Obsah článku
Červené krvinky jsou důležité při přepravě okysličené krve do tělesných tkání a při odstraňování oxidu uhličitého z těla. Červené krvinky jsou červené, protože obsahují na železo bohaté proteiny, známé jako hemoglobin, který je jasně červené barvy.
Netrápí vás anémie?
Bušení srdce, bledá kůže, hučení v uších, dušnost, závratě, únava, bolesti hlavy, snížená koncentrace, svalové bolesti, to je pár příznaků, které by vás mohly vyhnat do ambulance lékaře. Cítili byste se jako hypochondr? Raději se dejte vyšetřit, protože za otravnými nepříjemnostmi může být nebezpečná anémie nebo chudokrevnost.
Pozor na nedostatek kyslíku
Důvodů, proč červené krvinky stávkují a nepřenášejí potřebný kyslík z plic do všech tkání včetně mozku je několik. Podle lékařů nás však nejčastěji trápí takzvaná nutriční anémie, za kterou může nevhodná strava. Chybí nám hlavně železo, ale i kyselina listová a vitamin B12.
Čemu se vyhýbat?
V některých potravinách je železa opravdu hodně, ale ne vždy ho naše tělo dokáže plnohodnotně přijmout a využít. Kdo jsou jeho největších nepřátelé?
- Polyfenoly, které se nacházejí například v kávě, čaji a ve víně. Věděli jste například, že jeden šálek černého čaje, který si dáte spolu s jídlem, snižuje vstřebatelnost železa až o 80 procent? U šálku kávy je to o něco méně, šedesát procent. Částečné řešení však existuje. Stačí, když si k těmto nápojům dáte kousek masa, vstřebatelnost se sníží jen o padesát procent.
- Fosfáty, které se nacházejí například v kolových nápojích.
- Některé bílkoviny, například ze sóji či ze syrovátky.
- Oxaláty, soli kyseliny šťavelové, které jsou v kapustě, červené řepě, ořeších, čokoládě, pšeničných otrubách nebo v bazalce.
- Fytáty, obsažené v celozrnných výrobcích, ořeších a semenech a v luštěninách.
- Vápník je na jedné straně pro nás extrémně důležitý, ale například jeden šálek mléka, obsahující 300 miligramů vápníku, dokáže snížit absorpci železa až o šedesát procent. Proto je dobré nemíchat spolu jídla s vysokým obsahem obou prvků, ale dodržte mezi nimi větší časový odstup.
Bez céčka to nejde
Jedním z největších pomocníků při vstřebávání železa je kyselina askorbová, tedy vitamin C a jiné organické kyseliny, například jablečná, hroznová, octová či citronová. Ta dokáže zvýšit vstřebatelnost až pětkrát. Proto neobcházejte regály s ovocem a se zeleninou. Správné krvetvorbě pomozme například hrozny, které je kromě céčka bohaté na flavonoidy a vitamíny skupiny B. Třísloviny zas a udržují v kondici pevnost vlásečnic.
Sponzorováno
Obdobné látky se nacházejí a i v bezinkách a ostružinách. Ze zeleniny vezměte na milost takový skvělý zdroj vitaminu C, jakým je květák, kapusta kadeřavá či brokolice. Železo z rostlinných potravin se sice vstřebává hůře než ze živočišných, ale může výrazně pomoci správná úprava. V případě zeleniny je to vaření nebo dušením, u luštěnin vícenásobné namočení fazolí, čočky a jiných luštěniny.
Co tedy jíst pro podporu tvorby červených krvinek?
Podívejte se na našich několik rad:
1. Potraviny bohaté na železo
Konzumace potravin bohatých na železo může zabránit anémii a pomůže udržet všechny své buňky nasycené kyslíkem. Mezi zdroje železa patří červené maso, játra, fazole, čočka, tmavě zelená listová zelenina jako je špenát a kapusta, sušené švestky, hrozinky a žloutky.
Podívejte se v tomto článku na další potravinové zdroje železa.
2. Kyselina listová
Také známá jako vitamin B9, pomáhá tělu vytvářet nové zdravé červené krvinky. U pacientů s nízkými hladinami kyseliny listové se často vyvine anémie. Příklady potravin s vysokým množstvím kyseliny listové jsou obohacené pečivo a cereálie, zelená listová zelenina, jako je kapusta a špenát, sušené fazole, hrách a ořechy.
3. Vitamin B12
Je důležitý pro syntézu DNA a produkci červených krvinek v kostní dřeni. Nízké hladiny vedou k abnormálnímu buněčnému dělení v kostní dřeni, což má za následek produkci velkého množství, ale nezralých červených krvinek, známých jako megaloblasty.
Pacienti s megaloblasty trpí chudokrevností, protože abnormální červené krvinky nemohou ukládat nebo přenášet kyslík do tkání. Vitamin B12 se přirozeně nachází v široké škále potravin živočišného původu. Zdroje jsou hovězí játra, ryby, červené maso, vejce, mléko, mléčné výrobky, cereálie a kvasnice.
Co si dále přečíst na toto téma?
- TIP: Přečtěte si další rady pro stravování při chudokrevnosti
- Anizocytóza erytrocytů – stav, kdy jsou červené krvinky nerovnoměrné
VIDEO: Červené krvinky …Struktura a funkce lidského těla
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Lidská krev
Přečtěte si také naše další články
Vypadá to, že ve větě – Co tedy jíst pro podporu tvorby bílých krvinek? – by se mělo jednat o červené krvinky.
Máte pravdu, děkujeme, opravili jsme větu.