Sponzorováno

Historie antikoncepce 4.92/5 (12)

antikoncepce-historieAntikoncepce je v dnešní době velice známá a můžeme tvrdit, že je i snadno dostupná, alespoň v civilizovaných zemích. Ještě před pár lety tomu tak nebylo. Ženy se snažily nechtěnému těhotenství zabránit všelijakými způsoby, které většinou nedopadly moc úspěšně, někdy byly tak drastické, že více uškodily než pomohly.

Antikoncepce v pravěku

Hitem byly různé výplachy pochvy. Dodnes příslušníci přírodních národů na ostrově Martinique v Malých Antilách používají k výplachům pochvy roztok z citronové šťávy (citron působí adstringentně) a mahagonových lusků (znehybňuje spermie). Mezi známé metody patřil orální a anální styk. V této době se často používaly různé zaklínadla, kouzla a šamanské rituály.

Antikoncepce ve starověku

K zabránění otěhotnění se doporučovala pasta obsahující krokodýlí trus, použitý jako pesar. V některých dalších předpisech je místo krokodýlího trusu použitý sloní trus. Dalším celkem rozumným prostředkem je podobný pesar, který obsahuje méně odpudivou substanci – včelí med a uhličitan sodný. Kromě spermicidního účinku mohly mít tyto speciální poševní ucpávky také charakter mechanický a působit jako bariéra.

Staří Egypťané také používali před souloží takzvanou topnou techniku​​. Zapálením směsi různých vonných bylin topily bezprostředně před souloží ženskou pochvu. Existují dohady, že olivový olej používala k antikoncepci slavná královna Kleopatra. Míchala ho prý ještě s olejem cedrovým, olovnatou mastí a kadidlem. Díky této poševní polypragmasii byla za celý život těhotná jen třikrát.

S příchodem křesťanství jako jediná metoda regulace plodnosti byla uznávána periodická sexuální abstinence. Snad nejvíce kuriózními antikoncepčními předpisy oplývala starověká Čína. Kromě meruňkových jader se doporučovalo spolknutím šestnácti pulců osmažené v rtuti.

Antikoncepce ve středověku

Ve středověku se věřilo, že pokud žena nechce být těhotná, tak by se do dělohy nemělo dostat mužské semeno. Proto se jako ochrana před těhotenstvím používala přerušovaná soulož (koitus interuptus). Lékaři v těch časech doporučovali, že pokud se spermie navzdory opatřením dostaly do pochvy, měla žena ihned vstát, začít násilím kýchat, smrkat a hlasitě křičet, což prý způsobí, že semeno se vypudí z rodidel ven. Ženy dokonce pily po tři dny vždy ráno jeden litr vody, ve které kováři chladili kleště. Ve skutečnosti tato rada nebyla až tak nesmyslná. Při chlazení kovu se může uvolňovat malé množství olova, co opravdu mohlo způsobit u ženy neplodnost.

Sponzorováno

První kondom pro muže

První skutečný kondom se podařilo vyrobit v roce 1564, kdy se na penis navléká pouzdro zhotoveno z lněného plátna napuštěného olejem, do kterého se přidával ještě zvláštní roztok proti infekci. V 18. století byl v přípravě kondomu postupně vyřazovaných textilní materiál a ochrana byla zhotovována ze zvířecích slepých střev. V 18. století se používání kondomů dost rozšířilo. Známým uživatelům kondomů byl i Giovanni Giacomo Casanova (1725-1798). Zvláštní kondomy se používaly v Japonsku.

První ochranné prostředky pro ženy

První ochranné prostředky určené pro ženy byly krčkové kloboučky, které v roce 1838 vyrobil Němec Frederick Adolphe Wilde. Krčková forma byla z vosku a podle ní se výsledný tvar vyráběl z latexu, který přesně doléhal na děložní hrdlo a vybíral se jen během menstruace. V roce 1882 německý lékař Hesse, vynalezl prostředek podobný tomu, který se používá i dnes a to gumový pesar, nazývaný v těch dobách jako „gumová překážka pro spermie“.

20. století a antikoncepce

V prvním desetiletí 20. století se začaly uskutečňovat první experimenty s tím, zda lze ovulaci zabránit podáním určité dávky hormonů. Zásluhu na tom měl hlavně rakouský fyziolog Ludwig Haberland. V těch dobách však měly velmi velké problémy se získáním potřebného množství hormonů. Na 12 mg hormonu estradiolu potřebovali 80 000 prasečích vaječníků. Souběžně probíhal i výzkum hormonu žlutého tělíska (progesteronu). První antikoncepční tabletka spatřila světlo světa v roce 1960. Poprvé se objevila antikoncepční metoda, jejíž spolehlivost v té době byla zhruba 98%.

Množství estrogenu, které se nacházelo v pilulkách bylo příliš vysoké a žena proto trpěly celou řadou nežádoucích účinků. Zpočátku to byl zánět žil, později migréna a žloutenka. Proto v roce 1969 výbor pro bezpečnost v lékařství ve Velké Británii nařídil předepisovat orální antikoncepci obsahující estrogeny maximálně 50 mg v jedné pilulce, protože užívání vyšších dávek zapríčiňovalo vznik především tromboembolismu a následně smrtelné poškození srdce.

Sponzorováno

TIP: Jak na antikoncepci při kojení?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva