Obsah článku
Jmelí je v opředeno různými historkami, které se vážou k Vánocům a líbání. Tyto pověry pocházejí ještě z dávné norské mytologie. V našich končinách je však známé spíše svými léčivými vlastnostmi. Babičky ho znaly pod názvy jemelo nebo omalo a používaly ho k léčbě několika chorob. Čaj z této „kouzelné“ rostliny, jak ji nazývali staří bylinkáři, si můžete připravit i dnes.
Jmelí je parazit, ale krásný i zdravý
Zvláštní schopnosti jmelí jsou spojeny již s jeho samotným zrodem. Prostřednictvím kořenů vrůstá do kmene jiného stromu a parazituje na něm. Semena jmelí nevyklíčí nikde jinde, pouze na jiné rostlině. Bílé plody vyzobávají ptáci, kteří pak trusem přenášejí semena na jiné stromy. Může parazitovat na různých stromech, ale za nejkvalitnější se považuje jmelí, které roste na ovocných stromech, zejména jabloni, hrušce, jasanu, jedli a bříze.
Zdravotní přínosy jmelí
Jmelí pomáhá při různých onemocněních a zdravotních problémech. Má uklidňující, protikřečové a očistné účinky. Patří mezi kardiotonika a cytostatika. Může se také použít na podporu imunitního systému. Jeho uklidňující účinky jsou využívány zejména při epilepsii, nervových záchvatech, hysterii, neuróze, závratích, ale i při poruchách paměti. Je vhodné i pro starší lidi, kterým paměť vynechává častěji. Využívá se také při chronickém kašli, astmatu a může sloužit i jako první pomoc při astmatickém záchvatu.
Lékaři ho doporučují i jako vedlejší léčbu srdeční ischemie. Evropské jmelí snižuje krevní tlak a působí prospěšně při srdečních onemocněních. Naopak americké jmelí zvyšuje krevní tlak. U nás však většinou dostanete evropské jmelí. Jeho protikřečové vlastnosti se využívají zejména při zažívacích obtížích. Jmelí našlo své využití i při léčbě pohybové soustavy. Pomáhá léčit nemoci jako jsou artritida, revma či dna. Staré recepty ho doporučují pít i lidem, kteří často škytají.
Ženská rostlina
Jmelí se často nazývá také jako ženská rostlina. Protikřečové vlastnosti jmelí se nejvíce osvědčily při menstruačních křečích. Rostlina také reguluje menstruační krvácení, napomáhá léčit menstruační poruchy a také reguluje krvácení po porodu. Některé studie dokonce uvádějí, že jmelí napomáhá při léčbě neplodnosti a poruchách dělohy. Jmelí je také vhodné pro ženy, které jsou v menopauze. Utlumuje její nepříznivé příznaky jako jsou návaly horka, hormonální nerovnováha, úzkost, poruchy oběhu, dušnost a bušení srdce.
Sponzorováno
Jak užívat jmelí?
Dnes už je možné jmelí koupit v lékárně. Pokud ho však budete sklízet v přírodě, zapamatujte si, že rostlinu je třeba vždy použít usušenou, ne čerstvou. Jmelí se suší ve vzdušné a stinné místnosti. Existuje několik druhů jmelí, ale většina z nich má jedovaté bobule. Čaj se vždy připravuje pouze z listů a měl by se pít odstátý. Jemně nasekané usušené listy jmelí nasypte do horké vody, zakryjte, aby se listy mohly zapařit a nechte i 12 hodin stát. Denní dávka by neměla dosáhnout více než 10 šálků. Čaj však není vhodné pít dlouhodobě, protože může toxicky působit na játra.
Čaj ze jmelí v těhotenství a při kojení
Není vhodný pro těhotné a kojící matky.
Jmelí a rakovina. Pomáhá bojovat s rakovinou?
Samozřejmě, jmelí neléčí rakovinu. Je však velmi vhodné jako vedlejší doplněk léčby pacientů, kteří mají rakovinu. Čaj z jmelí je vhodné pít během léčby rakoviny, před operacemi, ale i po operacích. Posiluje imunitu a pomáhá tělu lépe se zotavovat. Působí také uklidňujícím způsobem, což je tělu prospěšné zejména po chemoterapií. Také pomáhá odstraňovat průjmy, noční pomočování či hučení v uších. Mezi další zdravotní přínosy jmelí lze považovat utlumování migrén, léčbě infekcí a poranění.
Výtažek z jmelí může zabíjet rakovinné buňky
V laboratorních testech bylo prokázáno, že jmelí dokáže zabíjet rakovinné buňky a má vliv na imunitní systém. Výtažek z jmelí je nejčastěji podáván injekčně pod kůži nebo do žíly, pleurální dutiny nebo do nádoru. Jedna studie ukázala, že jmelí může snížit vedlejší účinky chemoterapie. Někteří pacienti s rakovinou prsu dokonce zaznamenali snížení vypadávání vlasů. Extrakt ze jmelí také vedl ke zlepšení emocionálního stavu, a pacienti cítili méně strachu a deprese.
Studie čínské Guang An Men Hospital zjistila, že jmelí pomohlo lidem zmírnit únavu během radioterapie. Do studie bylo zahrnuto 220 pacientů s diagnózou rakoviny prsu, vaječníků a rakoviny plic. Ti, kteří dostali výtažek z jmelí, pociťovali menší únavu, nespavost, nechutenství a nevolnost.
Další, nyní německá studie z Universitätsklinikum Freiburg hodnotila vliv extraktu z jmelí na rakovinu žaludku. Pacienti, kteří dostávali extrakt, měli nižší pravděpodobnost průjmu ve srovnání s těmi, kterým extrakt nebyl podáván.
TIP: 10 častých symptomů rakoviny, které přehlížíme
Sponzorováno
Vzhledem ke stále častějšímu výskytu rakoviny, více a více lidí hledá alternativní druhy léčby. Je možné, že extrakt z jmelí by mohl být novou možností léčby. Jeho použití je však nutné konzultovat s lékařem.
Co si dále přečíst o jmelí?
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Příroda a zdraví, Rakovina
Přečtěte si také naše další články
Neví někdo…Kde přijít k těm výtažkům????Našemu psovi našli nádor a paní doktorka doporučila…Že pár pacientů si to sehnali…Jen nevěděla kde.Prosim…Moc by mi ta informace pomohla.
A co toto?
https://www.supo.cz/jmeli-kapky-bylinna-tinktura-50-ml-p148