Sponzorováno

Jak na syndrom vyhoření? Příznaky, příčiny a léčba… 4.84/5 (19)

Jak na syndrom vyhoření?Syndrom vyhoření je v dnešní společnosti poměrně častým jevem. Příčinou je hlavně neustálá honba za úspěchem, penězi a kariérou. Pokud je člověk úspěšný a daří se mu dosahovat vytyčené cíle, je v pohodě. Problém nastává pokud se cítí nedoceněný, práce ho nenaplňuje a je frustrovaný. Jako syndrom vyhoření rozpoznat a jak s ním bojovat? Poradíme vám v tomto článku.

Syndrom vyhoření a jeho příčiny

K hlavním příčinám (ale nejednou i příznakem) patří:

  • vyčerpání (psychické + fyzické)
  • ztráta motivace
  • frustrace
  • špatné vztahy na pracovišti
  • zdravotní problémy
  • nesprávný životní styl

Pokud se cítíte stále unavený i bez zjevné příčiny, je možné, že trpíte syndromem vyhoření. Fyzické a psychické vyčerpání je pro tento stav typické. Ztrátu motivace rozeznáte jednoduše – do práce chodíte s absolutní nechutí, nemáte chuť pracovat ani se zlepšovat. Frustrace se projevuje špatnou náladou, zklamáním a nechutí. Každý má občas špatné období, možná selžete při důležitém projektu nebo vám o chlup ujde povýšení. Za normálních okolností ale toto období netrvá dlouho a člověk se z toho „otřese“. K syndromu vyhoření přispívají i špatné vztahy na pracovišti – pokud se postupně zhoršují, přichází ke konfliktům nebo přestáváte s kolegy komunikovat, určitě není všechno v pořádku.

Existují 4 stádia syndromu vyhoření

Syndrom vyhoření se vyvíjí postupně, většinou podle následující posloupnosti:

1. stadium syndromu

Jste plný energie, máte velkou chuť pracovat, vysoké ambice a nadšení i když pracovní podmínky nejsou zcela ideální.

2. stadium syndromu

I když jste v plném pracovním nasazení a děláte co se dá, očekávané výsledky se nedostavují. A tak začnete pracovat ještě tvrději, déle a na řadu přijdou i pracovní víkendy.

3. stadium syndromu

Cítíte maximálně vyčerpání, ocenění ani úspěch nepřicházejí. Zato ale přichází únava, zklamání a podrážděné reakce vůči okolí.

4. stadium syndromu

Úplné emocionální i fyzické vyčerpání. Ztratili jste veškerou chuť do života, motivaci pracovat a vše vidíte negativní.

Léčba syndromu vyhoření

Léčba syndromu vyhoření je dlouhodobá záležitost, která vyžaduje obrátit dosavadní život na ruby. Pokud jste se již propracovali k vyššímu stádiu pravděpodobně se nevyhnete změně zaměstnání nebo alespoň dlouhé dovolené. Lidé trpící syndromem vyhoření většinou navštíví lékaře kvůli problémům se spánkem, migrénám a trávicími obtížemi. Dobrý lékař si všimne i dalších příznaků.

Neupadněte do letargie

Pokud i budete uznán za práce neschopného, ​​zapomeňte na nicnedělání a povalování se před televizorem. Se syndromem vyhoření se dá účinně bojovat sportem, relaxací a celkovou změnou životního stylu. Měli byste dělat to, co vás naplňuje a dělá vám radost. Zvládnout stres se dá pomocí jógy, meditace nebo procházky v přírodě. Hlavu si skvěle vyčistíte při běhání nebo plavání. Prostě byste měli zapomenout na práci a věnovat se věcem, které vás baví a nutí vás usmívat se. Vypněte telefon, sejděte se s přáteli na kterých jste neměli kvůli práci čas, zajděte si do kina, divadla nebo na dobrou večeři.

Sponzorováno

Alfou a omegou je přiznat si daný problém a otevřeně o něm mluvit. Pokud cítíte, že syndrom vyhoření ve vašem případě nabírá na obrátkách, neváhejte vyhledat pomoc odborníka. Nejúčinnějším způsobem, jak se mu vyhnout, je však pokusit se mu předcházet.

Pomůže i psycholog

Pokud se vám podaří zachytit syndrom vyhoření v počátečním stádiu, můžete si s ním poradit i sami upravením životních priorit. Málokdo ale zvládne bojovat sám, zvláště pokud už jste v pokročilejším stadiu. Není proto žádná ostuda obrátit se na psychologa nebo psychiatra, který vám pomůže překonat syndrom vyhoření a vrátit se ke spokojenému životu.

Pokud jste již odkázán na odbornou pomoc, bude s největší pravděpodobností třeba změnit pracovní prostředí nebo si najít úplně novou práci, která vás bude naplňovat. Je třeba přehodnotit životní priority a zvážit, zda vám kariéra a finanční ohodnocení stojí za život plný frustrace, deprese a neuspokojených ambicí. Někdy může být i pokladník v potravinách spokojenější jak manažer desítek lidí – i když jezdí autobusem nebo tráví dovolenou v levnějších destinacích.

Dá se syndromu vyhoření předejít?

Podle psychologa do jisté míry ano. „Jak jsme již zmínili, nesmíme zapomínat na sebe, nesmíme odkládat zejména čas odpočinku a uspokojování různých našich potřeb na pozdější ve prospěch jakože vyšších principů, protože nás to pak velmi rychle doběhne. Tedy zdůvodnil si upřednostňování všeho možného jiného vyššími morálními a humánními hodnotami. Přičemž často deklarujeme, že nejvyšší hodnotou je zdraví,“ uzavírá specialista.

Patříte do rizikové skupiny?

Tento syndrom se v nejvýraznější míře týká těch povolání, pro které je typická komunikace s lidmi a vyšší dávka empatie. Nejohroženější skupiny proto tvoří lékaři a střední zdravotnický personál, psychologové, učitelé, sociální pracovníci a manažeři. Syndrom vyhoření však za určitých podmínek může dolehnout na kohokoliv bez rozdílu pohlaví, věku a profese. Tento stav není ničím výjimečným ani u operátorů výroby, servírek či prodavaček.

Podívejte se na další rady pro zvládnutí syndromu vyhoření.

Naše rada: Buďte trochu egoisté

Samozřejmě, v přeneseném smyslu slova. Dopřejte si vedle práci dostatek volného času, který využijete na načerpání fyzických a psychických sil. Důležité totiž je, abyste pracovní vytížení při odchodu z kanceláře či ordinace nechali za jejími dveřmi. A i když jste rozhovory s lidmi občas doslova přesycení, nezapomínejte na své nejbližší a přátele. Právě u nich hledejte pochopení a budujte si s nimi kvalitní mezilidské vztahy. Spokojenost, která z nich plyne, se totiž v konečném důsledku odrazí i ve vaší práci.

TIP: Přečtěte si také článek o sociální fobii

VIDEO: O syndromu vyhoření

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva