Obsah článku
Leptin v zásadě ovlivňuje metabolismus, výdej energie a také hlad. Pokud je množství leptinu v normě a jeho funkce optimalizované, znamená to i zlepšení funkci mozku, mentálních schopností a posílení nálady.
Leptin velmi citlivě reaguje na hlad. Při hladovění dochází ke spalování tuků a jeho hladina prudce klesá. Naopak když se přejídáme, stoupá jen velmi pomalu. Hladina leptinu roste také se zvýšenou hladinou inzulinu v krvi. A také pozor na cukry. Cukr a fruktóza totiž omezují schopnost leptinu přecházet z krve do mozku. Nevěřte ani zázračným tabletám z leptinu. Tělo má samoregulační cyklus, který syntetickými doplňky nijak neovlivníte.
Co tedy dělat pro lepší funkci hormonu leptinu?
1. Spěte lépe
Tělo chce odpočívat a proto spánkem hladina leptinu roste. Nevyspalý člověk trpí mnohem více pocity hladu.
2. Omezte příjem cukru a koncentrované fruktózy
Jinými slovy necpěte se sladkým, nepijte sycené šťávy, ani džusy a koncentráty jsou plné koncentrované fruktózy. Podobně i přesládlé polotovary. Dnes je fruktóza téměř všude. Dejte si raději přírodní ovoce. Obsahuje sice fruktózu také, ale ne koncentrovanou a také mnoho vitamínů, minerálů a užitečných látek, které zpomalují její vstřebávání do krve.
Pozor na příliš mnoho sacharidů. Velké a pravidelné množství sacharidů zapříčiňují náhle vyloučení inzulínu, což se odráží i nárůstem hladiny leptinu. Největším nepřítelem jsou v tomto případě sacharidy s vyšším glykemickým indexem, které jsou navíc zařazeny v nevhodném čase (mimo období kolem tréninku nebo v pozdních hodinách). Příjem sacharidů si proto nechte především na čas následující po tréninku a jejich celkové množství přizpůsobujte tréninkovému objemu, intenzitě a frekvenci.
Sponzorováno
3. Nepodstupujte drastické diety a hladovky
Rozhází vám metabolismus a jojo efekt se přes nízkou hladinu leptinu vymstí. Žádné hladovky a omezování, ale správná životospráva a zdravá strava. Nevěřte tomu, že za peníze si koupíte odpustek na lenost.
Příliš časté a příliš dlouhé diety zpomalují metabolismus, snižují výkonnost a negativně ovlivňují hormonální prostředí organismu. Během diety si naplánujte i volné dny a nedržte dietu déle než cca 10-12 týdnů.
4. Konzumujte omega 3 mastné kyseliny
Jezte ryby, ořechy, zdravé přírodní oleje, prostě vše, co v sobě má omega 3 mastné kyseliny. Proč? Tyto mastné kyseliny dost pravděpodobně aktivizují senzitivitu leptinu.
5. Hýbejte se, žádný gauč
Pravidelný režim a pohyb dlouhodobě stabilizuje všechny metabolické pochody. Pouze je třeba nevymlouvat se a makat. Cvičení hraje důležitou roli při návratu leptinu na nižší hodnoty a vyrovnání energetických hladin, ale velmi podstatné je zde slovíčko přiměřenost. Chronické přetížení, stres, nadměrné množství a intenzita fyzických aktivit totiž způsobují pravý opak.
Jak však zjistíme, že trénujeme příliš mnoho? Prostě musíme dobře naslouchat signálům těla. Pokud jste neustále bolavým a potlučený, máte časté změny nálad, netěšíte se na trénink a nezaznamenávají ani žádné pokroky, něco není v pořádku.
Intenzivní aktivity s kratšími pauzami stimulují vylučování anabolických hormonů a startují mechanismy spalování tuků, což pomáhá i regulovat úrovně leptinu. Dobrým příkladem je tzv. HIIT trénink.
6. Vhodná suplementace
Problém s leptinovou rezistencí dokáží řešit například antioxidanty, taurin, případně i acetyl L-karnitin.
Sponzorováno
Leptin je dost pravděpodobně hormon z té kategorie, o kterých jste dosud věděli jen velmi málo. Nepodceňujte jeho účinky a pokud si myslíte, že s jeho působením máte problémy i vy, řiďte se výše zmíněnými doporučeními.
Co si dále přečíst?
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Hormony
Přečtěte si také naše další články