně postižení plic granulomy. Tyto útvary se objevují i ve spádových lymfatických uzlinách.
Sponzorováno
Příznaky beryliózy
Akutní forma
- dušnost
- kašel
Chronická forma
- zhoršující se námahová dušnost
- kašel
- bolest na hrudi
- hubnutí
- únava
Akutní onemocnění může být velmi závažné, až smrtelné. V nejtěžších případech dochází k dechové tísni s nedostatečným okysličováním organismu (pokles tlaku kyslíku v arteriální krvi).
Chronická forma vede k postupnému zhoršování dechových funkcí. Změny v plicní tkáni způsobují přetížení pravé srdeční komory (cor pulmonale).
Diagnostika a diferenciální diagnostika beryliózy
Důkladná anamnéza a údaje o expozici berylia v předchorobí. Na rentgenovém snímku plic jsou viditelné difúzní zastínění v plicní tkáni a zvětšené uzliny v oblasti plicního hilu. Nález na snímku je podobný jako při sarkoidóze (onemocnění neznámého původu, které postihuje kromě plic i jiné orgány a také je charakteristické tvorbou typických zánětlivých granulomů).
Odlišit beryliózu od sarkoidózy je možné složitými imunologickými metodami.
Léčba beryliózy
Akutní forma
- zlepšení dechové funkce plic
- dechová rehabilitace
- inhalace zvlhčené směsi obohacené kyslíkem
- léky usnadňující odkašlávání (expektorancia, mukolytika)
Lehčí formy jsou krátkodobé a zcela vyléčitelné. Závažnější formy vyžadují umělé dýchání (řízená ventilace) na dýchacích přístrojích.
Chronická forma – podávání glukokortikoidů (hormonální přípravky se silným protizánětlivým účinkem). Významné a trvalé zlepšení onemocnění znamená, že pacient měl asi sarkoidózu.
Prevence beryliózy
Sponzorováno
Snižování tvorby prachu, jeho odstraňování z ovzduší, ochranné pomůcky. Periodické preventivní prohlídky pracovníků na rizikových pracovištích.
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Nemoci dýchací soustavy a respirační onemocnění, Plíce
Přečtěte si také naše další články