Sponzorováno

Vlasy v zimě – čím nás nejčastěji trápí a jak tomu předejít? 4.88/5 (32)

vlasy-v-zimeStejně jako pokožka celého těla i vlasy reagují na teplotní změny, které nám počasí přináší. Pokožce však dopřejeme speciální péči, častěji ji mažeme a bráníme ji oděvem. Vlasy chceme ochránit maximálně čepicí a mnohdy máme naopak při jejím nošení pocit, že jim vlastně ještě více ubližujeme. Jakou péči jim tedy poskytnout, aby během zimních mrazů a plískanic trpěly co nejméně, a my se vyhnuly nejčastěji pociťovaným obtížím?

Vlasy jsou v zimě zatěžovány větrem, mrazem i prudkým střídáním teplot. Obvykle několikrát denně přejdeme z vytopené místnosti ven, při oblékání se stane, že vlasy uvězníme do zapínání zipu, omotáme přes ně šálu nebo na ně nasadíme čepicí. Výsledkem jsou pak často vlasy unavené, bez lesku, zplihlé z čepice a celkově působí velmi nezdravě.

Péče o vlasy v zimě

Jistě se pak nabízí úvaha, jakou péči vlasům přes zimu dopřát, aby vypadaly co nejzdravěji, a zdraví si opravdu i přes zimu uchovaly. Co nás tedy může potrápit a jak se tomu vyhnout?

Suché konečky vlasů

Třebaže u pokožky hlavy můžete mít vlasy mírně mastné, jejich konce mohou být vysušené. Svou péči tedy zaměřte zejména na ně. Pokud jsou roztřepené, nechte vlasy o kousek zkrátit – velmi se jim tím uleví.

Při mytí můžete k šamponu přidat pár kapek kvalitního rostlinného oleje, který jim dopřeje potřebnou hydrataci. Můžete zkusit olej i aplikovat před mytím jako masku. Nechte jej rozetřený ve vlasech působit asi půl hodiny a pak vlasy pečlivě umyjte. Pokud jsou konce vlasů suché i po umytí, můžete do nich vnést nepatrně oleje či přípravku zakoupeného speciálně na suché vlasy.

Přes zimu používejte i kondicionéry, přestože jinak máte třeba pocit, že vám stačí jen šampon. Ideální je, pokud vlasům dopřejete též kvalitní bezoplachovou péči. Na vlasech tyto přípravky umí vytvořit jakýsi ochranný film, který na nich minimalizuje škody způsobené střídáním teplot.

Snažte se trochu omezit časté mytí vlasů. Může se to sice zdát jako kontraproduktivní doporučení, ale opravdu může pomoci. Časté mytí může vést ke smývání ochranné vrstvičky na povrchu vlasů. Důsledkem může být přesušení konců, ale na druhé straně i maštění vlasů u kořínků.

TIP: Jak na péči o vlasy během léta?

Sponzorováno

Suchá pokožka hlavy

Přes zimu můžeme pozorovat též značné vysušení pokožky hlavy. Projevem může být svědění v určitých místech, olupování oschlých šupinek kůže, tvorba lupů. Dopřejte vlasům tedy speciální péči, která je k dostání v lékárně. Pokud se vám tvoří vyloženě suchá místa kůže, která se postupně odlupují, můžete je zkusit před mytím vlasů potřít konopným či kokosovým olejem a nechat půl hodinky působit předtím, než vlasy umyjete.

Zplihlé vlasy

Je hezké, že doma si vlasy upravíte, natočíte přesně dle svých představ, ale pak si nasadíte čepici, a než někam dojdete, vlasy dávno ztratí původní objem. Zůstávají připláclé k hlavě a po původní zkrášlující péči v nich není ani památky. Vyzkoušejte sprej pro objem. Klidně jej použijte doma a i poté, co si čepici sundáte. Vlasy trochu promněte a prsty jim dodejte požadovaný tvar.

Poletující vlasy

Není divu, že vlasy nedrží tvar, jaký bychom si představovaly. Pokud u nich dochází ke tření s jinými materiály (např. s oblečením), vzniká statická elektřina a vlasy prostě poletují, kde se dá. Pokud vlasům dodáte potřebnou hydrataci již zmíněnými olejíčky, mělo by se i jejich poletování zmírnit. Snažte se minimalizovat jejich vysoušení fénem či žehlení. Můžete vyzkoušet i speciální řady přípravků určené proti elektrizování či iontový kartáč.

Zajímavost: Víte, jaký máte typ vlasů?

Vliv stravy na naše vlasy

Snažte se nejprve o posílení vlasů zevnitř a dopřejte si přes zimu dostatek vitamínů. Důležité jsou zejména vitamíny skupiny B, A, C a E. Neopomeňte též důležitost železa a zinku. Dbejte tedy na pestrost stravy a častěji si dejte jídlo bohaté na tyto látky – luštěniny, ovesné vločky, listovou zeleninu, ryby, šípky či červenou papriku.

Co si dále přečíst o zimě?

VIDEO: Jak správně na mastné vlasy v zimě

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva