Obsah článku
- Příušnice jsou virové infekce způsobené virem příušnic. Tento virus je obvykle přenášen kapénkovou nákazou a může postihnout slinné žlázy, zejména parotidy, což jsou velké slinné žlázy, které se nacházejí za spodní čelistí. Příušnice jsou běžné ve světě, ačkoli díky očkování jsou v některých regionech méně časté.
- Příušnice neboli parotitis epidemica jsou tedy akutní virové onemocnění s otokem slinných žláz a možným postižením CNS, slinivky břišní a varlat
- Příznaky příušnic mohou být: Otoky slinných žláz: Nejčastější příznak příušnic je otok a bolest v oblasti parotidních žláz, který může způsobit vyčnívání na straně obličeje. Horečka: Pacienti s příušnicemi často mají horečku a celkový pocit nemoci. Bolest při žvýkání nebo polykání: Otoky parotidních žláz mohou způsobit bolest při žvýkání nebo polykání. Bolesti svalů a kloubů: Někteří pacienti mohou zažívat bolesti svalů a kloubů.
- Většina případů příušnic je lehká a postižení se zpravidla zotaví bez komplikací. Nicméně, u některých jedinců mohou příušnice způsobit komplikace, jako jsou záněty slinných žláz, varlat (orchitida u mužů) nebo ooforitida (zánět vaječníků u žen). U některých jedinců mohou příušnice způsobit i zánět mozku (encefalitida) nebo ztrátu sluchu.
- Léčba příušnic je převážně symptomatická a zaměřuje se na zmírnění příznaků. Není specifický antivirový lék pro příušnice. Důležitý je odpočinek, dbát na dostatečnou hydrataci a případně brát léky na snížení horečky a bolesti. Očkování je účinnou prevencí příušnic a je běžně součástí vakcinačních programů pro děti.
Příušnice je kapénkovou infekcí přenášené virové onemocnění, které se kvůli velké infekčnosti vyskytuje hlavně v dětském věku a zanechává celoživotní imunitu. V první řadě dochází, kromě obecných chorobných symptomů, k zánětu příušnice, čímž vznikají typické křeččí tváře. Obávanými komplikacemi je účast jiných orgánů (např. slinivky břišní; účast varlat může vést k postpubertální neplodnosti). V dětském věku je průběh zpravidla dobrý. Jako profylaxe je k dispozici očkování.
Příušnice (parotitis epidemica, zánět příušnic) je tedy akutní, generalizované virové onemocnění, které je charakteristické většinou bolestivým otokem slinných žláz, někdy účastí centrálního nervového systému (CNS), slinivky břišní a pohlavních žláz, nebo vzácně i jiných orgánů.
Příušnice a jejich přenos
Viry se přenášejí kapénkovou infekcí, čili kýcháním, kašláním, nádobím, příborem nebo bezprostředním kontaktem, jako např. líbáním. Bez systematické aktivní imunizace následuje infekce, nejčastěji mezi 5. a 9. rokem života. Až do 15. roku života je dosaženo nákazy přibližně 90%.
Inkubační doba
Od infikace až po propuknutí nemoci to v průměru trvá 17 až 21 dní.
Sponzorováno
Příušnice a symptomy
Po prvotní fázi se nástupem horečky, bolestmi hlavy a končetin následně dochází k bolestivému otoku příušnic a vzniknou typické „křeččí tváře“ s odkloněním ušních lalůčků. Nejsou vzácné jednostranné průběhy (cca 20%). Otok se na druhé straně často objeví po 1-3 dnech. Přitom je charakteristický zánět sliznice ústní dutiny. Onemocnění trvá bez komplikací 5-8 dní a zanechává celoživotní imunitu.
Typické příznaky příušnic jsou tedy bolesti hlavy, zvýšená teplota, celková slabost, zduření příušních slinných žláz, napnutá kůže nad zduřením žlázou a bolestivé zduřeniny. K tomu je třeba ještě přidat sucho v ústech a sníženou tvorbu slin.
Komplikace, které mohou nastat
- účast jiných žláz (např. slinivky břišní)
- zánět varlat s možnou neplodností
- poškození sluchového nervu
- zánět mozkových blan
Léčba příušnic a profylaxe
Specifická terapie neboli zneškodnění viru léky, není možná, nicméně symptomatické zákroky jsou nutné a účinné. Terapie při zánětu varlat se mnohonásobně zkoušela konzervativní, např. kortikosteroidy, a chirurgicky, avšak bez jasných úspěchů.
Jelikož se jedná o virové onemocnění, léčba spočívá v tlumení příznaků, teploty a otoků. Součástí léčby je také klidový režim jako prevence komplikací, které u mladých mužů lze vést až k neplodnosti, dále zánětu mozku a mozkových blan.
Na očkování je k dispozici živá vakcína (aktivní očkování).
Co mohou dělat rodiče doma
Co můžete pro své dítě udělat?
- Izolujte své dítě, aby nenakazilo jiné, až do konce prvního týdne po opadnutí otoku žláz,
- Při horečce a zánětu varlat by vaše dítě mělo zůstat v posteli,
- Při horečce je důležité hodně pít,
- Eventuálně podávejte léky na snížení horečky nebo lehké přípravky proti bolesti, je lepší, pokud toto konzultujete s lékařem,
- Příušní žlázy se ochlazují,
- Protože je tato oblast pro dítě bolestivá, dávejte mu kašovitou stravu, vyhýbejte se kyselým tekutinám, protože jinak musí slinné žlázy více pracovat,
- Důležitá je i ústní hygiena: čištění zubů, kloktání dezinfekčními přípravky.
A co vy? Jaké máte s příušnicemi zkušenosti? Podělte se s námi v komentářích.
VIDEO: Epidemie příušnic v Praze
Sponzorováno
Studie a zdroje článku
- Current Status of Mumps Virus Infection: Epidemiology, Pathogenesis, and Vaccine Autoři: Shih-Bin Su, Hsiao-Liang Chang
- Zdroj obrázku: corbacserdar.gmail.com / depositphotos.com
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Nervy a nervová soustava, Virová onemocnění
Přečtěte si také naše další články