Sponzorováno

Kustovnice čínská – Goji: nejzdravější z nejzdravějších 4.87/5 (15)

Kustovnice čínská - Goji: nejzdravější z nejzdravějšíchJeště jste neslyšeli o nejzdravějším ovoci na naší planetě? Goji, nebo jinak kustovnice čínská (lycium chinensis) je ovoce, jejíž zázračné účinky na lidské tělo znali již staří Číňané před dvěma tisíciletími. Ostatní národy však goji objevili teprve nedávno.

Zázračné čínské ovoce

Ne vše, co pochází z Číny, je nekvalitní. Goji (vyslovuje se godži) sice stvořila příroda, ale nebýt starých Číňanů, možná bychom o tomto ovoci ještě nevěděli.

Kustovnice čínská je keř, který dorůstá do výšky asi dva metry, a její plody se podobají šipku – jsou červené, oválné a dlouhé asi 2,5 centimetru. Chuť mají jako brusinky nebo sušené rozinky. Při kontaktu čerstvých plodů goji s pokožkou, dochází k jejímu zčernání. Proto se goji nesbírá ručně, ale plody se s keřů stírají na plachty, a pak se ve stínu suší. Umělé dosušování není přípustné, tak jako žádné přidávání nějakých konzervačních prostředků nebo chemikálií!

Co goji – kustovnice čínská obsahuje?

Je to doslova vitamínová bomba! Obsahuje totiž osmnáct různých aminokyselin, vlákninu a jednadvacet stopových prvků jako vápník, selen, železo, fosfor a další. Goji má dokonce nejvíce karotenoidů – což je žluté až oranžové barvivo rozpustné v tucích, ze všech známých rostlin na naší planetě. Goji obsahuje více vitamínu C než pomeranče, a také má v sobě vitamíny B1, vitamíny B2 a E. A to není všechno. Čínské ovoce je bohaté i na antioxidanty, které neutralizují volné radikály, které zapříčiňují stárnutí organismu a napomáhají vzniku rakovinných buněk. Goji je skutečně elixírem života.

Co goji pro lidské tělo dělá?

Stimuluje tvorbu červených a bílých krvinek, ochraňuje jaterní buňky proti některým chemickým látkám, blahodárně působí na činnost střev. Zlepšuje metabolismus tuků, posiluje imunitní systém, dokonce lidský organismus chrání před cukrovkou a kardiovaskulárními chorobami.

Pokud má člověk problém s obezitou, goji podpoří hubnutí, bojuje proti únavě, vylepšuje pokožku, protože zabraňuje vzniku různých kožních chorob, pomáhá dokonce i proti zákeřné psoriáze. Účinků na lidský organismus je víc než dost. Goji je zázrak přírody, protože zabraňuje stárnutí, zlepšuje zrak a povzbuzuje paměť. A vedlejší účinky goji vůbec nemá.

Sponzorováno

Tento zázrak přírody se označuje i jako ovoce mládí. Goji pochází z Himalájí, kde dosud roste, ale pěstuje se také v severní Číně av Tibetu. Podle všeho goji „může“ i za skvělou kondici tibetských mnichů a jejich dlouhověkost.

Goji se může jíst v jakékoliv podobě, ať už čerstvé nebo sušené. Přidávat se může do jogurtů, koláčů, různých salátů, müsli nebo se z něj připravuje i čaj. Není divu, že goji se stává hitem i pro filmové celebrity, vždyť mladistvě vypadající herečky nebo herci na goji nedají už dříve dopustit. Ochutnáte toto zázračné ovoce i vy?

Jak kustovnici čínskou (goji) pěstovat?

Zázračná rostlina kustovnice čínská, neboli Goji Berry má sice původ v drsných podmínkách Himalájí a Číny, ale dá se relativně snadno pěstovat i u nás. Goji pěstování je předmětem obrovského zájmu. Mnoho lidí si chce svou léčivou rostlinu a vynikající doplněk stravy vypěstovat svépomocí. Nejedná se o nijak složitý proces, Goji pěstování zvládne každý.

Vzhledem k úžasným účinkům této trvalky by se dalo očekávat, že bude náročná na půdu a podmínky. Chyba, Goji pěstování je možné prakticky kdekoliv, protože Goji Berry není náročná na půdu. Aby správně rostla, měla by být vystavena slunečním paprskům. Pokud chcete přeci jen zaručit, že bude Vaše kustovnice úspěšně růst, dopřejte ji kyprou písčitou půdu. Lehké půdy jsou pro Goji pěstování vhodnější, než ty těžší. pH půdy by mělo být kolem 8. Co se zalévání týče, není kustovnice nijak náročná. Stačí, když ji zalijete jednou za měsíc. Pokud nechcete, aby se kustovnice příliš rozšířila do šířky, je vhodné ji zastříhávat a pokusit se vytvořit o korunku. Berte Goji Berry jako malý stromek.

TIP: Mrkněte na TOP recepty z kustovnice čínské (goji)

Lidé často nepěstují Goji Berry kvůli plodům, ale jako dekoraci. Zkrátka zasadí rostlinu na nějaké nevzhledné místo, aby jej zakryla. Kustovnice kvete od června do října a můžete na něm viět malé fialové květy. Z těch se posléze vytvoří plody. Po dozrání dosahují velikosti přibližně 1,5 cm.

Pěstování Goji není náročné

Goji pěstování skutečně není náročné a to ani časově, ani finančně. Sazenice Goji Berry se dají velmi levně objednat na internetu. Můžete si tak sami vypěstovat svou zázračnou rostlinu, která patří k největším darům matky přírody. V našich podmínkách roste příbuzný kustovnice čínské s názvem kustovnice cizí. Tuto kustovnici najdeme nejčastěji poblíž železničních tratí, ale je celkem k ničemu. Pokud budete kustovnici pěstovat kvůli plodům, zajistěte si kvalitní sazenice Goji Berry.

TIP: Jaké je tajemství dlouhého života čínských mudrců?

VIDEO: Goji / kustovnice čínská – ovoce budoucnosti

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Bez komentáře u článku “Kustovnice čínská – Goji: nejzdravější z nejzdravějších”

    1. […] goji, acai a podobné superpotraviny. Letos přichází něco nového. Buffaloberry. Malé, červené, […]

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva