Obsah článku
Co sníst a čemu se raději vyhnout když máte dnu?
Vyhněte se potravinám s vysokým obsahem purinů, protože z nich se tvoří kyselina močová. Patří mezi ně hlavně maso, uzeniny, vnitřnosti, masové vývary, luštěniny, kakao, čokoláda, špenát, křen, česnek i pivo. Vhodnými potravinami jsou ovoce, zelenina, obiloviny, brambory, mléko, jogurty, čaj a ovocné šťávy. Vypití dvou až tří litrů tekutin by mělo být samozřejmostí. Příjem tekutin totiž podporuje vylučování kyseliny močové.
Dna je původně nemocí šlechty
Dna byla v minulosti panskou nemocí, nebo také nemocí labužníků, protože ji mívala šlechta, která se přejídala masem a nalévala alkoholem. I štíhlí lidé mohou mít dnu, ale obézní na ni trpí mnohem častěji. Snížením hmotnosti a snížením příjmu alkoholu dosáhnete nejen snížení hladiny kyseliny močové v krvi, ale i snížení cholesterolu. Nikdy se však nepokoušejte zhubnout rychlými dietami nebo tak, že budete hladovět. Tehdy se zvyšuje hladina kyseliny močové v krvi a také bolesti kloubů se objevují častěji.
Pamatujte: základem diety u dny je tedy střídmost v jídle i pití!
Dna a doporučené potraviny
Tyto potraviny jsou při dně doporučeny:
- ovocné šťávy, ovocné čaje, minerálky s nízkým obsahem minerálů
- rostlinné tuky a oleje
- mléko a mléčné výrobky (nízkotučné sýry, jogurty, tvaroh)
- zelenina a ovoce (vhodné jsou zejména třešně, jahody, borůvky a jiné „bobule“, ananas, banány, mandarinky, pomeranče, listová zelenina, rajčata)
- bílé i tmavé pečivo
- brambory, těstoviny, cereálie, moučná jídla
- koření: petrželka, kopr, pažitka, kmín, majoránka
Dna a potraviny vhodné pouze v omezeném množství
Tyto potraviny při dně také můžete, ale opatrně:
- káva, slabý černý čaj, minerálky s vyšším obsahem minerálů
- máslo, vajíčka
- libové hovězí maso, drůbež, vařená šunka, tofu
- sladkovodní ryby, tuňák, losos
- květák, houby, fazole, rýže
- slabé pivo, lehké víno
Dna a nevhodné potraviny
Sem můžeme zařadit zejména jakýkoliv druh alkoholu, sladkosti, smažená jídla, slané či kořeněné pokrmy. Nedoporučuje se ani konzumace kakaa, čokolády, kynutého těsta či tučných sýrů. A u dny jsou téměř zakázány tyto potraviny:
- silné kakao, silný čaj
- živočišné tuky, živočišné bílkoviny
- mořské ryby, rybí konzervy, mušle
- maso, uzeniny, vnitřnosti, masové vývary, zvěřina
- plísňové a tučné sýry, uzené sýry
- špenát, zelí, křen, česnek
- hrách, čočka
- čokoláda, marcipán
- ostré koření, hořčice, sojová omáčka
- alkohol (vícestupňové piva, těžké vína, destiláty)
Pár příkladů jídel při dietě u dny
Recepty u dny úzce souvisí s povolenými potravinami při dodržování diety. Na základě širokého výběru povolených potravin se dá připravit relativně pestrá strava. Pro inspiraci vybíráme alespoň recepty na dva dny.
Recepty na 1. den
Snídaně: jogurt, müsli, sušené meruňky
Oběd: losos dušený na másle, větvička kopru, pečené brambory, okurkový salát
Večeře: palačinky s jahodami / jahodovým džemem a lžící zakysané smetany
Recepty na 2. den
Snídaně: kukuřičné lupínky s rozinkami a jogurtem
Oběd: houby na smetaně s knedlíkem
Večeře: polévka – brokolicový krém, pečivo
Rovněž i na další dny se dá aplikovat podobný jídelníček. Stačí jen zapojit trochu fantazie a nový dietní jídelníček je na světě.
Sponzorováno
Dna a doporučení pro jídelníček
Obecně se dá říci, že tato dieta je založena hlavně na pravidelném přijímání potravy (minimálně 4x denně po malých porcích), dostatečném přísunu tekutin (min. 2 litry), zákazu přijímání jakéhokoli alkoholu, červeného masa, vnitřností a dalších potravin s vysokým podílem purinů.
První dny po záchvatu dny by se měl jídelníček skládat především pouze ze syrového ovoce a zeleniny. Zatímco některé druhy jsou velmi prospěšné, jiné mohou uškodit. Například mrkev obsahuje jen asi 2 mg purinů na 100 g, zelený hrášek však obsahuje až 80 mg. Stejně je důležité vybírat mezi ostatními potravinami. Například kakaový prášek obsahuje až 1 800 miligramů purinů na 100 g, žitná nebo pšeničná mouka neobsahuje puriny vůbec. Ovesné vločky však obsahují až 30 miligramů purinů na 100 g.
Množství potřebného přísunu vody
U této diety existuje jednoduchá formulka, díky které si budete umět vypočítat doporučené množství příjmu tekutin během jednoho dne. Vynásobte si každý kilogram vaší váhy 30 mililitry tekutin. Pokud vážíte 80 kilogramů, pak váš denní příjem tekutin by měl být minimálně 80 kg * 30 ml = 2,4 litrů. V létě se tato hodnota ještě zvyšuje.
Dna a druhy potravin – pojďme si je přiblížit
Zelenina a ovoce
Pokud trpíte dnou, měl by se váš jídelníček skládat zejména ze zeleniny a ovoce. Ze zeleniny jsou nejvhodnější celer, či mrkev. Omezovat je však třeba aromatické druhy jako zelí, okurky, špenát, rajčata, chřest, česnek, červená řepa či luštěniny. Například čočka může obsahovat až 70 mg purinů na 100 gramů.
Z ovoce je třeba jíst zejména višně, borůvky, rybíz, třešně, jahody, pomeranče, kiwi, avokádo či hrozny. Tyto druhy ovoce velmi pomáhají při uvolňování kyseliny močové z těla. Ovoce se může požívat v syrovém stavu, mraženém ale také ve formě kompotů.
Maso
V technologii přípravy masa používáme vaření a dušení, řidčeji pečení. Smažení pokrmů pro vznik dráždivých látek zakazujeme. Vařené maso můžeme podávat v dostatečně velkých dávkách, ale vývar z tohoto masa není vhodné použít, protože při vaření přejdou do něj soli kyseliny močové. Při přípravě vývarů, omáček a šťáv z masa dochází k vyluhování purinů, proto nejsou vůbec vhodné.
Na začátku onemocnění dna pomůže úplný půst od masa ulevit od bolestí. Z masa je nejvhodnější hovězí či telecí maso, slepice nebo zajíc. Za nevhodné se považuje konzumace vnitřnosti (hlavně brzlík, slezina, játra a ledviny), mořské ryby, zejména sardinky, i mnohé sladkovodní ryby. Z ryb je nejvhodnější losos. Pro příklad telecí brzlík může obsahovat až 400 miligramů purinů na 100 gramů masa. Sardinky mohou obsahovat zase až 120 miligramů purinů na 100 gramů ryby – losos jen 22 miligramů.
Mléko a mléčné výrobky
Mléko a mléčné výrobky se povolují téměř všechny. Preferujte ty nízkotučné, ale bez dochucovadel či umělých látek.
Sůl a pepř
Dieta u dny je známá i omezováním solí. Omezují se i jiné dráždivě působící látky, především ostré koření.
Vhodné koření je:
Prakticky všechny zelené druhy koření – pažitka, petrželka, kopr, bazalka, saturejka, libeček, tymián, oregano, šalvěj, majoránka, kmín, cibulová nať, kořenová zelenina, rajčatový protlak, v období bez záchvatu klidně i cibule a česnek.
Nevhodné koření je:
Silné koření jako masové extrakty, masox, polévkové koření, různé druhy ostrého koření – kari, chilli, pepř,sojová omáčka, worcester, hořčice, křen, sardelová pasta a podobně.
Sladkosti
Sponzorováno
Pokud jste milovníkem sladkého, při dně se budete muset zřeknout snad všeho sladkého. Cukr zkuste kompenzovat medem, banány a jiným ovocem. Nevhodné je kakaové a čokoládové pečivo a pečivo s přídavkem alkoholu.
Co si dále také přečíst na toto téma?
- Zkuste na dnu vodu s citronem – skvělý lék
- Přehled purinů v potravinách
- Jak léčit dnu jablečným octem?
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Dna
Přečtěte si také naše další články
Děkuji za informace. Můj lékař mi akorát řekl co nemohu jíst.
Dobrý den paní Margit, děkuji za článek, ale měla bych dvě otázky, tak budu moc ráda, pokud se dočkám Vaší reakce :)
Píšete, že telecí maso nevadí – jedná se ale o mladé maso, takže na puriny bohaté, nebo tomu tak není?
A stále nevím jaký si udělat názor na konzumaci fazolí, čočky a jiných luštěnin nebo špenátu, když podle studií z r. 2004 a 2008 (Choi HK, Atkinson K, Karlson EW, Willett W, Curhan G “ ; Weaver AL „Epidemiology of gout“.) na dnu vliv nemají.
Děkuji.
Manželka trpí dnou, jídlo jsme přizpůsobili tak že všeho s mírou. Žádné salámy a párky, stejně není o nic stát, z těchto věci anglickou slaninu a šunku ( uváděno 25 purinů na 10 dkg) Takže když si dá 2,3, plátky na rohlík nebo chléb, žádný problém. maso, třeba řízek udělám z deseti dkg syrového masa , přílohu a také v pohodě. Omáček nedáváme tuny, ale trochu méně a vše je v pořádku.. Samozřejmě ne vnitřnosti a čokoládu. ale sušenky a dorty bez čokolády také bez problému. S ovocem a zeleninou problém není, mléčné výrobky nízkotučné, takže když se to vezme kolem a kolem, dá se žit a netrápit se hlady. Hlavně člověk musí sám poznat, co mu nejvíce škodí a co ne. A přiměřené porce a jde všechno.:-)
Jak mám sestavit jídelníček při nemoci dna .Pro přítele
a jen mě ještě napadá co taková E621, potažmo jídla, kde jsou kvasnice -takže i kynuté knedlíky, buchty aj… A to nejmenší zlo z alkoholu? opět i zde platí, že problém dělá chmel a kvasnice? takže destiláty by byly nejmenším zlem? (příp. bylinkové nápoje jako Becher), samozřejmě s ohledem na samotný alkohol a fruktozu.
ja mam silnou cukrovku ale prvni mi prestala fungovat slinivka to má enzymy na odbouravani tuku v tele a pritom vazim jen 80kg pak po roce inzulin na odbouravani cukru takze slinivka brisni prestala fungovat mam ji uz 17let prasky ,inzulin, a pred 2roky sem dostal DNU takze ted musim sloucit to nejak dohromady nektere potraviny co pisete mi nedelaj dobre napriklad kurata sem vynechal, ryby vsechny krome candata, lusteniny cerny caj mi nic nedela ale ovocny nemuzu zveda mi cukr, a ted Babo rad – s pozdravem Alex
Nevim, ale pokud se ti to takhle seslo, doporucil bych vyzivoveho poradce, ale ne mastickare, realnyho nutricniho terapeuta. Trrba ti pomuze ibjevit nova jidla :)
Rychlá orientace ,dobré osvěžení paměti
Je možné při dně pít Coca Colu?
Jeden výzkum zkoumal vztah mezi rostoucí spotřebou těchto sladkých nápojů a nárůstem dny. Zvažte toto: Počet lidí s dnou v 70. letech 20. století byl 20 na 100 000. Do poloviny 90. let se toto číslo více než zdvojnásobilo na 45,9 na 100 000. Stejně tak spotřeba těchto nápojů mezi dospělými vzrostla od roku 1977 do roku 1997 o 61 procent.
Toto spojení mezi příjmem slazených nápojů a dnou dává smysl, protože zdroj téměř veškeré sladkosti ve slazených nápojích pochází z fruktózy – a fruktóza zvyšuje hladinu kyseliny močové, což vede ke dně.
Výzkum ukázal, že účastníci studie, kteří konzumovali dvě nebo více porcí limonády slazené cukrem nebo fruktózou každý den, měli o 85 procent vyšší riziko vzniku dny ve srovnání s účastníky, kteří konzumovali méně než jednu porci limonády za měsíc. Riziko zvyšuje i sladký ovocný džus, jako je pomerančový džus. I ten je plný cukru.
Takže místo toho, abyste při příštím jídle sáhla po další sodovce nebo slazeném nápoji, raději si dejte vodu – vaše klouby vám poděkují. Colu nepijte :)