Obsah článku
Zubní sklovina není všemocná. Škodí jí agresivní kyseliny v jídle a v nápojích. Pomozte sklovině se bránit! V létě přirozeně jíte více ovoce a zeleniny a pijete větší množství ovocných nápojů. Přestože je zubní sklovina velmi odolná, nadměrné působení kyselin z nápojů a potravin může narušit její povrch. Ztenčená, narušená erozí, ztrácí ochranný charakter a zuby začnou být velmi citlivé na studené a teplé podněty. Sklovina se začínající erozí lze zregenerovat, ale když problém neřešíte včas, čeká vás docela nákladné stomatologické ošetření.
Víte, že…? Zubní sklovina je nejtvrdší část v těle.
Zubní sklovina – ohroženi jsou ti nejmenší
Poškození zubní skloviny hrozí zejména dětem, které mají rády sladké potraviny, zmrzliny a slazené ovocné nápoje. Následky působení kyselin mohou negativně ovlivnit kvalitu zubů v dospělosti. Zubní lékaři o tom vědí své, proto doporučují pečlivou dělat ústní hygienu i u dětí. Pokud máte doma předškoláka či dítě v mladším školním věku, měli byste u něj pěstovat správné stravovací návyky a pitný režim. Samozřejmostí je důkladné a pravidelné čištěny zubů.
Co zubní sklovině škodí?
U pitného režimu záleží nejen na tom, kolik tekutin dítě za den vypije, ale co tyto nápoje obsahují. Pro sklovinu jsou nebezpečné zejména nápoje typu soft drink, třeba kolové nápoje, limonády, nápoje s ovocnými šťávami. Obsahují nejen velké množství cukru, který zvyšuje riziko zubního kazu, ale zároveň jsou kyselé, proto při častém pití narušují povrch skloviny. Důležitou roli hrají i ošetřující zubní lékaři, kteří by měli na rizika upozornit, případně pomoci odhalit začínající změny na sklovině.
Sponzorováno
Největší protivníci zdravé zubní skloviny tedy jsou:
- ovocné šťávy a sladké čaje v plastu
- sycené, slazené nápoje
- víno
- voda s citrónem
- ocet a kyselé zálivky
- kyselé bonbóny
- strava bohatá na sacharidy
10 pravidel ochrany zubní skloviny
Podívejte se na TOP 10 pravidel pro ochranu zubní skloviny:
- Nečistěte si zuby ihned po jídle, počkejte alespoň půlhodinu. Za ten čas se v ústech vytvoří dostatek slin, které kyseliny neutralizují. Čištění zubů hned po jídle či pití, mechanicky poškozuje zubní sklovinu.
- Kyselé nápoje pijte brčkem, zkrátí se kontakt s povrchem zubů.
- Po jídle se napijte vody nebo žvýkejte žvýkačku, aby se zmírnila kyselost.
- Používejte měkký zubní kartáček.
- Povlak ze zubů odstraňujte jemně.
- Zvýšená citlivost a průhledné okraje zubů mohou signalizovat začínající problém.
- Používejte vhodné zubní pasty s obsahem fluoridů, případně dalších látek, které zpevňují zubní sklovinu.
- Sklovinu vystavujte vlivu kyselin co nejkratší dobu.
- Po snědení nebo vypití něčeho kyselejšího si ústa vypláchněte čistou vodou nebo ústní vodou s obsahem fluoridu. Rychleji se tak neutralizuje prostředí v ústech.
- Po jídle si zuby čistěte nejdříve o půlhodinu až o hodinu.
Co si dále o zubní sklovině přečíst?
VIDEO: Jak mít zdravé zuby. Jak zabránit nemocem dásní a zubů.
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravé zuby a ústní dutina
Přečtěte si také naše další články