Obsah článku
Mořské řasy jsou superpotraviou přímo z moře, obsahující velké množství minerálních látek. Mají 10x více vápníku než některé masa, cheláty, důležité pro boj proti toxinům, včetně těžkých kovů, a chlorofyl-přírodní antioxidant. Dále jsou schopny díky alkalickým vlastnostem čistit krev a pro jejich vysoký obsah jódu, který stimuluje činnost štítné žlázy, jsou nápomocné při hubnutí a odbourávání celulitidy.
Nejznámější jsou řasy: Nori, Wakame, Kelp, dulse, Arame a Kombu.
Mořské řasy a zdraví
Všechny mořské řasy obsahují chlorofyl a získávají energii fotosyntézou. Patří mezi zelené potraviny, i když ne všechny jsou zelené. Mnohé z nich mají barvu hnědou nebo červenou, chlorofyl je překryt jinými pigmenty.
Mořské řasy jsou neodmyslitelnou součástí čínské, japonské kuchyně, používají je dlouhá léta v Austrálii, Skandinávii, Britských ostrovech, či ostrovech v Pacifiku. U nás jsou dostupné různé druhy sušených mořských řas v obchodech zdravé výživy. Představují vysoce koncentrovaný zdroj živin v dobře využitelné formě. Mohou obsahovat desetkrát více vápníku než mléko, osmkrát více železa než hovězí maso. Ve srovnání s mořskými rybami výhodou mořských řas je to, že neobsahují téměř žádný tuk a proto v sobě nekumulují toxické látky, jako jsou polychlorované bifenyly a další karcinogeny.
Mořské řasy mají mnoho živin a vitamínů
Mořské řasy obsahují množství důležitých živin: jód, hořčík, sodík, vápník, zinek, celé spektrum vitaminů skupiny B (včetně B12), které hrají důležitou roli v naší odolnosti proti stresu. Obsahují hodně polyfenolů, mají antioxidančný a protirakovinný účinek, jsou zásadité a pomáhají redukovat metabolické překyselení organismu. Mají protivirové, protizánětlivé, protiplísňové a antibakteriální účinky. Jejich součástí jsou polysacharidy obsahující síru s protizánětlivým účinkem vhodným i pro lidi, kteří trpí na astma, artrózu, artritidu, alergie a autoimunitní onemocnění.
Sponzorováno
Obsahují tzv. fytoestrogeny, čímž mají pozitivní vliv na hormonální rovnováhu u žen v menopauze a chrání je mimo jiné před osteoporózou, případně rakovinou prsu. Díky vysokému podílu vlákniny, chlorofylu a dalších živin pomáhají z organismu vylučovat škodliviny včetně těžkých kovů jako je rtuť a olovo.
Druhy mořských řas
Arame
Patří mezi hnědé řasy. Má mírně nasládlou chuť, který způsobuje vysoký obsah manitolu (sacharid vhodný i pro diabetiky). V Japonsku se používá jako prostředek na snížení krevního tlaku a léčbě gynekologických onemocnění. Hodí se na vaření spolu s různou zeleninou, předtím ho na 5 minut namočte.
Dulse
Má červenou barvu, jemné lístky s jemnou ořechově kořenovou chutí. Je výborná do salátů, nemusí se vařit, stačí ji důkladně omýt.
Kelp
Příznivě ovlivňuje hladinu cholesterolu, podporuje metabolismus a spalování energie. Používá se v malém množství (jako všechny řasy se doporučuje používat často v malém množství), neboť obsahuje mnoho jódu. Předávkování může vést k hyperhyreodizmu, zvýšené činnosti štítné žlázy. Také obsahuje látku mannitol, je vhodný pro diabetiky.
Užívá se v práškové formě, nebo v tabletách. Používá se také jako koření do jídla.
Nori
Zlepšuje trávení, pomáhá snižovat hladinu cholesterolu a triglyceridů, má příznivý vliv na činnost mozku, podporuje hojení ran. Má výbornou chuť, patří mezi nejpoužívanější řasy. Snadno se upravuje. Jsou to malé vločky, vhodné k dochucování a zdobení běžných jídel.
Wakame
Má sladkou chuť, můžete ji použít i ve studené kuchyni (namočte ji na 5 minut). Čistí krev a podporuje krevní oběh, má posilující účinky na rychlé zotavení.
Kombu
Sponzorováno
Používá se jako zvýrazňovač chuti, dělá jídlo lépe stravitelným. Při vaření luštěnin kousek přidejte do hrnce a vařte společně. Absorbuje do sebe plyn a jídlo nezpůsobuje plynatost.
Co si ještě o vlivu moře na naše zdraví přečíst?
- TIP: Mořské plody a jejich vliv na naše zdraví
- Vliv mořského vzduchu na naše zdraví – proč je tak zdravý?
- Mořské řasy na vlasy – jaké nabízí výhody a účinky?
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Moře a zdraví, Příroda a zdraví
Přečtěte si také naše další články