Obsah článku
Není úplně na místě doporučovat bylinky jako řešení namísto třeba antibiotik, která mohou být v některých případech opravdu nutná. Mohou však být výborným pomocníkem, pokud s jejich užíváním začnete včas. Dovedou zmírnit nepříjemné projevy nachlazení a ulevit vašemu tělu. Bylinky si samozřejmě můžete vypěstovat i usušit sami. Pak je jen v zimním období použijete. Je vhodné sestavit si jakousi domácí bylinkovou lékárničku složenou dle vašich konkrétních potřeb. Sami nejlépe víte, čím vy či vaši blízcí v zimě nejčastěji trpí, případně i máte vyzkoušeno, jaká bylinka jim při řešení pomáhá. Další možností je zakoupení již usušených bylinek. Je možné sehnat též namíchané směsi bylinek určené pro konkrétní zdravotní neduh.
Níže najdete některé tipy na bylinky, které lze při léčbě nachlazení využít. Důraz byl kladen zejména na rostlinky, které jsou snadno dostupné, a mají vysoký obsah účinných silic, které při nachlazení pomáhají rozpouštět hlen, usnadňují odkašlávání či bylinka zajišťuje podporu obranyschopnosti organismu.
Zázvor lékařský
Je dobře známý jako první pomoc při nachlazení. Z rostliny se využívá její kořen, který můžete běžně zakoupit v obchodě. Stačí jej nastrouhat či nadrobno nakrájet a zalít vroucí vodou. Nechte jej chvilku vyluhovat, můžete přidat med či citron a pak čerstvý zázvorový čaj popíjet. Má velmi specifickou chuť i vůni. Zázvor může pomoci též při nevolnosti – tlumí je během cestování i třeba v období na začátku těhotenství. Zde však zázvor užívejte jen ve velmi malém množství.
Heřmánek pravý
Vzhled heřmánku není zřejmě třeba nijak detailně popisovat. Obvykle jsou dobře známé jeho drobné kvítky se žlutým středem a s drobnými bílými lístky kolem něj. Má silné protibakteriální a protizánětlivé účinky. Heřmánkový čaj je vhodné popíjet při infekcích horních cest dýchacích. Jeho konzumace navozuje celkové zklidnění organismu před spánkem.
Mateřídouška úzkolistá
Mateřídoušku můžete znát též jako žadovník, doušku mateří nebo mateřinku. Jedná se o vytrvalý polokeřík s poléhavou lodyhou a vstřícnými listy. Má příjemnou kořeněnou vůni. Její užívání pomáhá při chřipce, kašli a zánětu průdušek. Je možné ji přidat též do čaje připraveného z jitrocele.
Sponzorováno
Lípa malolistá, velkolistá
Čaj ze sušených lipových květů podporuje vykašlávání, zmírňuje bolesti v krku, posiluje obranyschopnost organismu a urychluje léčbu zánětu průdušek. Připravuje se jednoduše zalitím hrsti suchého květu půl litrem vroucí vody a ponecháním louhovat po dobu asi 10 až 15 minut. Je možné jej osladit medem nebo ochutit šťávou z citronu. Pije se vždy čerstvě připravený.
Šalvěj lékařská
Tato rostlinka pochází z jižní Evropy, dorůstá do výšky třicet až sedmdesát centimetrů a má fialové květy. Obvykle je používána ve formě čaje, který přispívá k posílení těla, odvádí hleny z dýchacích orgánů a žaludku, povzbuzuje chuť k jídlu. K vnějšímu použití je velmi doporučována při zánětech mandlí, bolestech v krku, zánětech hrtanu a ústní dutiny. V těchto případech můžete nálev ze šalvěje kloktat.
Čerbý bez
Čaj z květů černého bezu se užívá při nachlazení, horečce a kašli. Výrazně podporuje pocení, uvolňuje dýchací cesty a podporuje vykašlávání. Pro své močopudné, detoxikační a protizánětlivé účinky se také používá při onemocnění ledvin, srdce a jater.
Podběl
Podběl lékařský se nazývá i matčino líčko nebo bábuška. Potěší zrak, ale prospěje i zdraví, zejména dýchacím cestám. Ne nadarmo se latinsky nazývá Tussilago, čili Vymítač kašle. Populární je od starověku, tehdejší lékaři doporučovali kouřit jeho listy, protože měli zatočit s kašlem a astmatem.
Trápí vás v chladnějším počasí zánět průdušek?
Třikrát denně si uvařte čaj z podbělu, který vás rychle postaví na nohy. Tři decilitry vařící vody nalijte na dvě čajové lžičky usušených květů a patnáct minut louhujte. Před vypitím oslaďte, nejlépe medem, ale nedávejte ho do zcela horkého moku, abyste nezničili všechny prospěšné látky. Čaj si připravte i tehdy, když si na vás brousí zuby chřipka a nachlazení.
O bylinkách, které užíváte, si zjistěte více
Dbejte na to, že i některé bylinky nemusí být vhodné pro každého. Vždy přihlédněte k tomu, jaké zdravotní potíže aktuálně máte, jaké léky užíváte. Omezení pro využití bylinek platí také v období těhotenství a kojení.
A jaké bylinky máte oblíbené vy? Budeme rádi za komentáře.
Co si dále o nachlazení přečíst?
VIDEO: Bylinkářka Jarmila Podhorná radí – virózy a nachlazení
VIDEO: Bylinky proti nachlazení
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Příroda a zdraví
Přečtěte si také naše další články
Když mám nějaký zdravotní problém velmi ráda využívám bylinné přípravky. Na nachlazení nejčastěji používám Herbalmed HotDrink. Mají, tuším, dva druhy a vždy mi uleví.