Sponzorováno

Jak na bolavá chodidla? Zkuste našich 12 tipů… 4.9/5 (20)

Jak si poradit s bolavými chodidly?

Jak si poradit s bolavými chodidly?

Dlouhé dny s botami na nohou dokážou být pořádně namáhavé a velmi bolavé. Nepříjemné otlaky, drobné ranky či puchýře umí potrápit každého z nás. Naštěstí známe několik způsobů, jak si při nich pomoci.

Péče o nohy je základ

Alfou a omegou by měla být dobrá péče o nohy. Namáčením, masáží a krémováním chodidel můžete předejít hrubnutí kůže, které jde ruku v ruce s otlaky. I tehdy se však může stát, že vaše nohy nové boty nezvládnou a budou volat o pomoc. A co dělat pak? Máme pro vás několik rad, které vám s bolavými chodidly mohou velmi elegantně pomoci.

Prevence proti bolavým chodidlům

1. Bota musí být pohodlná

Ještě před tím, než si boty odnesete domů, pořádně si je vyzkoušejte. Měly by vám přesně sednout, abyste se vyhnuli odírání boty o nohu. To totiž nastane i v případě, že si koupíte boty menší, než je vaše číslo, ale i větší. Při zkoušení obuvi v obchodě nestačí pár kroků, klidně se projděte, abyste poznali, jak se bota na noze chová. Pokud se vám již v obchodě bude zdát nepohodlná, nechte ji raději někomu jinému a vy sáhněte po té správné. Lepší je zkoušet obuv odpoledne nebo podvečer, noha je tehdy o něco větší než ráno.

Naše rada: Nové boty si ze začátku obouvejte jen na kratší trasy. Nohy si tak na ně lehčí přivyknout a boty se postupně chodidlu přizpůsobí.

2. Bota musí být vzdušná

Ideální bota je také vzdušná. Je fajn také obuv měnit v průběhu dne (nebo chodit na boso, noha si tak od bot pěkně odpočine).

3. Udržujte v botách sucho

Také udržujte v botách sucho. Ve vlhkém prostředí se totiž zvyšuje riziko vzniku odřenin a jejich zhoršování se.

4. Co nenosit?

Samozřejmě nenosit úzké, neprodyšné boty, dále boty ve špatné velikosti. Tím noze jen ublížíte.

Co dělat, když už otlak a bolavé chodidlo vzniklo?

I ta nejkvalitnější obuv může při celodenním nošení způsobit našim chodidlům nepříjemnosti. Proto je důležité se o vzniklé otlaky či ranky postarat. Abyste již problém ještě více nezhoršily, při nejbližším obouvání se ho přelepte náplastí. Pokožka tak bude lépe chráněna. Základem je také čištění a dezinfekce ranek a případných prasklých puchýřů.

TIP: Vytvořené puchýře na chodidle rozhodně nepropichujte, vytvořili byste tak prostor pro množení mikroorganismů.

Podívejte se na naše rady, jak na bolavá chodidla:

1. Cibule a česnek

K významným domácím pomocníkem patří i cibule a česnek. Oba druhy zeleniny stačí očistit a nakrájet na kolečka. Ty pak přiložte na vytvořené otlaky nebo puchýře. Nejlepší je je nechat působit celou noc, proto je přichyťte obyčejným obvazem.

2. Aloe vera

Účinným pomocníkem je i gel z aloe vera, protože ulevuje od bolesti a zároveň vyčistí a zahojí i případnou ránu. Také je vhodné nechat ho působit v noci, kdy nohu nenamáháte. Postižené místo potřete a přelepte náplastí.

3. Sladký med

Poraněná pokožka jistě ocení antibakteriální a protizánětlivé účinky včelího medu. Stačí ho aplikovat malé množství na otlak či puchýř a nechat chvíli působit. Pak ho důkladně smyjte. Postup opakujte třikrát denně. Případně jej můžete nechat působit i přes noc, ale tehdy ho přelepte náplastí.

Sponzorováno

4. Kokosový olej

Mezi nejvhodnější suroviny na léčbu otlaků či puchýřů patří i kokosový olej, který v současnosti najdeme téměř v každé domácnosti. Několikrát denně ho aplikujte na postižené místo a nechte působit. Pokožku zjemní, vyživí a díky protizánětlivým účinkem jí pomůže rychleji se zacelit.

5. Pálenka

Pokud máte doma čirý alkohol, klidně ho použijte na vyčištění ranky. Je však dobrý i na uvolnění bolesti. Zpočátku bude rána štípat, což je v podstatě stejné při každém způsobu dezinfekce. Po vyčištění ranku přelepte. Alkohol však dokáže i vysušit a zároveň dezinfikovat puchýř. Přiložte něj na noc hadřík namočený v pálence a výsledek se brzy dostaví.

6. Jitrocel

Pomoc najdete i v přírodě. Když vám puchýř praskne, přiložte na něj lístek jitrocele. Ránu s ním pak zalepte.

7. Masáž chodidel

Nejjednodušším řešením je vyložit nohy a dopřát si pořádnou masáž chodidel. Nejlépe ale zabere, pokud vám ji bude dávat někdo jiný – nohy by měly být natažené a vyložené mírně do výšky, kvůli cirkulaci krve a relaxu.

8. Střídavé koupele chodidel

Velmi účinným řešením proti bolesti je vyzkoušet střídavé teplé a studené koupele nohou. Začněte teplou koupelí, do které ponoříte nohy na 3 – 5 minut. Pak rychle prostřídejte se studeným lázní – nechejte v ní chodidla ponořená alespoň 20 sekund až minutu. Opakujte toto střídání alespoň třikrát a nakonec jej ukončete v studené lázni.

9. Ocet

Přinese úlevu a stáhne případný zánět v chodidle. Přidejte do koupele na nohy dvě lžičky octa (můžete přidat i sůl) a namočte nohy do koupele alespoň na 15 minut. Druhá alternativa je do teplé lázně namočit ručník, obtočit kolem chodidel a nechat působit. Po této kúře ale mohou vaše nohy cítit octovým zapáchem, doporučujeme tedy si je umýt čistou vodou.

10. Led

Působí na bolest i případný otok. Led vložte do igelitového sáčku a to zamotejte do tenkého ručníku. Led neaplikujte přímo na pokožku, mohl by ji podráždit! Nechte ho působit maximálně deset minut, po delší době by mohl extrémní chlad poškodit nervy.

11. Glauberova sůl

Působí protizánětlivě a je to výborná první pomoc pro bolavé chodidla. Rozmíchejte tři lžičky v lázni na nohy, namočte nohy a nechte působit alespoň 15 minut. Pokud nemáte k dispozici tuto sůl, pomůže i obyčejná sůl do koupele. Protože solné lázně mohou pokožku vysušit, nezapomeňte chodidla na závěr ošetřit hydratačním krémem.

12. Esenciální oleje

Ať už si vyberete mátový, eukalyptový nebo hřebíčkový olej, všechny vám pomohou přinést úlevu od bolesti. Můžete je aplikovat přímo na chodidla během masáže nebo jejich nakapat do vodní lázně a nechat působit alespoň deset minut.

Co dál si přečíst na téma bolavých chodidel?

VIDEO: Masáž chodidla a nohy

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva