Sponzorováno

Jak vybrat zdravou obuv pro vaše nohy? 4.63/5 (8)

Jak vybrat zdravou obuv pro vaše nohy?Bez bot se dnes jenom těžko obejdeme. Vybrat ty pravé může být docela velkým oříškem. Pokud tápete, podívejte se společně s námi na to, jak vybrat zdravou obuv pro vaše nohy. Prvním krokem by mělo být ujasnění toho, na co je budete konkrétně používat. Tedy volba účelu, ke kterému mají boty sloužit. Mezi hlavní kategorie můžeme zařadit:

  • Volnočasové nošení
  • Sport
  • Společenské události

Nezapomeňte na prostornost boty

Jakmile máte jasno v segmentu, ve kterém se budete držet, je třeba zaměřit se na celkovou prostornost boty. Primárně je důležité, že by nám měla pevně sedět na noze a ta by se vám v ní neměla jakkoliv výrazně pohybovat. Dále je třeba, aby bota na žádném místě netlačila ani nedřela. Samozřejmě připomenout musíme i to, že nové boty je třeba takzvaně prošlápnout. To znamená nosit je nejprve na krátké časové intervaly.

V souvislosti s prostorností boty se zaměřme také na přední část. Logicky platí, že by bota neměla tlačit. Například u bot na běh je správné, aby před prsty bylo i trochu místa. Dále nezapomínejte na to, že palec by měl být v botě v přirozené poloze. Jakékoliv špičaté provedení tak může vést k tomu, že prsty jsou v nepřirozené poloze a může dojít k jejich deformaci.

Zaměřte se na dobrý ohyb boty

Jak při běžné chůzi, tak i při běhu nebo jiných klasických aktivitách dochází během pohybu nohy k tomu, že se bota ohýbá. A to v oblasti nártu. Právě toto místo by mělo umožnit co možný nejlehčí ohyb. Důvodem je to, že noha není nijak výrazně přetěžována. Pevné a minimálně ohebné provedení daného místa by mohlo vést dokonce k tomu, že se na nártu začnou postupem času objevovat nevzhledné i bolestivé kostní výrůstky.

Jak je to podpatkem?

Ten nemusí být výsadou nutně jenom dámské obuvi, jelikož ho najdeme i o obuvi pánské. A to samozřejmě hlavně v segmentu té společenské. Pokud vás zajímají rady, jak vybrat zdravou obuv pro vaše nohy, je dobré zaměřit se i na jeho výšku. Zde vás potěšíme tím, že jsou známy jasné limitní rozměry, které byste neměli překračovat.

Sponzorováno

  • Pánská bota – maximálně 25 milimetrů
  • Dámská bota – maximálně 40 milimetrů
  • Dětská bota – maximálně 5 milimetrů

Jedná se o rozměry, které udávají možnou maximální výšku podpatku. Pokud je zvolena, je noha při chůzi stále v poměrně přirozené poloze. Pokud je podpatek vyšší, už se může objevovat nepřirozenost. A ta může přinášet nejenom negativní následky pro vaše nohy, ale i pro celý pohybový aparát vašeho těla.

Správné držení nohy je základ

Nejenom vnitřní prostor boty, který jsme zmínili, je pro bezproblémovou chůzi i zdravé nohy důležitý. Roli hraje také samotný svršek obuvi. Ten by měl zajistit, že bude nohu držet skutečně správně a pevně. Proto je dobré hledět i na konstrukci boty. Čím více se na ní objevuje švů, nebo ozdobných prvků, tím hůře. Zohlednit je třeba i takzvaný opatek. Jedná se o zadní část boty, která může zasahovat až ke kotníkům. A právě ona kotníková obuv je možností, která je hojně doporučována.

Jaký zvolit materiál?

Jak se orientovat v jednotlivých konstrukcích boty, to již víte. Nyní se zaměřme i na otázku materiálovou, která je také nesmírně důležitá. Je jasné, že základem by měl být určitě funkční materiál, který například nepropustí dovnitř boty vodu. Z hlediska jeho charakterových a kvalitativních vlastností je pro zdravé nohy nejlepší volbou useň, nebo textil. Naopak materiálem, který sen příliš nehodí, je jakákoliv syntetika. Zvláště při dlouhodobém nošení. Důvodem je hlavně to, že se lidské noze nedokáže tak přizpůsobit, jako výše zmíněné tipy. Nehledě na často téměř minimální prodyšnost.

S materiálem souvisí i kvalita podešve. Její hlavní účel je v tom, že by měla nabídnout ochranu nohy před jakýmikoliv tvrdými dopady. Špičkou jsou v tomto směru hlavně sportovní boty, kde firmy přicházejí s mnoha zajímavými inovacemi.

Hmotnost je posledním kritériem, které je třeba zohlednit

Pokud jste se drželi našich rad, máte správné zdravé boty téměř vybrány. To poslední, co je třeba také vzít v potaz, to je jejich hmotnost. Je třeba říci, že váha jedné boty by měla být co možná nejmenší. Proč? Jelikož s každým zvednutím nohy zvedáte i danou botu. Čím bude lehčí, tím méně své nohy budete namáhat.

VIDEO: Zdravé obouvání – MgA. Jana Buch

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva