Obsah článku
Výsledky vědeckých výzkumů uvádějí, že mnohé rostliny nebo extrakty z nich mohou být hodnotnými složkami kosmetických přípravků. Tuky, slizy, třísloviny … rostliny ukrývají velké bohatství, které je prospěšné nejen pro naše zdraví, ale i krásu. Podívejte se na náš přehled.
Co všechno ukrývají zázračné látky v rostlinách?
Mnoho běžně dostupných rostlin může mít blahodárný vliv na naši pokožku. Účinkují v mnoha směrech, čímž zlepšují stav jednotlivých vrstev pokožky. Některé ze specifických látek, které obsahují, neutralizují škodlivé volné radikály, chrání před ztrátou vody, nebo zlepšují stupeň hydratace pokožky. Jiné pronikají do hlubších částí pokožky, kde plní ochrannou funkci a také ničí volné radikály.
Mrkněte se na ty nejdůležitější zázračné látky v rostlinách, které jsou ideální do kosmetických i léčivých přípravků.
1. Tuky
Tuky mají na pokožku hydratační účinky (např. olivový olej či rostlinné oleje, např. z hroznových jader, jojobový). Kakaové máslo získávané ze semen kakaovníku a bambucké máslo lisované ze semen máslovníku afrického dokonce chrání pokožku před UV zářením.
2. Rostlinné slizy
Slizy, čili polysacharidy a deriváty sacharidů, které nabobtnají ve vodě a díky tomu zahušťují kosmetické přípravky, navíc mají na pokožku ochranné a hydratační účinky, také zklidňují zánětlivé stavy (např. semena lnu setého, kořeny mydlice, kořeny ibišku). Rostlinné slizy jsou známé svou schopností uklidňovat podrážděnou sliznici a mnohdy tedy figurují jako účinné složky přírodních léčiv př nemocech dýchací soustavy a podobně (např. proskurník lékařský nebo podběl lékařský).
3. Třísloviny
Třísloviny se stahujícími vlastnostmi, které utěsňují cévy a zpomalují vylučování mazu (sebum). Dokonce mají antibakteriální účinky (léčba akné a jiných vředů), neutralizují volné radikály (sloučeniny, jejichž nadměrné množství urychluje proces stárnutí pokožky), barví vlasy a zpomalují jejich přílišné maštění. Sáhněte po dubové kůře, listech ořešáku královského a listech vilínu.
4. Kumarin
Kumarin chrání před UV zářením a zpěvňuje cévy (eskulin z kůry kaštanu koňského).
5. Saponiny
Saponiny také zpěvňují cévy a navíc mají čistící účinky a podporují vstřebávání dalších látek (jírovec maďal, břečťan popínavý).
Sponzorováno
6. Flavonoidy
Flavonoidy jsou látky se širokým použitím v kosmetice. Utěsňují a zpevňují cévy pokožky (používají se při celulitidě, rozšířených cévách), předcházejí úbytku vitaminu C, neutralizují volné radikály, chrání před UV zářením, navíc účinkují jako estrogeny, a proto se používají v přípravcích proti stárnutí. Hledejte květiny arniky, květy černého bezu, přesličku rolní, květy heřmánku pravého.
7. Antokyany
Antokyany se nacházejí v buněčné šťávě mnoha květů a plodů. Dodávají jim barvu od tmavě modré, přes fialovou, červenou až po růžovou. Zlepšují krevní oběh, utěsňují stěny cév, zlepšují prokrvení duhovky oka, zlepšují ostrost vidění, ničí volné radikály, chrání před UV zářením a mají protizánětlivé účinky. Patří sem plody jeřabiny, brusinky černé, modrých hroznů, květy černého bezu, ibišku, chrpy.
8. Sloučeniny síry
Sloučeniny síry zpomalují rozvoj mikroorganismů a používají se k léčbě lupů a mazotoku vlasaté části hlavy. Vyskytují se např. v česneku, cibuli a ředkvi černé.
9. Karoteny a karotenoidy
Karoteny a karotenoidy, čili žlutá a oranžová barviva, se nacházejí v mnoha rostlinách. Ničí volné radikály, chrání před UV zářením, zklidňují zánětlivé stavy a dodávají pokožce zdravé zbarvení. Přitom účinkují proti stárnutí pokožky. Najdete je v květech měsíčku lékařského a plodech rakytníku.
10. Éterické oleje
Éterické oleje se používají v aromaterapii. Podporují průtok lymfy a stimulují její oběh. Proto se používají na boj s celulitidou a proti vypadávání vlasů. Jde například o oleje z bobulí jalovce, listy geránia, z čajovníku, z listů rozmarýnu.
11. Fytohormony
Fytohormon je obecné označení pro rostlinné hormony.
Fytohormony doplňují přirozené složky, které se věkem ztrácejí z pokožky, také zpomalují aktivitu enzymů, které ničí vlákna kolagenu, což zpomaluje proces tvorby vrásek. Podporují odolnost buněk vůči negativním vnějším činitelům. Ve značném množství se nacházejí v jeteli červeném a v květech slunečnice.
Přečtěte si zajímavý článek o fytoestrogenech.
12. Vitamíny
Mnoho rostlin obsahuje hodně vitamínů. Vitamíny jsou složité organické látky, blahodárně působící při životních pochodech v organismu. Obsahuje je čerstvé ococe, zelenina, černý chléb, mladé kopřivy a plody šípku i mnoho dalších bylinek.
13. Alkaloidy
Sponzorováno
Alkaloidy jsou druhotně vznikající rostlinné dusíkaté látky zásadité povahy. Působí především na nervovou soustavu. Rostliny obsahující alkaloidy se v lidovém léčitelství neužívají, i v malých dávkách je nebezpečná jejich jedovatost, a léky jež obsahují, jsou k dispozici jen lékařům.
Co si také přečíst na téma léčivých látek v rostlinách?
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravé látky
Přečtěte si také naše další články