Sponzorováno

Jak vybrat čističku vzduchu pro zdravý a čistý vzduch v místnosti? 4.85/5 (34)

Co si pohlídat při výběru nové čističky vzduchu?

Co si pohlídat při výběru nové čističky vzduchu?

Voda a zejména vzduch jsou hlavní prvky, které drží lidstvo při životě. Proto bychom si měli v tomto směru dopřát kvalitu. Zejména pokud žijeme v této průmyslové době. Zvláště to platí pro alergiky, pro které se návštěvy přírody v alergické sezoně stávají tabu. Útočištěm se tehdy stávají čtyři stěny naší domácnosti, která by měla být ideálně vybavena čističkou vzduchu. Zbaví ovzduší domácnosti nežádoucího mikroskopického prachu, pylů, plísní, roztočů, choroboplodných zárodků, cigaretového kouře a zápachů či jemných chloupků domácí mazlíčky. Pro alergiky, astmatiky nebo lidi s dýchacími potížemi jsou čističky vzduchu přímo nezbytností.

Rychlý průvodce při výběru čističky vzduchu

Ze je několik základních pravidel pro výběr čističky vzduchu:

  • Pokud máme v domácnosti alergika, je dobré zaměřit se na přístroje s HEPA filtrem, pylovým filtrem, prachovým senzorem a vícestupňovou filtrací.
  • Aby měla čistička vzduchu v domácnosti smysl, musí odstranit nejméně 80% nežádoucích částeček ze vzduchu. Obvykle však nabízené přístroje dokážou čistit s vyšší účinností.
  • Vybírat lze také podle velikosti a tvaru, nakolik ideální umístění čističky je v úrovni hlavy, aby čistý proud vzduchu směřoval přímo do obličeje.
  • Důležité je sledovat výkon očištěného vzduchu v metrech krychlových za hodinu. Pro citelný účinek čističky musíme počítat s jistou náběhovou dobou několik hodin. Proto se zdržujeme v místnosti až poté, co čistička stihla pročistit většinu vzduchového objemu.
  • Čistý vzduch musí mít i dostatečnou vlhkost. Proto zvažte ke koupi čističky i zvlhčovač vzduchu, případně se poohlédněte po přístroji 2v1. Nedoporučujeme ho však pro alergiky a astmatiky, kteří mají skutečně vysoké nároky na prostředí. V tomto případě jsou lepší samostatné dva přístroje.
  • Pokud se v místnosti pohybuje člověk nenáchylný na respirační onemocnění, postačí i základní vzduchová filtrace. Tyto čističky jsou výrazně levnější.
  • Cena kvalitních čističek vzduchu se pohybuje od 1000 Kč do 15 000 Kč. Nejlépe investice se však vyplatí při nejvyšších a nekompromisních nárocích uživatele. Od čističek vzduchu v nejnižších cenách musíme počítat s omezeným množstvím funkcí.

Kterých parametrů si všímat při výběru čističky vzduchu?

1. Vzduchový výkon

Parametr uvádí, kolik čistého vzduchu vyprodukuje stroj za hodinu. Uvádí se v m3 / h. Čim je toto číslo vyšší, tím výkonnější je zařízení. Výkon čističky by měl jedenapůlnásobně převýšit kapacitu místnosti, ve které se nacházíme. V případě alergiků až trojnásobně.

2. Rozměr místnosti

Počítáme ho v metrech krychlových. Zvážíme, zda má místnost větrání, případně úniky vzduchu, kolik osob se v ní pohybuje a jaká koncentrace nečistot se v ní přibližně nachází. Do jedné místnosti patří jen jedna čistička. Kvalitnější přístroje dokáží pročistit kolem 350 m3 / hod. Výrobci však často operují s rozměrem místnosti udávané v m2. Proto se setkáme i s údajem, že kvalitní čistička by měla pročistit vzduch v místnosti s rozměrem od 25 – 80 m2.

3. Filtrace

Čistička pro svůj účinný výkon potřebuje minimálně jeden filtr, čím je jich více, tím je to samozřejmě lepší. Nejdoporučovanějším je HEPA filtr (zejména pro alergiky), ale najdeme i filtry prachové, fotokatalytické, vodní, elektrostatické či různé předfiltry. Při koupi čističky zvážíme četnost výměny filtrů, jejich životnost, dodatečné náklady při výměně filtru za nový a také obtížnost manipulace s nimi.

4. Spotřeba elektrické energie – příkon čističky

Při každodenním chodu čističky je lepší investovat do přístroje s vysokým výkonem, ale nízkou spotřebou energie. Je to však jednoznačně nejnákladnější kombinace pro investování. Ideální je, pokud čistička disponuje Stand-by režimem, ve kterém šetří energii. V ideálním rozmezí by se měla spotřeba energie (příkon) pohybovat někde mezi 25 – 50 W.

Sponzorováno

5. Hlučnost čističky

Tento parametr udává hladinu hluku vyjádřenou v dB, když je čistička uvedena do provozu. Hlučnost přímo souvisí se vzduchovým výkonem, čili čím vyšší výkon, tím větší hlučnost. Během dne lidé příliš nevnímají hlučnost. Význam nabírá během noci, kdy je nejvhodnější tichý režim. Hlučnost by v tomto případě neměla přesahovat 30 dB.

Doplňkové funkce čističky

Čistička může mít i další funkce, jako třeba:

Indikátor zanesení filtru

Najdeme spíše mezi kvalitnějšími přístroji. Výhodný je zejména pro zóny, kde je vzduch značně znečištěn.

Nastavitelná intenzita filtrace

V případě vícestupňových filtrací je dobré mít možnost jejich regulace podle míry znečištění vzduchu. Nejvyšší intenzita se vyplatí například bezprostředně po větrání v pylové sezóně.

Ionizace

Ionizací se vyrábějí záporně nabité ionty (vzduchové ionty). Pozitivně ovlivňují látkovou výměnu. Ionizátor se snaží vytvořit podmínky vzduchu odpovídající jeho kvalitě v přírodě.

UV dezinfekce

UV dezinfekci najdeme v podobě dezinfekčního ultrafialové lampy (UV-C), ničí choroboplodné zárodky, viry a bakterie.

Senzor zápachu

Snímač kvality vzduchu automaticky nastavuje výkon čističky v závislosti na znečištění vzduchu.

Prachový senzor

Čistička pomocí něj sama vyhodnotí úroveň znečištění vzduchu a přizpůsobí režim čištění

Dálkové ovládání

Pro pohodlnou manipulaci s nastavením čističky na dálku

Časovač

Funkce, která sleduje čas a v předem nastavených časech uvádí čističku do činnosti.

LCD displej

Přehledná a efektivní forma jak se při pohledu na čističku dozvědět více o její nastaveních.

Základní dělení filtrů v čističkách

Ať v tom máte jednoznačně jasno, zastavme se chvíli u popisu filtrů v čističce:

HEPA filtr

Vzduchový filtr který dokáže s 99,97% účinností odstranit částice o velikosti 300 nanometrů. Obecně je to nejdokonalejší filtr. Rozděluje se dále podle tříd účinnosti.

Prachový filtr

Většinou omyvatelný plastový filtr. Je ho možné čistit pouze vodou. Stará se o to, aby se vzduch očistil od velkých nečistot a prachu. Prachový filtr myje častěji, zvýší se tak jeho účinnost.

Fotokatalytický filtr

Tento filtr zabraňuje množení bakterií a virů. Při fotokatalýze dochází k rozkladu chemických látek, bakterií, virů nebo mikročástic prachu působením fotokatalyzátoru a světelného záření.

Pachový filtr

Odstraňuje škodlivé plyny a zápachy cigaretového kouře. Bývá označován také jako katechinový nebo uhlíkový filtr.

Pár tipů k čističkám na závěr

  1. Ke kvalitním přírodním čističkám vzduchu patří i dostatek zeleně v místnosti samozřejmě typově vhodné pro alergiky. Novinkou je umísťování tzv. „zelených stěn“ do místností. Jejich přítomnost dokáže výrazně zlepšit kvalitu vzduchu.
  2. Čistý vzduch potřebuje mít i správnou vlhkost, proto by měla být místnost vybavena vlhkoměrem. Ideální vlhkost se pohybuje v rozmezí od 40 – 55%, v zimě je to o něco víc, asi 45 – 60%. Objem vody ve vzduchu je primárně podmíněn i teplotou. Čím je vyšší, tím více se vlhkost v ovzduší navazuje.
  3. Moderní a kvalitní čističky dokáží odstranit až 99% procent nečistot ve vzduchu a to do rozměrů jedné desetitisíciny průměru lidského vlasu.
  4. Během používání čističky nevětrejte. Její účinnost by se tím výrazně snižovala. Větráme nárazově, během nečinnosti čističky.
  5. Čistička není všemohoucí – nutné je dodržovat i další hygienická opatření v místnosti, jako je pravidelné utírání podlah, odstraňování prachu z nábytku, odstranění nebo zredukování závěsů a koberců v místnosti, přezouvání se do domácí obuvi po příchodu zvenku a podobně.

Sponzorováno

A co vy? Na co při výběru čističky vzduchu dáváte pozor vy? Podle čeho ji vybíráte?

Co si dále přečíst na toto téma?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Dara Slánská (více o nás)

     

    Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva