Sponzorováno

Lněné semínko a zdraví – jak nám může prospět jeho konzumace? 4.79/5 (29)

Lněná semínka si můžete zkusit dát i naklíčit...

Lněná semínka si můžete zkusit dát i naklíčit…

Len setý v našich končinách vždy patřil mezi tradičně pěstované plodiny. Rodiče malých dětí si možná vybaví pohádku s krtečkem, který si ze lnu vyrobil plátno, a z něj následně nechal ušít kalhotky s kapsami. Len setý je zde zobrazen velmi opravdově – je to vysoká, velmi štíhlá jednoletá bylinka s modrými kvítky. Již dávno byl však ceněn i pro své využití v bylinkářství a byly známé pozitivní účinky na lidské zdraví při konzumaci jeho semínek.

Lněná semínka a jejich obsah tělu prospěšných látek

Lněná semínka mají plochý tvar, mohou mít hnědou či žlutou barvu. Řadí se k tzv. superpotravinám (superfoods), které lze charakterizovat jejich nutričně velmi bohatým složením. Patří mezi ně dále např. zelené potraviny, další semínka, ořechy, goji.

Velmi ceněna jsou pro svůj vysoký obsah vlákniny, proteinů a také tuků, kterých v sobě skrývají až 40%. Pozitivem je jejich obsah omega-3 a omega-6 mastných kyselin (např. α-linolenová, linolová). Z vitamínů je v nich zastoupen zejména B1, B3, B6 a vitamín E. Obsahují též minerální látky a důležité stopové prvky – vápník, železo, mangan, hořčík, fosfor, draslík a selen. Antioxidanty v nich obsažené jsou zodpovědné za likvidaci volných kyslíkových radikálů v našem organismu, čímž zpomalují stárnutí buněk, a přispívají k prevenci mnoha chorob. Důležitým podporovatelem našeho zdraví jsou i tzv. lignany, které pozitivně ovlivňují hormonální rovnováhu v organismu, a pomáhají v boji s bakteriemi, viry a plísněmi.

Účinky lněných semínek na zdraví

Je popisováno mnoho pozitivních dopadů na lidské zdraví při pravidelné konzumaci lněných semínek. Z nich lze jmenovat:

Sponzorováno

  • podporu střevní peristaltiky – vysoký obsah vlákniny přispívá k pravidelnému vyprazdňování
  • snížení kyselosti v žaludku, zmírnění žaludečních potíží (pálení žáhy, nevolností, zánětů žaludku)
  • odbourání problémů se sliznicemi (zlepšení stavu trávicí soustavy, léčba bolesti v krku) – hlen, který se kolem semínka vytvoří po jeho namočení, ulpívá na sliznicích a chrání je
  • zlepšení stavu při kožních obtížích (akné, lupénka, ekzémy)
  • snížení otoků
  • zvýšení hybnosti kloubů
  • zmírnění příznaků diabetu
  • snížení krevního tlaku, hladiny cholesterolu, cukru v krvi
  • podpora adekvátního fungování prostaty
  • zlepšení psychického stavu

Doporučené formy a množství užívání lněných semínek

Sama o sobě jsou semínka těžko stravitelná a bez využití by jen prošla trávicím traktem. Je tedy třeba je při konzumaci důkladně rozžvýkat, rozemlít či rozdrtit. Drcené je ideální okamžitě spotřebovat či uchovávat v uzavřené nádobě v lednici, jinak by došlo k jeho zežluknutí. Je možné je nechat též naklíčit nebo chvíli nabobtnat ve vodě. Pak jej lze vmíchat do jogurtu, salátu či ovesné kaše. Můžete s ním ozdobit třeba i polévku nebo připravené pečivo. Své využití najde i v nápojích, kdy jej rozdrcené můžete vmíchat do džusu nebo ovocného koktejlu. Popíjet lze i odvar z lněného semínka.

Semínko lze užívat vnitřně, ale i zvenčí

Při kožních potížích se doporučuje nechat jej namočené ve vodě a následně rozmixované aplikovat na postižená místa. V tomto případě je možné využít i lněný olej vylisovaný ze semen. Zábaly z lněného semínka lze aplikovat v případě otoků, křečí a zánětů.

Semínko dostatečně zapijte

Pravidelná konzumace semínka je zdraví prospěšná, jen při ní dbejte na dodržování dostatečného pitného režimu. V opačném případě by u vás mohlo dojít místo k podpoře zažívání spíše k zácpě. Můžete jej bez obav konzumovat denně, maximálně však v množství dvou polévkových lžic.

Co lněné semínko v těhotenství?

Pozor si dejte na konzumaci lněného semínka v těhotenství. Přestože usnadňuje porod a podporuje tvorbu mateřského mléka, je doporučováno jej konzumovat až od 35. týdne těhotenství.

Co dále si o lněných semínkách můžete přečíst?

VIDEO: Jak získat ze lněného semínka maximum živin

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    1 komentář u článku “Lněné semínko a zdraví – jak nám může prospět jeho konzumace?”

    1. Brouk Pytlík napsal:

      Článek je dost dobrý …..připomínáte vhodně…. Semínko dostatečně zapijte – to je důležité

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva