Obsah článku
Prospět svému zdraví můžete různými způsoby. Je to jídlo, sport, stejně jako dostatek vitamínů, nebo správný životní styl. Opomíjet nemusíme ještě jednu důležitou cestu, kterou je saunování. Jde o pobyt v místech, kde teplota výrazně přesahuje ty, na které je naše tělo běžně zvyklé. A právě to mu paradoxně prospívá. Pokud o návštěvě sauny uvažujete, budou se vám hodit naše tipy, jak na to.
Proč saunu navštívit?
Nejprve se společně podíváme na výčet několika pozitiv, které jsou se saunováním přímo spojené. Oblastí, kde pobyt rozhodně prospívá, je hned celá řada. Určitě nesmíme zapomínat třeba na to, že sauna je svým způsobem i příjemnou relaxací, díky čemuž můžeme prospět naší psychické kondici. Pokud vás dohánějí podzimní deprese, je to skvělá volba. Dále nám sauna pomůže i jinak:
- Uvolní ztuhlé svalstvo
- Blahodárně působí na pokožku
- Zlepšuje fungování dýchacích cest
- Posiluje imunitu
Kam a do jaké sauny?
Možností je dnes na trhu celá řada. Pokud hledáte naprostou klasiku, můžete zkusit obyčejnou páru, která je dostupná ve většině plaveckých bazénů. Pro toto místo je charakteristické hlavně vlhké prostředí. Standardní sauna naopak poskytuje spíše suché teplo. A to ať už se jedná o saunu finskou, nebo infra saunu. Poslední dvě možnosti najdete nejenom ve většině wellness center, ale už není problémem ani jejich zbudování u vás doma. Stačí koupit hotový produkt, který jenom sestavíte a zapojíte. Pokud se rozhodnete pro saunu veřejnou, je dobré zjistit si otevírací dobu, ale i to, kdy je saunování určené ženám, kdy mužům a kdy jde o saunu společnou.
Kdy chodit do sauny?
Saunování může být realizováno v podstatě po celý rok. Není období, kdy by bylo více vhodné, a kdy naopak méně. Důležitou roli hraje hlavně náš zdravotní stav. Ten by měl být dobrý, neměli bychom pociťovat známky zvýšené únavy, ani případné projevy nemoci, nebo třeba nevolnosti. Roli nemá ani konkrétní denní doba. Vše plně záleží jenom na vás. Také nezapomínejte na fakt, že do sauny je vhodné chodit alespoň hodinu po jídle a rozhodně se nedoporučuje stav, kdy vám je po konzumaci jídla stále poměrně těžko.
Jak dlouho být v sauně?
Mnoho začátečníků dělá tu chybu, že se snaží vydržet co nejdéle. Pamatujte, že vaše tělo nebude na takové zvýšení teploty zvyklé a tak se může stát, že budete muset saunu opustit za pár minut. Rozhodně to není nic chybného a u začátečníků je to naprosto běžné. Nikdy se nesnažte překonat své tělo a jeho pocity.
Sponzorováno
Pokud začnete chodit pravidelně, sami uvidíte, že se doba saunování stále zvyšuje. Přesto nezapomínejte na doporučená časová rozmezí, která jsou s ním přímo spojena. Ideální čas je rozmezí 8 – 12 minut. Tolerováno je ještě minut 15. Jakákoliv delší doba už je pro tělo nezdravá, jelikož může způsobit:
- Oslabení imunity
- Kolaps
- Točení hlavy a nevolnost
Nezapomeňte na ochlazení
S pobytem v sauně souvisí také nutnost ochlazení lidského těla. Jakmile saunu opustíte, je vhodné ihned vyrazit do ochlazovacího bazénku, nebo pod ledovou sprchu. Začátečnicím opět doporučujeme pozvolnější ochlazování. Po pár týdnech už pro vás nebude problém do bazénku přímo skočit. I zde jsou určitá doporučení, která souvisí s tím, že byste ve studené vodě neměla pobývat déle, než 2 minuty. Ideální je se v ní také hýbat a lehce masírovat své tělo.
Proces saunování je možné opakovat
Zmapovali jsme pro vás klasický saunovací proces. Ten vždy dodržujte. Tím pro vás pobyt v sauně končit nemusí, jelikož daný postup lze během jedné návštěvy i několikrát opakovat. Zde záleží na vašich zkušenostech, nebo možnostech vašeho těla. Sami jistě nejlépe pocítíte, zda ještě jedno kolo zvládnete, nebo nikoliv. Pamatujte, že sauna by pro vás měla být hlavně relaxací a nikoliv drilem, při kterém se snažíte překonat možnosti svého těla.
Poté, co si dáte poslední studenou, lázeň by mělo následovat ještě klasické umytí celého těla, poté pár minut odpočinku v šatně a teprve poté je doporučováno vyjít z wellness centra ven. Samozřejmě pamatujte i na to, že pokud se vám točí hlava, nebo vám je nevolno, odpočívejte raději déle. Také nezapomínejte na co nejrychlejší přísun tekutin, ideálně klasické čisté vody.
Chodíte občas do sauny? Napište nám do komentářů.
Co si o saunování ještě přečíst?
- Pravidla správného saunování
- O infrasaunách
- Zdravotní přínosy saunování
- Rizika saunování – kdy se radši nesaunovat?
VIDEO: Co se děje s tělem v sauně
Sponzorováno
Studie a zdroje článku
- Sauna use as a lifestyle practice to extend healthspan Autor: Rhonda P. Patrick
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Relaxace a zdraví, Sauna a zdraví
Přečtěte si také naše další články