Sponzorováno

Jak určit fototyp pokožky? 4.89/5 (9)

Proč je při opalování důležitý fototyp pokožky?

Proč je při opalování důležitý fototyp pokožky?

Víte, že naše kůže snese silné sluneční záření bez dobré ochrany pouze 5 až 10 minut? V létě proto nezapomínejte na základní sluneční pravidlo. Natírat, natírat, natírat. A platí to nejen na dovolené u moře, ale i při návštěvě kulturních památek. Dermatologové radí: Pokud se navzdory rizikům chcete delší dobu opalovat, používejte kvalitní přípravky s patřičným ochranným faktorem a důsledně se natírejte každé dvě hodiny.

Opalování a SPF – je to důležité číslo

Sun Protection Filtr (SPF) je číslo ochranného slunečního faktoru. Čím je vyšší, tím více prodlužuje dobu, po které kůže vlivem slunečního záření přirozeně zčervená. Rozlišujeme velmi vysokou ochranu SPF 50+, vysokou ochranu SPF 30 a SPF 50, střední ochranu SPF 15, 20 a 25 a nízkou ochranu SPF 6 a 10.

Důležité je, aby krém chránil před UVB i UVA zářením. To první způsobuje spálení pokožky, to druhé poškozuje kožní buňky a urychluje stárnutí pokožky.

Jak si zvolit správný faktor

V první řadě dívejte na typ pokožky a lokalitu, ve které se budete pohybovat. Intenzita záření je jiná v mořských exotických oblastech, na horách, jiná v různě položených městech, například v Římě nebo v Paříži … V zásadě platí, že vyšší SPF používáme u moře (číslo stoupá, čím blíže jsme k rovníku) a v horách (čím výš se nacházíme, tím vyšší faktor použijeme), přičemž je třeba myslet i na to, že intenzitu UV záření umocňuje písek, sníh i voda.

Vysokým faktorem nic nezkazíte

Pokud se zeptáte kožních lékařů, všichni bez výjimky vám doporučí používat velmi vysoké ochranné faktory. Čím vyšší faktor si vyberete, tím lépe svou kůži ochráníte před spálením a předčasným stárnutím v podobě vrásek, pigmentových skvrn a jiných nedokonalostí.

Správná aplikace vyžaduje poměrně velké množství krému, pokud jej nanesete málo, ochrana se stává automaticky méně účinná. Pokud použijete krému méně, faktor se sníží až o dvě třetiny. Pokud použijete například faktor 50 v menším množství, tak dosáhnete efekt asi faktoru 20. Když použijete faktor 20 a mažete se slabě, tak se faktor sníží na 6 nebo 8. Z toho vyplývá, že používání kosmetiky s faktorem 30 až 50 + má skutečně smysl.

Jaký máte fototyp pokožky?

Podle toho, jaké barvy je vaše pleť, oči a vlasy, se zařazujete do jednoho ze čtyř fototypů pokožky, kterou známe v Evropě. Čím jsou světlejší, tím nižší jste fototyp.

Sponzorováno

1. Keltský typ

Sem spadá asi 2% obyvatel – nápadně světlá pleť s pihami, rezavé vlasy, modré oči, pokožka se nikdy neopálí dohněda, pouze zčervená. Přirozená ochrana kůže je 10 – 15 minut. Doporučený ochranný faktor: v Česku 20 až 30, u moře 50+.

2. Evropan se světlou pletí

Asi 12% obyvatel – trochu tmavší pleť, řídké pihy, blond vlasy, modré, šedé nebo zelené oči. Kůže nejdříve zčervená, pak zhnědne. Přirozená ochrana kůže je 15 – 20 minut. Doporučený ochranný faktor: v Česku 20, u moře 20 nebo 25.

3. Evropan s tmavou pletí

Sem patří asi tak 78% obyvatel – světle hnědá pleť, hnědé vlasy, hnědé nebo šedé oči. Kůže mírně zčervená a brzy zhnědne. Přirozená ochrana pokožky 20 až 30 minut. Doporučený ochranný faktor: v ČR 15, u moře 20 až 30.

4. Středomořský typ

Asi tak 8% obyvatel – hnědá nebo olivová pleť, tmavé oči, tmavě hnědé vlasy. Opálení bez zarudnutí rovnou dohněda. Přirozená ochrana pleti je 40 minut. Doporučený ochranný faktor: v ČR 10, u moře 15.

Několik tipů pro opalování

  • Máme si brát na letní dovolenou k moři vyšší faktor než normálně? Ano, slaná voda snižuje SPF více než chlorovaná.
  • Na těle máme obzvláště citlivé partie, na které je třeba používat bez ohledu na destinaci nejvyšší ochranné faktory. Jsou to nos, tváře, ramena, rty, nárty, uši.

TIP: Co vaše pleť rozhodně potřebuje?

Podle čeho si tedy vybírat opalovací přípravky?

Vždy vybíráme podle našeho fototypu pleti a podle toho, kde budeme opalovací krém či mléko používat. Řídíme se nejen celkovým ochranným faktorem, ale i symbolem UVA v kroužku. Vyjadřuje maximální ochranu proti vysoce škodlivému ultrafialovému záření typu A, které při silné expozici poškozuje buňky.

Kvalitní opalovací přípravky by také měly obsahovat složky na ochranu DNA kožní buňky před stresem a atakům volných radikálů, a také vyživující složky, například vitaminy, rostlinné extrakty, bambucké máslo, i protialergizující složky proti svědění a suchosti kůže. Naopak, neměli by obsahovat dráždivé přísady jako parabeny, PEGy nebo parafín, který ucpává póry.

Co dále si přečíst o opalování?

VIDEO: Jaký SPF faktor opalovacího krému zvolit?

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva