Sponzorováno

Bolesti krční páteře – jak krční páteř netrápit? 4.92/5 (24)

  • Řešení bolestí krční páteře závisí na příčině bolesti a vážnosti problému. V tomto článku jsou některé obecné rady a strategie, které mohou pomoci zmírnit bolesti krční páteře.
  • Fyzioterapie a cvičení: Fyzioterapeut může vytvořit program cvičení a protahování zaměřený na posílení svalů krku a ramen, zlepšení držení těla a zvýšení pohyblivosti krční páteře. Pravidelné cvičení může pomoci uvolnit svalové napětí a snížit bolest.
  • Ergonomie: Upravte pracovní a domácí prostředí tak, aby bylo příznivé pro správné držení těla. Používejte ergonomický nábytek a monitor, udržujte monitor oční úrovně a u stolu seděte s rovnou zádí a opěradlem.
  • Změny životního stylu: Dbát na zdravý životní styl může přispět k celkovému zlepšení zdraví krční páteře. Zdravá strava, dostatek spánku, uvolňovací techniky a snižování stresu mohou hrát důležitou roli.
  • Léky: Nesteroidní protizánětlivé léky, které můžete zakoupit bez lékařského předpisu, mohou pomoci zmírnit bolest a zánět. Při silnějších bolestech může lékař předepsat léky na předpis.
  • Zábaly: Teplé zábaly mohou uvolnit svalové napětí, zatímco chlad může snížit zánět. Používejte tyto metody opatrně a dle potřeby.
  • Omezování užívání mobilu a tabletu: Nadměrné ohýbání hlavy při používání mobilního zařízení může způsobit zvýšené napětí na krční páteři. Snažte se držet zařízení na oční úrovni a pravidelně si dělejte krátké přestávky.
  • Odborná konzultace: Pokud bolesti neustupují nebo jsou intenzivní, měli byste vyhledat odbornou lékařskou radu. Lékař může provést důkladné vyšetření a navrhnout vhodný léčebný plán.
  • Vždy je vše důležité konzultovat s lékařem nebo specialistou na páteře, pokud máte chronické nebo intenzivní bolesti krční páteře. Léčba by měla být přizpůsobena vašim individuálním potřebám a příčinám bolesti.

Bolesti krční páteřeKrční páteř bývá velmi často postižena špatnými návyky, úrazy i přetížením. Přestože se jedná o krátký úsek, tak nese těchto našich sedm obratlů, těžké břemeno – hlavu. Hlava, jak je známo, je sídlem většiny našich smyslů, podle kterých se orientujeme. Za hodinu uděláme až 600 pohybů, což je pro krátké svaly okolo obratlů i těch delších, co leží povrchově, opravdu náročné. Na krční obratle se také upínají svaly, které vedou z ramen, klíčních kostí a horních žeber. Pokud si je přetížíme, přetěžujeme si také krk. Dalším vlivem na špatnou funkci krční páteře má vadné držení hlavy a potažmo celé osy páteře, a s tím související špatný stereotyp dýchání.

Zejména u žen často vidíme horní typ dýchání, kdy se k dýchání plně nevyužívá bránice, ale jsou do dechu zapojeny i pomocné nádechové svaly, které se upínají na krční a hrudní páteř. Během dýchání se zvedají ramena, což by u správného a klidového dechu nemělo být přítomno.

Části páteře

Části páteře

 

Jak krční páteř netrápit?

Podívejte se na našich několik tipů na to, jak netrápit vaši krční páteř:

1. Důležitá je poloha ve spánku

Je důležité zachovat přirozenou křivku v krčním úseku, tj. mírné prohnutí (lordóza). Ideální je naučit se spát na anatomickém polštáři, který kopíruje postavení našeho těla. Pro zachování křivek v ostatních úsecích zad, doporučujeme i anatomickou matraci, nejlépe pěnovou, která se přizpůsobí vašemu tělu. Zpět k polštáři. Ten by tedy neměl být ani moc velký a vysoký (pokud nejste kardiaci a nemáte problémy s dýcháním).

Sponzorováno

Varianta spánku bez polštáře, protože spíte na břiše, je při bolestech zad a obzvláště krku nepřijatelná. Hlava je v maximální rotaci na stranu a i když se vám může zdát, že se vám spí pohodlně, tak za to ranní ztuhlost nestojí. Odborníci doporučují spát na zádech nebo boku s anatomickým polštářem.

TIP: Na bolesti krční páteře zkuste i pěnový váleček

2. Hlídejte si postavení hlavy během denních aktivit

Pokud v práci sedíte u počítače, který je mimochodem nejčastějším viníkem a lákadlem pro špatné postavení hlavy, bude váš krk časem vyžadovat stále častější opečovávání. Možná si to ani neuvědomujeme, ale špatná poloha monitoru nebo nesprávná velikost písma a ikon, nás nutí hlavu předsunovat a kulatit hrudní páteř. Po takovém celodenním sezení v nesprávné pozici nás pěkně bolí záda a druhý den je to ještě horší.

Pokud takto pracujete 10 – 20 let problémy se začnou ozývat a kromě lokální bolesti v zátylku se mohou přidat neurologické problémy s brněním končetin a degenerací krčních plotének. Doporučujeme přečíst si článek o správném sedu, který tady na stránkách najdete a naučte se pracovat s napřímenou hlavou. Prostě a jednoduše žádné vystrkování hlavy dopředu, ani v sedu, ani ve stoji. Zkuste se postavit ke stěně, tak abyste se temenem hlavy dotýkali stěny. Tímto jednoduchým testem zjistíte, jak moc nosíte svou hlavu v nepřirozeném postavení.

3. Správná obuv

Teď spíš apelujeme na ženy, které obuv často střídají a nekupují si zrovna pohodlné botky. Chůze na tvrdých podpatkách nebo balerínách, kde není žádné odpružení, přenáší nárazy z každého kroku přes chodidla až nahoru do krční páteře. Někdy, když stojíte nebo chodíte, právě ve velmi tvrdých a nepoddajných botách můžete večer pocítit cervikalgii (bolesti krční páteře) někdy bolesti hlavy. Zvažte proto koupi pohodné sportovní obuvi s kvalitní podrážkou.

TIP: Dynamika páteře a její poruchy

4. Pozor na zimu

Pokud patříte mezi zimomřivé, tak budete souhlasit, že je krk na chlad velmi náchylný. Nejen z hlediska nemocí, ale i takový menší průvan v létě dokáže krk velmi potrápit a druhý den se můžete vzbudit se ztuhlým krkem. Takže pozor na chlad!

5. Starejte se o svou krční páteř

Zajděte si k fyzioterapeutovi, pokud vás krční páteř trápí dlouhodobě. Po vyšetření vám může pomoct odhalit problém a zbavit se bolesti. Korekce těla a zácvik dechu, dokáží opravdu divy.

Co si dále přečíst na téma krční páteře?

VIDEO: Jak si uvolnit krční páteř? Radí terapeut Josef Vrba

VIDEO: Protahovací cviky proti bolesti krční páteře

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva