Sponzorováno

Jídelníček a stravování těhotné ženy 4.88/5 (8)

Jak na stravování v těhotenství?

Jak na stravování v těhotenství?

Každá z nás toužíme po zdravém děťátku. Pokud se většiny žen zeptáme, chceš mít chlapečka nebo holčičku? Většinou odpověď zní: mně je to jedno, hlavně ať je to zdravé. Proto se snažíme dopřát našemu miminku potřebné živiny pro vývoj již v našem bříšku. Jak bychom se měli stravovat a naopak jakým potravinám se vyhnout si můžete přečíst v následujícím článku.

Potraviny vhodné v těhotenství

Potraviny, které je vhodné konzumovat v těhotenství:

  • rybí tuk obsahuje důležité a zdraví prospěšné omega-3 nenasycené kyseliny, které lidské tělo samo neumí vyrobit, a proto je přijímá prostřednictvím potravin nebo potravinových doplňků
  • arašídy, ořechy – toto je potravina, která je v omezeném množství zdraví prospěšná a vhodná dokonce i při hubnutí, při nadměrné konzumaci se již stávají nezdravé respektive způsobují přibírání. Doporučená dávka je 10 kousků.
  • mléčné výrobky, které jsou zakysané (obsahují bakterie které pomáhají trávit), jsou to kromě jogurtů hlavně jogurtové nápoje a kefír, acidofilní mléko nebo podmáslí. Nekupujte v těhotenství jogurty s přídavkem umělých sladidel (bývají označené light), umělé sladidlo je pro těhotné ženy špatné! Je třeba se mu vyhnout i jiných potravinách.
  • ovoce a zeleninu – tyto potraviny by měly tvořit většinu vašeho jídelníčku, najděte si obchod se zdravým ovocem i zeleninou. Obsah ovoce a zeleniny by měl v jídelníčku těhotné ženy tvořit 60%.
  • různá semínka – dobrá jsou konopná semínka, obsahují látky pro zdravý vývoj plodu. Lněná semínka jsou zase vhodné pro lepší průchodnost porodních cest.
  • kyselá zelenina, která obsahuje vitamin K2 nezbytný pro správné nasměrování vápníku do kostí. Dobré je kysané zelí, alek pouze takové množství, které vám nezpůsobí trávicí potíže.

Těhotenský jídelníček – lehký a zdravý

Jídelníček pro těhotné by měl být lehký, zdravý, svěží a s pestrým složením. Mnohé ženy ve svém životě ani příliš nezajímalo, zda se stravují správně, nebo jim je jedno, jestli si dají k snídani klobásku s cibulí a potom si utíkali zapálit cigaretu. Nicméně v těhotenství (nejlépe před těhotenstvím) by měly myslet hlavně na to, že neživí pouze sebe, ale mají v sobě malého človíčka, který potřebuje čerpat živiny z potravin matky, která je přijímá i za své děťátko.

Potraviny nevhodné v těhotenství

Čemu by se měly ženy v těhotenství vyhýbat:

  • sushi, mořské ryby, pangasius, které obsahují těžké kovy, včetně rtuti – doporučujeme omezit na dvě až tři porce týdně, hlavně co se týče ryb. Ryby jsou obecně velice zdravé, ale lidská činnost na planetě Zemi způsobila to, že to tak nemusí být vždy. Takže s rybami opatrně v těhotenství.
  • kouření, to je snad každé mamince jasné
  • jídlo v konzervě respektive se vyhněte konzervačním látkám, ty si prostudujte na etiketě
  • je nutné vynechat alkohol a omezit kávu
  • konzumace jater pro vysoký příjem vitamínu A, který není dobrý pro těhotné. Navíc játra chovaného zvířete jsou filtr který zachytí všechny škodlivé látky, které mu byly podávány ke stravě aby rychleji narostlo.
  • některé druhy sýrů, měkkým sýrům typu feta, camembert, hermelín a plísňovým sýrům se vyhněte. Přečtěte si také článek o tom, které sýry jsou vhodné v těhotenství, a které ne.
  • zbytečné užívání léků nebo doplňků ve stravě, protože mnohé látky by mohly procházet placentou do krve dítěte
  • umělá sladidla v limonádách a nápojích – nejlepší je obyčejná voda.
  • tepelně neupravené živočišné potraviny, jako jsou za syrova připravované paštiky a jiné

Kyselina listová v těhotenství

Přijímání kyseliny listové je nezbytné pro správný rozvoj nervové soustavy dítěte. Lékaři většinou doporučují užívat kyselinu listovou tři měsíce před početím a první tři měsíce těhotenství 0,4 mg kyseliny listové denně.

Dostatek kyseliny listové zajistí organismu dostatečný a pravidelný příjem zelené listové zeleniny – její dostatek má být pojištěn ještě příjmem některého z doplňků stravy pro těhotné ženy. Velká část kyseliny listové se ničí vařením. Dostatek kyseliny listové je zásadní ještě před početím, to platí dokonce i pro muže.

Sponzorováno

Studie provedená na univerzitě v Mnichově zjistila, že většina žen buď začne tyto potravinové doplňky brát velmi pozdě, nebo je nebere vůbec. Týká se to především léků s obsahem kyseliny listové, jódu a železa, které jsou v těhotenství velmi důležité. Nejlepší je všechny vitamíny přijmout v normální zdravé stravě.

Většina žen začíná se normálně zdravě stravovat až poté, co zjistí, že jsou těhotné a podceňují jejich důležitost před početím děťátka. Naopak jakmile žena otěhotní, velmi často se podle autorů studie stává, že zařadí do svého jídelníčku větší dávky vitamínů, než je třeba. Myslí si, že čím více vitaminových doplňků, tím zdravější dítě. Co vůbec není pravda.

Vegetariánství versus těhotenství

Pokud jste před otěhotněním byla vegetariánka, je nejlépe opět přidat do svého jídelníčku maso, protože v libovém červeném mase, drůbeži a rybách se nachází nejvíce železa, které je nutné pro správné krevní zásobení dítěte a prokrvení placenty.

Podle výzkumu děti matek, které v těhotenství užívaly přípravky s obsahem rybího tuku mají lepší koordinaci a vykazují lepší výsledky v testech verbálních schopností a porozumění. Další studie ukázala, že ženy, které jedly v těhotenství arašídy, snižují významně riziko, že se u jejich dítěte v pozdější době rozvine alergie na tento druh ořechů.

TOP 7 rad pro jídelníček a stravování během těhotenství

1. Konzumujte jídlo, které u nás vyrostlo, které u nás běhá

Jsme na něj po generace zvyklí a vyvolává alergické reakce (citrusy sice Španělky jedí bez problémů, ale oni je mají v svém jídelníčku od pradávna). Takže dejte přednost potravinám z Česka.

2. Jezte častěji a po malých dávkách

Přílišné hladovění může vést k hypoglykémii, která je velmi nepříjemná – od bolestí hlavy až po bolest žaludku a nevolnost – snažte se pro to úplně nehladovět. Příliš mnoho jídla zase může zhoršovat zažívání, pálení žáhy, plynatost, zároveň zbytečně nabrané kilogramy zatěžují klouby a kardiovaskulární systém. Takže jezte častěji a po malých porcích.

3. Poslouchejte své chutě

Pokud máte velkou chuť na některý druh potraviny, pravděpodobně vám chybí některá důležitá složka, která je v něm obsažena. Snažte se však najít co nejzdravější zdroj dané látky.

4. Preferujte živé – čerstvé potraviny

Základem stravy by měla být syrová (dobře umytá) zelenina a v druhé vlně ovoce. Jsou zdrojem důležitých minerálů, ale i vlákniny, která podporuje střevní peristaltiku (zácpa je častý problém těhotných).

Pokud však k nám cestuje přes půl světa, je sporné, co z daných látek v ní ještě přežilo. Pokud je jablíčko červivé, pravděpodobně je zdravější, než když nemá ani chybičku a umí přežít v chladících boxech i dva roky. Nezapomínejte na možnost pěstovat si bylinky na okně celoročně (vybírejte ty, které nezpůsobují předčasné kontrakce, bezpečné jsou např.: petrželka, pažitka, meduňka, libeček …). Rychle hluboce zmrazená zelenina má v sobě více výživových látek, jak konzervovaná. Hlavně v prvním trimestru dbejte na dostatečný přísun zeleno-listové zeleniny, je zdrojem kyseliny listové, nutné pro zdravý vývoj dítěte. Lněná semínka pomáhají při problémech se zácpou a jsou zdrojem omega 3 mastných kyselin.

5. Vyhýbejte se škodlivinám

Samozřejmostí je ukončení kouření, pití alkoholu. Buďte obezřetná i při výživových doplňcích a volně prodejných lécích, ale i bylinkových čajích (třeba znát vhodné bylinky v těhotenství).

Zcela vyloučit by se měly syrové maso, vnitřnosti, konzervy, uzeniny (pokud, tak velmi kvalitní a tepelně upravené), nepasterizované sýry, plísňové sýry, tavené sýry (jsou zloději vápníku), chinin v toniku. Rostlinná másla vyměňte raději za kvalitní oleje (za studena lisovaný olivový, ze pšeničných klíčků) nebo máslo.

6. Pozor na látky dráždící dělohu

Pozor zejména na nevhodné bylinky v těhotenství. Opatrný je třeba být u: zázvoru, pregánu, bazalce, skořici, hřebíčku, kontryhelu (ve velkém množství, doporučuje se až poslední dva týdny těhotenství), kardamonu.

7. Nezapomínejte na luštěniny, pohanku, jáhly

Poznejte nové potraviny, jako jsou např.: jáhly, pohanka, amarant, ovesné a jiné mouky, vločky. Jsou zdravé a v těhotenství opravdu super.

Co si ještě přečíst na téma těhotenství a stravování?

VIDEO: Výživa těhotných žen – doporučení a čemu se vyhnout

VIDEO: Stravování a pohyb pro těhotné

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva