Sponzorováno

10 tipů na efektivní prevenci proti klíšťatům 4.93/5 (15)

Jak na prevenci proti klíšťatům?

Jak na prevenci proti klíšťatům?

Klíšťata jsou malý, krev sající hmyz ze stejné rodiny jako pavouci. Přitahují je teplé oblasti lidského těla (jako je podpaží, pokožka hlavy či třísla). Když se do vás zakousnou, mohou zůstat přisáty na kůži celé dny nebo týdny a pochutnávají si na krvi. I když většinou nezažijete žádné nežádoucí účinky po přisátí klíštěte, někteří lidé jsou ale alergičtí tak, že jediné setkání s klíštětem jim způsobuje dýchací potíže.

Dále asi také víte, že klíšťata mohou také přenést bakterie a viry, např. lymská borelióza. Toto je velmi nebezpečná nemoc, která se obtížně léčí.

Takže je více než samozřejmé, že budete chtít udělat vše co můžete, abyste zabránili kousnutí a přisátí klíštěte. Naštěstí existuje spousta chytrých strategií, které můžete použít. Zde je 7 těch z nejúčinnějších.

1. Udržujte svůj trávník pěkně zastřižený

Klíšťatům se daří ve vlhkosti, což znamená, že je třeba vyšší zeleň, která poskytuje určité množství stínu a vlhkosti. Pokud budete udržovat váš trávník (i keře) upravený, jednoduše bude klíšťatům na vašem dvoře příliš horko a budou se mu vyhýbat. V důsledku toho budete vy i vaše rodina více v bezpečí. Budete moci grilovat, hrát si na zahradě i opalovat se beze strachu z klíšťat.

2. Vytvořte bariéry na vašem pozemku

Vzhledem k tomu, že více než 80% klíšťat inklinuje k pobytu v blízkosti okraje trávníku, můžete také použít mulčovací, štěrkovou nebo stromovou bariéru mezi trávníkem a jakoukoliv zalesněnou oblastí. Jako bonus, tato opatření mohou přispět ke snížení aktivity myší kolem vaší zahrady, které také bývají zdroj klíšťat.

3. Použijte repelenty

Komerční repelenty jsou silné chemické výrobky, které udrží klíšťata daleko od vás. Zejména ty, které obsahují 20% DEET (nebo více). Ty velmi dobře odpuzují klíšťata, stejně jako permethrin (ačkoli může být použit pouze na oblečení). Uvědomte si však, že DEET přitahuje hodně negativní pozornosti v důsledku studií na zvířatech, což naznačuje, že je schopný způsobit poškození mozku.

4. Zkuste geraniový olej

Pokud máte obavy z používání výše uvedených produktů, existují samozřejmě i přírodní alternativy. Někteří lidé přísahají na účinnost geraniového oleje (olej z pelargonie). Ten lze aplikovat na vnitřek zápěstí i za uši. Lze ho také smíchat s vodou a pak ho nastříkat na pokožkou i oděv. Jednoduše smíchejte 60ml jablečného octa s až 20-40 kapkami geraniového oleje, poté se přidá asi 60ml vody a můžete dát směs do rozprašovače. Levandule a vůně cedrového dřeva také odpuzují klíšťata.

5. Změňte to, jak se oblékáte

Nejnebezpečnější doba pro přisátí klíštěte je během konce jara a začátku léta, kdy klíšťata jsou na fázi růstu a je proto velmi obtížné vidět je pouhým okem. Kdykoliv jdete trávou, měli byste mít zakryté vaše kotníky vysokými botami (gumáky třeba). Kromě toho je vhodné nosit světlejší barvy oblečení, na kterých je klíště lépe vidět. Oblečení by mělo být zastrčené tak, aby se klíšťata nedostala pod oblečení (mikina v kalhotách, nohavice v gumácích apod.). Klobouk může být také velmi užitečný, vzhledem k tomu, jak klíšťata láká teplo lidské hlavy.

Sponzorováno

6. Zaměřte se na vašeho domácího mazlíčka a jeho ochranu

Domácí mazlíčci, jako pes nebo kočka, velmi přitahují klíšťata. Klíšťata pak mohou velmi snadno migrovat na vás. Což je samozřejmě nebezpečné. Pokud váš mazlíček je neustále zalezlý v zeleni a víte, že žijete v husté oblasti co se týče klíšťat, je dobrý nápad prohlížet zvíře pravidelně. To nejlepší, co můžete udělat, je sehnat ochranné veterinární přípravky (například sprej), které snižují riziko kousnutí klíštětem.

Nicméně se vždy poraďte se svým veterinářem před použitím těchto chemických látek, některé z nich jsou dokonce vhodné pouze pro psy, kočky.

7. Buďte na slunci

Když jste venku, třeba na louce, při kempování nebo na vašem pozemku na trávě, snažte se vyhnout stinným oblastem a oblastem, kde je hladina vlhkosti vyšší. Jak jsme si řekli výše, tato místa klíšťata milují. Slunná místa patří mezi nejméně pravděpodobná místa, kde by se klíšťata mohla vyskytovat. Klíšťata je prostě nemají ráda.

8. Očkování

Další možností, jak se před klíšťaty ochránit, je očkování. Očkovat se můžete kdykoliv během roku. Mějte však na paměti, že člověk je po očkování chráněn až za 14 dní po aplikaci druhé vakcíny, je třeba tomu i přizpůsobit schéma očkování. Nezanedbávejte ani očkování před dovolenou.

9. Užívání přípravků, které klíšťatům nevoní

Dobrou prevencí je také užívání B-komplexu nebo česnekových tobolek. Toto se řadí spíše mezi babské rady, než nějaké ověřené lékařské rady.

10. Zkusit můžete i pivo

Klíšťatům nevoní ani pivo. Pokud ho naopak vy máte v oblibě, je pravděpodobné, že si vás za svého hostitele nevyberou.

Zajímavost na konec: Klíšťata jsou mistři přežití

V mrazničce to začne být pro tyto odolné „upíry“ až od minus 8 stupňů Celsia docela nepříjemné. Jistě ale nepřežijí až při 24 hodinovém pobytu při minus 20 stupních. Toto jsou výsledky vědeckých pracovníků při zkoumání odolnosti klíšťat. Není divu, že tito krvelační umělci přežili 350 milionů let v dějinách země bez újmy na zdraví a že se vyvinulo více než 850 různých druhů. Na druhou stranu, příroda velmi spořivě zacházela s vyvinutím jejich přirozených nepřátel. Jen malý počet ptáků a červů jakož i jeden druh malých vos mají zájem o klíšťata jako o potravu.

S klíštětem rychle k lékaři

Pokud zjistíte, že vás napadlo klíště, poraďte se se svým lékařem co nejdříve. Včasná léčba a včasný zásah je zde podstatný. U klíšťat, která jsou odstraněna do 36 hodin po přisátí, je mnohem méně pravděpodobné, že vás nakazí infekcí.

TIP: Pokud jdete do přírody, vezměte s sebou i kousek lepicí pásky. Když uvidíte lézt klíště po oblečení či po těle, přilepte ho na pásku.

Sponzorováno

A co vy? Jak se před klíšťaty bráníte vy? Napište nám do komentářů

Co dále si o klíštěti přečíst?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva