Sponzorováno

Preeklampsie v těhotenství (pozdní gestóza) – příčina, příznaky, léčba 4.92/5 (13)

  • Preeklampsie je komplikace těhotenství charakterizovaná zvýšeným krevním tlakem a poškozením orgánů, obvykle jater a ledvin. Tato porucha může začít po 20. týdnu těhotenství a obvykle postihuje 5–8 % těhotných žen.
  • Příznaky preeklampsie mohou být: Vysoký krevní tlak (hypertenze): Krevní tlak se považuje za vysoký, pokud překročí hodnotu 140/90 mm Hg. Přítomnost bílkoviny v moči (proteinurie): Při rutinních kontrolách může lékař zjistit zvýšené množství bílkovin v moči, což je známka poškození ledvin. Otoky: Zvláště v obličejích a rukou, ale mohou se vyskytnout i jinde. Další příznaky mohou zahrnovat bolesti v horním břiše, problémy s viděním, bolesti hlavy, nevolnost nebo zvracení, a problémy s dýcháním.
  • Preeklampsie může být nebezpečná pro matku i plod. V extrémních případech může vést k eklampsii, což je stav charakterizovaný záchvaty u těhotných žen. Eklampsie je život ohrožující stav a vyžaduje okamžitou léčbu.
  • Příčiny preeklampsie nejsou zcela jasné, ale několik faktorů může zahrnovat genetickou predispozici, problémy s placentou, obezitu nebo problémy s krevním tlakem před těhotenstvím.
  • Léčba preeklampsie znamená sledování krevního tlaku, monitorování funkce ledvin a sledování plodu. V případě vážnějšího stavu nebo pokud těhotená žena překročí určité body rizika, může být nutné ukončení těhotenství. Prevence preeklampsie zahrnuje pravidelnou prenatální péči, sledování krevního tlaku a výživové doplňky, zejména v případech s vysokým rizikem.

Preeklampsie v těhotenství (pozdní gestóza) - příčina, příznaky, léčbaZvýšený krevní tlak, otoky, bílkoviny v moči či bolesti hlavy. I takto se projevuje preeklampsie, která postihuje asi 5% žen v druhé polovině těhotenství.

Nediagnostikovaná preeklampsie může vést k eklampsii, což je vážný stav ohrožující zdraví a život matky i dítěte.

Co je to preeklampsie?

Preeklampsie je vážnou zdravotní komplikací a objevuje se nejčastěji po 37. týdnu těhotenství, ale může se vyvinout kdykoliv v druhé polovině březosti, dokonce i při porodu nebo po něm, obvykle v prvních 48 hodinách.

Preeklampsie může postupovat pomalu nebo rychle od mírných příznaků až po vážné, život ohrožující komplikace, pokud není diagnostikována a léčena. K takovým situacím by však u těhotných žen pravidelně navštěvující gynekologa přijít nemělo, protože lékař při každé návštěvě měří těhotné ženě tlak a kontroluje vzorek moči na přítomnost bílkovin.

Preeklampsie je komplikace během těhotenství, která se obvykle vyskytuje po 20. týdnu těhotenství a charakterizuje se zvýšeným krevním tlakem (hypertenze) a přítomností bílkoviny v moči (proteinurie).

Preeklampsie je komplikace během těhotenství, která se obvykle vyskytuje po 20. týdnu těhotenství a charakterizuje se zvýšeným krevním tlakem (hypertenze) a přítomností bílkoviny v moči (proteinurie).

 

Preeklampsie a její příznaky

Preeklampsie se může objevit náhle, proto je dobré znát příznaky. Kromě zvýšeného krevního tlaku, který je hlavním příznakem, se může projevit i přetrvávajícími bolestmi hlavy či změnami vidění. Dalšími příznaky jsou bílkoviny v moči, tak abnormality na játrech a ledvinách.

Rizikové faktory vzniku preeklampsie

  • nízký nebo vysoký věk matky – pod 20 nebo nad 40 let
  • vysoký krevní tlak již před otěhotněním
  • předchozí preeklampsie
  • preeklampsie u matky nebo sestry
  • vícečetné těhotenství
  • historie obezity
  • nutriční podvýživa
  • inzulínová rezistence, syndrom PCOS
  • onemocnění jater
  • historie cukrovky, ledvinová onemocnění, revmatická artritida nebo lupus

 

Preeklampsie v těhotenství je nebezpečná pro mámu i miminko

Preeklampsie způsobuje stahování cév, čehož výsledkem je vysoký krevní tlak a snížený krevní oběh, což negativně ovlivňuje na játra, ledviny i mozek. Tím, že děloha je méně prokrvená, znamená problémy i pro miminko, které může mít příliš málo plodové vody, přestat se vyvíjet nebo se může odloučit placenta od stěn dělohy ještě před porodem.

Příznaky preeklampsie obvykle zmizí brzy po porodu. Přesto výsledky studií nejsou pro ženy trpící během těhotenství preeklampsií až tak optimistické. Na rozdíl od těhulek, které se s touto komplikací nesetkali, jim totiž v budoucnu hrozí vyšší riziko vzniku kardiovaskulárních problémů, včetně vysokého krevního tlaku, cévních mozkových příhod a srdečního selhání.

Sponzorováno

Pokud má preeklampsie těžký průběh a nepomáhá naordinovaná léčba, lékaři se mohou rozhodnout pro předčasné ukončení těhotenství. V některých případech tím zachrání život ženy i dítěte. V těžkých případech, při poškození mozku, může vzniknout eklamptický záchvat projevující se křečemi až bezvědomím. Mohou mu předcházet takové příznaky jako nepolevující bolest hlavy, změny vidění – rozmazané vidění, skvrny či světloplachost, zmatenost, nevolnost nebo intenzivní bolest v horní části břicha. Někdy se však záchvaty vyskytují bez varování.

U některých žen se přidruží i hemolýza, tedy rozpad červených krvinek, snížený počet krevních destiček a zvýšené hodnoty jaterních testů. Tehdy mluvíme o HELLP syndromu, který se projevuje nevolností, zvracením a bolestmi břicha. Častěji jím trpí vícerodičky.

Co dělat, když máte podezření na preeklampsii?

Lékaře co nejdříve kontaktujte pokud:

  • si všimnete otoky na obličeji, kolem očí, více než mírné otoky rukou, nohou či kotníků, způsobuje je zadržování vody v těle (otoky však nemusí mít všechny ženy s preeklampsií a naopak mírně otoky a přibývání na váze jsou také součástí běžného nekomplikovaného těhotenství)
  • máte výrazné a přetrvávající bolesti hlavy
  • máte změněné vidění – dvojité vidění, rozmazané vidění, vidíte skvrny nebo blikající světlo, jste najednou citlivá na světlo nebo dočasně ztratíte tlak
  • cítíte intenzivní bolest nebo zvláštní pocit v horní části břicha
  • vám je nevolno, ponouká vás na zvracení nebo zvracíte

Příznaky u preeklampsie jsou hodně individuální

Příznaky se mohou lišit od ženy k ženě a preeklampsie se může vyvinout bez zjevných příznaků, zejména v časných stádiích. Kromě toho, některé příznaky, jako jsou otoky a přibývání na váze, mohou vypadat jako obtíže spojené s normálním těhotenstvím. Bez pravidelných gynekologických prohlídek byste mohli tuto velmi vážnou komplikaci zanedbat. I toto je jeden z důvodů, pro který jsou návštěvy gynekologa před porodem velmi důležité.

Velmi častými symptomy preeklampsie jsou:

  • otékání končetin
  • vysoký krevní tlak
  • bílkoviny v moči
  • prudký nárůst hmotnosti způsobený hromaděním vody
  • bolest břicha v oblasti jater
  • silné bolesti hlavy
  • změna v reflexech
  • závratě, točení hlavy
  • nadměrné zvracení, nevolnost, nebo opětovný výskyt nevolnosti v 2. nebo 3. trimestru

Léčba preeklampsie

Obvykle lékař nařídí klid na lůžku a dietu bez omezení solí. Léčba tabletkami se soustřeďuje na snížení vysokého krevního tlaku a prevenci křečí.

Definitivním řešením je porod. Pokud je dítě dostatečně vyvinuté, obvykle v 37 týdnu těhotenství nebo později, obvyklé je vyvolat porod nebo provést porod císařským řezem. Pokud dítě není dostatečně vyvinuté, lékaři se snaží urychlit zrání dítěte a načasovat porod tak, aby nedošlo k poškození zdraví matky a dítěte.

Při závažné preeklampsii je nutné okamžitě vyvolat porod, i když dítě není dostatečně vyvinuté. Po porodu by příznaky preeklampsie měly odeznít za 1 až 6 týdnů.

Při mírné preeklampsii může lékař doporučit:

  • odpočinek a ležení na levém boku, v některých případech hospitalizace
  • sledování vývoje dítěte pomocí tepového monitoru a ultrazvuku
  • medikamentózní snižování krevního tlaku
  • vyšetření moči a krve
  • steroidní injekce na urychlení vývoje plic dítěte
  • injekční podávání hořčíku na prevenci křečí

Existuje nějaká prevence?

Dosud neexistuje jasné vysvětlení, proč se u některých žen preeklampsie vyvine a u jiných ne. Kromě úpravy stravy a pravidelných gynekologických prohlídek v těhotenství toho v rámci prevence mnoho neuděláte. Roli může hrát genetika, výživa, některé základní onemocnění nebo to, jak imunitní systém ženy reaguje na těhotenství či další faktory.

Vyšší riziko hrozí ženám s vysokým tlakem již před otěhotněním, s poruchami krevní srážlivosti, cukrovkou, onemocněním ledvin či některými autoimunitními onemocněními. K rizikovým faktorům patří také nadváha a věk pod 20 nebo nad 40 let. Vznik preeklampsie může ovlivnit i to, zda vaše matka, sestra, babička nebo třeba teta s touto těhotenskou komplikací také bojovali nebo ne.

Máte s preeklampsií v těhotenství nějaké zkušenosti? Budeme rádi za komentáře a vaše zkušenosti.

VIDEO: Preeklampsie představuje závažnou komplikaci těhotenství a porodu

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva