Sponzorováno

Skleróza multiplex a bolesti hlavy 4.77/5 (13)

Skleróza multiplex a bolesti hlavyKaždý z nás ve svém životě už na vlastní kůži zažil, co je to bolest hlavy. Říká se, že když hlava bolí to jakoby bolel celý člověk. Výrazně ovlivní naši náladu, jsme mrzutí, podráždění, naruší se náš spánek, nedokážeme se soustředit na práci, jsou omezeny naše rekreační aktivity, osobní život.

Přestože bolest hlavy není považována za příznak roztroušené sklerózy, více než polovina pacientů trpí bolestmi hlavy v průběhu onemocnění. Skoro u čtvrtiny pacientů může být bolest hlavy jako prezentující příznak, to znamená, že se vyskytuje jako první projev roztroušené sklerózy nebo může doprovázet atak. Bolesti hlavy můžeme rozdělit na dvě hlavní skupiny: primární bolesti, které jsou sice nepříjemné, ale bezprostředně neohrožují náš život, sem patří migréna a chronické, tenzní bolesti hlavy a sekundární bolesti hlavy, které jsou způsobeny postižením mozku nádorem, infekcí, krvácením nebo jinou příčinou, která by nás mohla ohrozit na životě.

Bolesti hlavy typu migrény jsou charakteristické opakovanými záchvaty intenzivních bolestí hlavy, (nejméně 5 takových stavů v uplynulém období v délce 4 až 72 hodin) které jsou na jedné polovině hlavy, často pulsující, doprovázené žaludeční nevolností, s pocitem na zvracení, zvracením, pacient je světloplaché, vadí mu hluk. Někteří pacienti mají tzv. předzvěst migrény (auru), to jsou těkavé příznaky, nejčastěji zrakové (jiskřící obrazy po kterých následuje bolest hlavy. Vyvolávající faktory: stres, fyzická námaha, nedostatek spánku, nebo změna spánkového režimu, změna počasí-tlaku vzduchu, nadměrné teplo a vlhkost prostředí, některá jídla (čokoláda, citrusy, některé tvrdé sýry, ořechy), alkohol (červené víno), některé vůně nebo zápachy, blikavé světlo, hormonální faktory (menstruace).

Někdy léky nezaberou

Léky, které ordinuje odborný lékař, mohou alespoň zmírnit obtíže, třeba je užít jejich hned v počátku. Někdy léky nepomáhají, úleva se dostaví pokud pacient může „zalézt“ do tiché, tmavé místnosti, ulehnout, přetrpět a přespat akutní bolest.
Výskyt migrény je v běžné populaci kolem 13%, v souboru pacientů s roztroušenou sklerózou je výskyt vyšší, až 25%. Migréna se častěji vyskytuje u žen, v produktivním věku, snižuje kvalitu života, snižuje výkonnost v práci, ve škole, více než třetina pacientů má tak silné záchvaty bolesti, že musí ležet.

Neuralgie trojklanného nervu

Jiným druhem akutních bolestí hlavy je tzv. neuralgie trojklanného nervu. Ačkoli je vzácná, vyskytuje se u pacientů s roztroušenou sklerózou častěji než v ostatní populaci. Neuralgie trigeminu (trigeminus) je velmi intenzivní, prudká, bodavá, bolest v určité oblasti obličeje. Trigeminus je jeden z 12 hlavových nervů, jeho role je především senzitivní: zprostředkuje vnímání citlivosti. Hlavní jeho kmen se rozděluje do tří větví a tyto inervují příslušnou část obličeje:

  • větev: Oční inervuje oko, víčka, čelo a přední část hlavy
  • větev maxilárním: inervuje horní ret, horní zuboradie, dolní víčko a nos
  • větev: mandibulární: inervuje dolní ret, dolní zuboradie, část jazyka, bradu, část
  • boltce

Bolesti bývají prudké, překvapivé, jakoby úder elektrickým proudem, mohou trvat několik sekund, až minuty, v opakujících se epizodách. Spouštěcí faktory jsou různé, nejčastěji chlad nebo teplo, žvýkání potravy. Neuralgie trojklaného nervu u sklerosis multiplex bývá v přímém vztahu k onemocnění, předpokládá se demyelinizační ložisko uložené v oblasti mozkového kmene, v oblasti jader tohoto nervu. Léčba, ne vždy úspěšná, patří do rukou odborníka.

Tenzní bolesti hlavy

Nejčastějším typem bolestí hlavy jsou tenzní bolesti. Na rozdíl od migrenózních bolestí hlavy bolest není tak intenzivní, není pulzující, charakteristické jsou zde tupé bolesti hlavy, obvykle oboustranné, tlakové nebo pocit rozpínání v hlavě spojené často s únavou a předchozím stresem. Bolesti nejsou provázeny žaludeční nevolností, světloplachostí. Může, ale nemusí být svalové napětí v oblasti šíje a ramen a také v oblasti očních a obličejových svalů. Mezi příčiny těchto bolestí hlavy patří především stresy, konfliktních situací, úzkost, deprese, jiné emoční vlivy, poloha hlavy a nefyziologické postavení krční páteře, ale i krátký spánek, skřípání zuby, přetěžování si očí při špatném osvětlení, dlouhodobá práce u počítače a mnohé jiné .

Sponzorováno

Tenzní bolesti hlavy mohou být chronické (vyskytují se více než 180 dní v roce), mohou být kombinovány s migrenózních bolestí hlavy.

Kromě zmíněných bolestí hlavy mohou být bolesti hlavy způsobené určitým jídlem nebo pitím:

  • Bolest hlavy po konzumaci určité potravy: čokolády, vyzrálých sýrů, oříšků, cibule, sójové omáčky, octa, různých dresinků, játra, mořských živočichů, ve spojitosti některých konzervačních činidel.
  • Bolest hlavy po požití vitamínů: může být po nadměrném požití vitamínu A, je to syndrom akutní hypervitaminózy A. Bolest je lokalizovaná za očima a vpředu hlavy, může být žaludeční nevolnost.
  • Bolest hlavy z hladu: vyskytuje se mezi jídly, nebo před jídlem, je způsobena nízkou hladinou cukru v krvi a rozšířením cév.
  • Syndrom čínské restaurace: bolest hlavy je způsobena glutamátem (monosodium glutamát) a vyskytuje se až u 30% lidí, kteří jedí čínská jídla.
  • Bolest hlavy „po opici“: bolest hlavy po nadměrném požití alkoholu, je bodavá. Rozpínavá, často s pocitem na zvracení. Je způsobena zúžením cév, otokům mozku, poruchou regulace metabolismu vody a elektrolytů. Na Záhorí v ​​skalických boudách mají napsané desatero jak správně pít červené víno, aby hlava nebolela. Jedno pravidlo říká, že každý pohár vína má zapít sklenicí vody, a věřte mi, funguje to.

TIP: Jak se stravovat při roztroušené skleróze?

Kdy vyhledat lékařskou pomoc?

  • pokud máte závratě, poruchy vidění, oslabení končetin, poruchy rovnováhy
  • pokud jste dosud bolesti hlavy neměli a najednou jsou pravidelné, opakující se
  • pokud intenzita a charakter bolestí hlavy je taková jako jste dosud neměli
  • bolí vás celá hlava
  • bolest je stále silnější
  • bolesti hlavy se bez příčiny opakují
  • pokud bolest hlavy trvá nepřetržitě více než týden
  • pokud bolest hlavy neprochází po použití běžných volně prodejných analgetik
  • pokud se vyskytují i jiné příznaky: zvýšená teplota, vyrážka, ztuhlost krku
  • bolesti hlavy jsou doprovázeny neurologickými příznaky: pocit mravenčení končetin, apod.
  • pokud se současně vyskytují změny osobnosti nebo zpomalené myšlení
  • pokud se bolest hlavy objeví po úrazu hlavy
  • bolest hlavy vám překáží při výkonu běžných povinností

Na co dbát? Čemu se vyhnout?

  • pravidelný spánek v přirozené poloze. Poloha na břiše může vést k napětí krčních svalů
  • seďte rovně, nehrbte se. Mnozí z vás pro omezenou pohyblivost, většinu dne prosedí ať už na židli, nebo vozíku. Trpí krční páteř, oslabené krční svalstvo neudrží hlavu, hlava propadá dopředu, „visí“ na hrudi.
  • Dýchejte zhluboka, v průběhu dne několikrát si zopakujte relaxační dýchací cvičení.
  • Někdy bolest hlavy zmírní studené obklady na čelo nebo krk, jinému úlevu přinese horká sprcha.
  • Upravte si stravovací návyky. Omezte pití kávy, alkoholu. Nekuřte! Přiměřeně solte.
  • Vyhýbejte se jídlům, které u vás provokují bolest hlavy.
  • Mírná masáž bolestivých míst, nebo jen tlak na ně, co si můžete udělat i sami, zmírní bolesti hlavy.
  • Vhodné jsou různé cviky na uvolnění krční páteře, na zpevnění krčního svalstva. Mohou to být protahovací cviky, nebo jóga.

Sponzorováno

Na závěr: zmírněte životní tempo, vyhýbejte se stresům a usmívejte se. Uvolněné svaly nedají šanci bolestem hlavy. Popřemýšlejte sami, co je příčinou vašich primárních chronických bolestí hlavy, co byste mohli sami změnit, jak upravit váš denní režim, možná by to přineslo úlevu.

Co si dále přečíst o skleróze multiplex

Zdroje článku a studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva