Obsah článku
Probiotikum je živý organismus přidávaný do potravin či krmiv, který má příznivě ovlivnit zdraví konzumenta zlepšením rovnováhy jeho střevní mikroflóry. Typickým příkladem funkční potraviny obsahující probiotikum je jogurt. Někteří autoři rozšiřují toto základní pojetí probiotika nejen na organismus, ale též na mrtvé části mikrobiálních buněk. Některé nezávislé studie ale ukazují, že se konzumací těchto potravin téměř mikroflóra nemění.
Dokáží některé bakterie dodat energii, posílit imunitu, ulehčit zátěž, kterou ne příliš zdravou stravou „dopřejeme“ našim střevům, trávicímu traktu. Tyto vlastnosti mají probiotika – živé bakterie nacházející se v některých potravinách. Probiotika vznikají například mléčným kvašením, zakysané mléčné výrobky (jogurty, jogurtové nápoje) jsou jejich přirozeným zdrojem. Probiotika se zařazují do skupiny funkčních potravin, které příznivě působí na zdraví člověka. Pozitivní účinek mají však jen v případě, že se bakterie do střeva dostanou živé a v dostatečném množství.
Bakterie musí přežít nejen skladování během záruční lhůty výrobku, ale zejména přechod trávicím traktem. Účinek bakterií je nastaven tak, že i když poslední den záruční lhůty zkonzumujete výrobek s probiotickou kulturou, dostane se do vašeho střeva minimálně 108 živých bakterií z 1 gramu produktu. Toto množství Bifidobacterium DN 173 010 (Bifidus ESSENS) se považuje za dostatečné pro regulaci trávení, případně stimulaci obranyschopnosti člověka.
Kromě Bifidobacterium DN 173 010 (Bifidus ESSENS) se v některých probiotických potravinách nachází i Lactobacillus casei DN – 114 001 (Lactobacillus casei Imunitass). Kmen této bakterie má jedinečné účinky na přirozenou obranyschopnost člověka.
Probiotika jsou účinné i pro mozek
Činnost probiotik nemá pozitivní účinek pouze pro trávicí trakt. „Probiotika aktivně ovlivňují stav střevní mikroflóry – pomáhají při trávení, vstřebávání důležitých vitamínů a minerálů, stimulují však i tvorbu látek přirozené obranyschopnosti, snižují přecitlivělost na potravinové alergeny, omezují účinky karcinogenních látek a podílejí se na snižování hladiny cholesterolu„ zdůrazňuje pediatrička a gastroenterologička MUDr . Iveta Černá, PhD.
Tělo si probiotické buňky nedokáže vytvořit a je mu je třeba dodávat. Dlouhodobý účinek probiotik zajistí podle I. Černé pravidelná konzumace správných probiotických výrobků.
Nejčastější formy probiotik
Nejčastěji používané kmeny těchto bakterií jsou laktobacily a bifidobakterie. Vzhledem k tomu, že upravují pozitivně střevní mikroflóru, také brání přemnožení škodlivých bakterií. Pomáhají při vyléčení průjmů, jako prevence při cestách do ciziny či pomáhají zlepšit stav střevní mikroflóry po léčbě antibiotiky. Tím, že zlepšují stav této mikroflóry, pomáhají celkově zlepšovat imunitu. Rovněž pomáhají stabilizovat období bez příznaků u pacientů s chronickým onemocněním tlustého střeva. Snižují aktivitu nebezpečných látek vznikajících při špatném trávení ve střevě. Jedna z těchto bakterií, Laktobacillus acidophillus působí pozitivně podle výzkumů i při vysoké hladině cholesterolu. Jejím působením dojde k rozkladu žlučových kyselin a uvolněný cholesterol se již nemůže zpět vstřebat.
Čtěte: Bolí Vás břicho? Zjistěte proč.
Prebiotika
Nyní se zaměříme na druhou skupinu, prebiotika. Tyto látky nejsou na rozdíl od probiotik živé, ale jsou potravou pro zdraví prospěšné střevní bakterie. Chemicky se jedná o sacharidy, které jsou jinak pro člověka nestravitelné, jako příklad můžeme uvést poměrně známý inulin. Bakterie, existující v tlustém střevě, získávají energii a jako produkt biochemických reakcí při tomto ději vznikají organické kyseliny. Tyto kyseliny zase fungují jako zdroj energie pro buňky stěny střeva.
Rovněž tyto prebiotika můžeme najít buď v potravinách (přidávají se do řady potravin, hlavně pro děti, například do sušenek) nebo doplňcích stravy, často v kombinaci s probiotiky. Zde se právě setkáváme s pojmem třetím a to symbiotika. Nazývá se tak již zmíněná kombinace probiotik s prebiotiky. Pozitivní efekt této kombinace je dán vyšší možností přežití pozitivně působících bakterií v lidském střevě. Tyto kombinované přípravky pomáhají například při různých průjmových onemocněních, při zácpě, obecně ke zlepšení imunity a celé řadě dalších pozitivních vlivů na náš organismus
Sponzorováno
Můžeme považovat každý jogurt za probiotický? Jsou probiotické kultury stejné?
Z hlediska životaschopnosti jsou velké rozdíly v prožívání jednotlivých kultur – bakterií, které se používají při výrobě fermentovaných mléčných produktů (jogurt, jogurtový nápoj, acidofilní mléko, kefír aj.).. Některé živé kultury obsažené v jogurtech nepřežijí kyselé prostředí žaludku. Tuto důležitou vlastnost mají probiotické výrobky s ověřeným účinkem. Upozorňuje prof. RNDr. Libor Ebringer, DrSc., Zástupce ředitele Ústavu buněčné biologie PRIF UK Bratislava.
Během zbytku dekády vědci zjistili, že existují podstatné rozdíly ve fyziologii jednotlivých mléčných bakterií, a to i v rámci stejného druhu. Například ne všechny laktobacily jsou stejné. Delší přežívání v jogurtu zabezpečuje i aktivita samotných nových typů bakterií. Tyto produkují různé biologicky aktivní látky (např. organické kyseliny), jejichž důsledkem je tzv. biologická konzervace. Ta potlačuje množení nežádoucích mikroorganismů a probiotickým bakteriím neublíží. Trvanlivost jogurtu a zachování probiotických vlastností umocňují nové postupy, včetně zavedení přísných hygienických zásad a udržování produktu při nízké teplotě. „Náročnému výzkumu z posledních dvou desetiletí vděčíme za to, že v obchodní síti se již vyskytují živé probiotické jogurty se zaručenou trvanlivostí až 30 dní, a to bez použití syntetických konzervačních látek,“ říká prof. Ebringer.
Ne každý jogurt také lze nazvat „probiotický“. Je třeba rozlišovat jogurty klasické a jogurty s probiotickými účinky. „Za probiotické lze prohlásit pouze ty, jejichž zdraví a vitalitu podporující účinky byly potvrzeny oficiálními a přísnými klinickými zkouškami. Studie musí prokázat schopnost probiotické kultury přežít průchod trávicím systémem a preventivní či léčebné účinky na zdraví“ připomíná prof. Ebringer.
Jako příklad lze uvést studie s probiotickým jogurtovým nápojem Actimel, obsahujícím jedinečný typ laktobacilů, které potvrdily schopnost probiotické kultury přežít průchod trávicím systémem a díky tomu pozitivně působit na organismus.
TIP: Vliv probiotické stravy na naše zdraví
Slovník výrazů nakonec – Co jsou zač?
Probiotika – živé mikroorganismy, které po vstupu do našeho těla mají prospěšný účinek na naše zdraví. Mezi nejznámější patří laktobacily a bifidobakterie.
Prebiotika – rozpustné či nerozpustné nestravitelné složky potravy, které probiotika vyživují a umožňují jim v střevě rozmnožit se, růstové faktory probiotik, např. inulin, fruktooligosacharidy, galaktooligosacharidy
Symbiotika – kombinace probiotik s prebiotiky, nejčastěji se s nimi setkáme ve funkčních potravinách a ve výživových doplňcích.
Potraviny bohaté na probiotika
– Kysané mléčné výrobky: jogurty, kefír, acidofilní mléka, některé sýry, nepasterizovaná brynza (pasterizovaná brynza obsahuje menší počet probiotik a tzv. termizovaná brynza probiotika neobsahuje!)
– Kvašená zelenina: kyselé zelí, kvašené okurky, kvašená sója.
TIP: Podívejte se na TOP 10 přírodních zdrojů probiotik
Potraviny bohaté na prebiotika
– Všechny, které obsahují hodně vlákniny a vitamínu B: pórek, cizrna, kukuřice, lněná semena, banány, celozrnné výrobky, fíky, sušené švestky, rozinky
Prokázaný a předpokládaný účinek probiotik
– Usnadnění trávení laktózy a jiných sacharidů
– Prevence a léčba průjmu vyvolané antibiotiky, rotaviry, průjmy způsobené chemoterapií, cestovatelského průjmu
– Podpora imunitních mechanismů organizmu, zejména přirozené imunity
– Snížení tvorby nežádoucích látek (amoniak) a rakovinotvorných enzymů ve střevě
– Omezení infekce bakterií Helicobacter pylori
– Úprava zácpy, prevence nafukování
– Zlepšení příznaků Crohnovy choroby a ulcerózní kolitidy
– Snížení hladiny cholesterolu a triglyceridů – prevence aterosklerózy
– Prevence řídnutí kostí
– Snížení rizik zánětlivých procesů
– Doplněk léčby vaginálních kandidóz a mykóz
TIP: Recept na přírodní deodorant s probiotiky
VIDEO: Co jsou probiotika?
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Jídlo a zdraví
Přečtěte si také naše další články
[…] života střevní ale i vaginální mikroflóry. CGF až 4x urychluje růst acidofilní kultury. Prebiotika jsou důležitější než biotika samotná, neboť upravují prostředí, ve kterém mikroflóra […]
[…] problémy jako například vaginální mykózy. Ve složení Lepicolu jsou zastoupeny totiž i probiotika a prebiotika. Probiotické látky: lactobacily a bifidobakterie udržují v rovnováze zdravou slizniční […]
[…] Lépe vám padnou bezlaktózové výrobky, nebo malé množství neslazeného jogurtu kvůli probiotikům. Naštěstí již existuje poměrně mnoho výrobků bez mléčného cukru nebo bílkoviny, tak se […]
[…] Aloise Bomby je vhodné myslet v období svátků i na užívání probiotik a prebiotik. „Probiotika mají schopnost množit se ve střevech, kde optimalizují složení střevní […]
[…] je užívání probiotik. MUDr. Jozef Klíč však varuje: „Pokud se stav do 1-2 dnů po dietě a probioticích […]
co uživat když něco snim stači par minut ajde to ven
Jezte potraviny, co staví.
– Bílá loupaná rýže a vše, co se z ní připravuje.
– Brambory.
– Maso.
– Kakao a kakaové výrobky
– Sýry
Téměř bez výjimky, ale můžeme říci, že ve všech případech je možné vidět, že průjem souvisí s narušením rovnováhy střevní flóry. V případě akutního nebo chronického, hlenovitého nebo zánětlivého průjmu, postupný příjem probiotik podporuje optimální činnost střevní flóry a tímto způsobem problém zmírňuje, a dokonce ho může i odstranit.