Sponzorováno

Které minerály v těle jsou důležité při rakovině? 4.86/5 (14)

Které minerály v těle jsou důležité při rakovině?Minerály jsou anorganické látky – musí být do organismu dodávány, protože tělo je neumí syntetizovat. Největší množství minerálů se ukládá v kostech. Důležité jsou pro správnou činnost ledvin, dále pro zuby, kosti a nervový systém.

Selen

Selen je stopový prvek a vyskytuje se ve dvou formách: organický a anorganický. Nejvíce selenu je ve formě selenomethioninu a selenocysteinu v živočišných a v lidských tkáních. Tyto formy ve spolupráci s kyselinou askorbovou, vitamínem A a E působí ochranně proti poškození buněk, zvyšují odolnost organismu proti bakteriálním a virovým infekcím a neutralizují negativní účinky těžkých kovů.

Kosterní svalstvo je hlavním místem, kde se selen ukládá. Selen se nachází v enzymu glutathionperoxidázy a glutathionreduktázy, které jsou důležité při antioxidační ochraně tkání. Užíváním selenu klesá potřeba vitamínu B12. Selen je účinný proti onemocnění rakovinou tlustého střeva, rakoviny plic, rakoviny konečníku, rakoviny prsu a nemocem srdce. Nízký obsah selenu je v půdě, v rostlinných materiálech či v potravinách, jejichž konzumací může vznikat deficit selenu.

Obsah tohoto stopového prvku v rostlinných potravinách závisí na pH půdy a na jeho obsahu v půdě. V souvislosti s nedostatečným množstvím selenu v krvi vzniká angina pectoris. Ve spolupráci s vitamínem E, který zesiluje funkci selenu, pomáhá tělu zbavovat se jedů a dalších nežádoucích látek. Celkově působí na imunitu. Předávkování však může zapříčinit smrt.

Selen a mužská neplodnost

Vyšší množství selenu je důležité pro muže. Nedostatek selenu je spojován s mužskou neplodností. Vnitřnosti a mořské plody jsou nejbohatším zdrojem selenu. Dále se vyskytuje v brokolici, houbách, obilí, rajčatech, fazolích, česneku, řasách, chaluhách a v mléčných výrobcích. Denní dávka pro dospělé je 0,06 – 0,2 mg, pro děti 0,03 – 0,06 mg.

Zinek

Zinek je esenciální minerál, který je zapojen do buněčného metabolismu. Ovlivňuje mnoho enzymových systémů, tvorbu nukleových kyselin, kolagenu a bílkovin. Reakci radikálů přímo nepodporuje, protože není přechodný prvek. V antioxidačním enzymu superoxidismutáza je zinek koenzymem. Je součástí metabolických procesů. Aktivizuje játra, štítnou žlázu, ledviny, mozek a genitálie, také přenáší ze tkání do plic oxid uhličitý. Podporuje vytváření inzulínu a hojení ran. Zinek podporuje normální růst a vývoj plodu během těhotenství, dále v dětství a během dospívání. Doporučená denní dávka je pro dospělé 12 – 15 mg.

Sponzorováno

Největší množství zinku se vyskytuje v ústřicích. Dalším zdrojem zinku jsou fazole, ořechy, některé druhy mořských ryb (krabi a humři), mléčné výrobky, dýňová semena, obilné klíčky, pivní kvasnice, brokolice, kukuřice, játra a listová zelenina.

Když je zinku v těle málo

Nízký obsah zinku v těle se projevuje nezdravou barvou pleti, pomalým hojením, nechutenstvím k jídlu, striemi a šeroslepostí. Deficit zinku u dětí může vznikat zejména při nedostatečné a špatné výživě. Projevem deficitu je zastavení nebo zpomalení jejich růstu. V závažnějších případech způsobuje nedostatek zinku vypadávání vlasů, průjem, impotenci a úbytek tělesné hmotnosti. Vysoké množství zinku podporuje vznik rakoviny prsu či rakoviny tlustého střeva.

Mangan

Mangan je esenciální živina. Syntéza cukrů v krvi je ovlivněna jeho množstvím v krvi. Pokud je manganu málo, dochází k poruše vylučování inzulínu. Je nezbytný pro vznik hlavního hormonu štítné žlázy – thyroxinu. Doporučená denní dávka je 2 – 5 mg na osobu. Preventivně působí proti některým nádorům, protože ničí a odděluje retroviry způsobující zeslabení buněk.

Udržuje silné a zdravé kosti a tím snižuje riziko vzniku zlomenin nebo osteoporózy. Závratě, pomalý růst nebo křeče jsou způsobeny nedostatečným množstvím manganu. Potenciální riziko toxicity manganu je nejvyšší při nízkém vylučování žluči např. u novorozenců nebo u osob s onemocněním jater. Pšeničné klíčky, avokádo, listová zelenina a celozrnná mouka jsou přírodním zdrojem manganu. Při konzumaci normální stravy deficit manganu nevzniká.

Měď

Vytváří enzym superoxidismutáza, který je nejúčinnější v boji proti volným radikálům. Pro několik enzymů je měď koenzymem. Pro cytoplazmatický antioxidační enzym SOD je měď společně se zinkem koenzymem. Měď zabraňuje vzniku anémie, protože umožňuje celkové vstřebání a látkovou přeměnu železa. Dostatečný příjem ve stravě zajišťuje silné a zdravé kosti a předchází řídnutí kostní tkáně.

Kolagen a pigment, pro které je měď nutná, zajišťují zdravé vlasy, nehty a pokožku. U člověka se deficit mědi z potravy nevyskytuje. Při vrozené poruše vznikat může s následkem malabsorpce mědi. Obsah mědi v organismu je přibližně 100 mg. Doporučená denní dávka pro dospělé je v rozmezí 1,5 – 3 mg na osobu za den. Nedostatkem vznikají závažná onemocnění, jako je například nesnášenlivost lepku. Nachází se v ředkvičkách, luštěninách, zelené listové zelenině, olivách a obilných klíčcích.

TIP: Mohou Fénixovy slzy léčit rakovinu?

VIDEO: Výživa a rakovina s MUDr. Milanou Šachlovou

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    4 Komentářů u článku “Které minerály v těle jsou důležité při rakovině?”

    1. Petinka8 napsal:

      Zajímavý článek, děkuji za tipy. Maminka trpí rakovinou prsu a já pořád hledám nějaké podpůrné látky při její léčbě. Koupila jsem proto mamince B17 therapy od maxivitalisu. Je to podle mě to nejlepší řešení obsahuje velké množství látky B17 která ničí rakovinové buňky.

      • Milan napsal:

        Zdravím bojuji také s rakovinou,která počala na slinivce a po náročné operaci a odebrání čtyř orgánů se mi mi přesunula na játra…B17 jsem používal ,ale přešel jsem na účinnější tvrdší alternativní léčbu s jádry od meruněk,oleje avodokádové a olivové,kurkumy,houby a mnohé další doplňky stravy při chemu s kterým si dávám čas od času odklad,dle výslledků CT…Ještě tak vědět,zda je lepší dát přednost přírodě ,či chemii..Každý případ nese svá rizika a mnohdy je to o štěstí..A proč se spíše spíše tlačí na chemii a ozařování můžeme snadno domyslet..V některých případech je to možná jediná cesta k prodloužení našeho života…Naše mysl a touha žít musí zvítězit !

    2. 0Barca0 napsal:

      Tak na tom se shodneme. Vsadila jsem také na B17 therapy, který je vysoce ucinny diky velke davce latky B17 v jedne tobolce. Tabletky beru prevetivne z duvodu vyskytu rakoviny v rodine.

    3. Klára Drcmanová napsal:

      Mam stejnou zkušenost :) ja zase hledala neco podpůrného pro tatinka, který prodelal rakovinu prostaty. Na doporuceni lekarnice jsem vsadila prave na B17 therapy, ktere je dobre brat prave po operaci nadoru, jelikoz davka B17 je nejvyssi na trhu.

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva