Obsah článku
Jde při něm o bakteriální infekci shigellami dysenteriae, která se přenáší pitnou vodou a kontaminovanými potravinami. Po inkubační době jeden až tři dny dochází k horečce a k vodnatým průjmům, které se však následně mohou stát krvavě-hlenovito-hnisavé. Těžké, i život ohrožující chorobné průběhy se mohou vyskytnout zejména u malých dětí, starých lidí a osob s oslabeným imunitním systémem. Diagnóza vyplývá jak z klinických symptomů, tak z vyšetření stolice. Od vývoje antibiotik, které se nasazují na léčbu úplavice, se prognóza značně zlepšila.
Původce úplavice
Původce onemocnění je shigellami dysenteriae – to jsou nepohyblivé bakterie, které produkují buněčné jedy (toxiny) a jsou velmi citlivé na vysušení.
Vstupní brána nákazy
Přijetí původců nastává orálně, již 10 zárodků stačí, aby způsobily onemocnění; zdrojem infekce je stolice akutně nemocných osob nebo pacientů bez příznaků, kteří však mají bakterie ve stolici, takzvaní bacilonosiči.
Výskyt a nakažení
Úplavice je rozšířená na celém světě. Špatné sanitární poměry a teplé klima však podporují rozšíření, kvůli čemuž se úplavice v první řadě vyskytuje v rozvojových zemích.
Inkubační doba úplavice
Inkubační doba činí 1-3 dny.
Symptomy úplavice
Bakterie se dostanou do úst infikovanými předměty, rukama, pitnou vodou, potravinami nebo mouchami. Nejprve se rozmnožují ve spodním tenkém střevě. Během prvních dnů nemoci se objevuje horečka, nevolnost, zvracení, bolesti hlavy, křeče v břiše a vodnaté průjmy. Onemocnění začíná typicky náhle.
Příznaky úplavice zahrnují:
- bolest břicha
- horečka a zimnice
- nevolnost a zvracení
- vodnatý průjem, který může obsahovat krev, hlen nebo hnis
- bolestivý průchod stolice
- únava
V tenkém střevě vnikají do sliznice a vedou k vředovitému zánětu. Následkem jsou krvavě-hnisavo-hlenovité průjmy. Ty se objevují 10-40 krát denně a jsou doprovázeny těžkými křečemi. Na začátku ještě obsahují části stolice, později už jen sklovitý hlen, krev a u vředů i hnis. Zejména u starých lidí, malých dětí a při oslabeném imunitním systému se objevují těžké průběhy se ztrátou vědomí, vysokou horečkou až smrtí.
Sponzorováno
Kromě popsané formy existují však i mírnější průběhy bez příznaků. Původci po čtyřech týdnech spontánně ze stolice zmizí nebo se nadlouho usadí v tlustém střevě a mají za následek takzvaných dlouhodobých vektorů. Značnou komplikací je enormní ztráta vody a minerálních solí způsobených častými průjmy, které mohou skončit selháním krevního oběhu. Při neléčení mohou vředy proděravět stěnu střeva, a pak způsobit život ohrožující zánět pobřišnice. Poškozením hlenovité bariéry ve střevě se v těle mohou rozšířit ještě i jiné bakterie vyvolávající nemoci. Při mimořádné genetické dispozici (HLA-B27 pozitiv) a chronické infekci se objevují jednostranné záněty velkých kloubů, záněty očních spojivek a záněty močové trubice. Tento obraz nemoci se jmenuje Reiterův syndrom.
Diagnóza
Mikroskopické vyšetření stolice nativní nebo methylenovou modří hromadně ukáže bílé krvinky. Kvůli citlivosti původců by se mělo zabránit dlouhým přenášením do výzkumné laboratoře. Po prodělaném onemocnění existuje proti nové infekci jistá, časově omezená imunita.
Terapie a léčba úplavice
I při lehčích průbězích by se pro zkrácení průběhu nemoci a na přerušení řetězové nákazy měla provést antibiotická terapie. Protože na Ampicilin, Tetracyklin a Bactrim existuje v různé míře odolnost, neměly by být nasazeny bez předchozího testování. Možnou volbou jsou chinolony (ciprofloxacin, norfloxacin, ofloxacin) 2×500 mg po dobu pěti dnů.
Rehydratační terapie
Zpočátku se léčba provádí pomocí orální rehydratační terapie. Pacientům se doporučuje pít dostatek tekutin. Průjem, zvracení, to vše vede ke ztrátě tekutin, které mají být nahrazeny, aby se zabránilo dehydrataci. Pro hydrataci mohou pomoci také kapačky.
Antibiotika a přípravky proti amébám
Jistí odborníci tvrdí, že pokud je to možné, podávání léků pro odstranění příčin úplavice by se měly podávat až tehdy, pokud laboratorní testy potvrdí, zda je nemoc je způsobena bakterií nebo amébou. Není-li to možné, v závislosti na závažnosti symptomů, pacientům může být podána kombinace antibiotika a speciální chemoterapeutika proti ?amébám.
Prognóza
Při včasné léčbě – uzdravení, jinak těžké průběhy až smrt, zejména u malých dětí, starých lidí a lidí s oslabenou imunitu.
Prevence úplavice
Ve většině případů, je úplavice způsobena špatnou hygienou. Jednotlivci tak mohou přijmout jistá opatření, aby snížili riziko infekce. Prevenci je možné dělat prostřednictvím pravidelného mytí rukou, zejména před a po odchodu na toaletu a při přípravě jídla.
Pokud jste v oblasti, kde je riziko úplavice je vyšší, jen pít vodu ze spolehlivých zdrojů (balenou vodu). Máte-li pít z láhve, zkontrolujte, zda je otevřen před vámi a vyčistit horní část ráfku. Ujistěte se, že jídlo, které jíte je důkladně uvařené a dejte si pozor na ledové kostky; nemusí vědět, jaký typ vody byl použit k jejich vytvoření. K čištění zubů použít čištěné vody.
U nás je povinná hospitalizace
Sponzorováno
Při tomto onemocnění je z hygienických důvodů povinná hospitalizace.
Co si dále o úplavici přečíst?
- Protiepidemická opatření u bacilární úplavice
- O úplavici na wikipedii
- Shigella infekce (shigellóza) – co je to – příznaky, příčiny a léčba
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Bakterie a bakteriální onemocnění, Hygiena a zdraví
Přečtěte si také naše další články
Dobrý den. Ve středu 12.2. jsem odjela do Ústí nad Labem a včera 14.2. jsem se vrátila k Mladé Boleslavi (Strašnov). Vezl mne tam i zpět přítel, veřejnou dopravu jsem nepoužila a do té doby jsem byla v pořádku. V Ústí jsme byli v restauraci na večeři a vše bylo až do odjezdu v pořádku. Mé problémy nastaly již při zpáteční cestě – úporné zvracení až do nočních hodin které k ránu vystřídal úporný průjem. Po příjezdu jsme v TV slyšeli že v Ústí se rozšířila Úplavice. Průjem mám v tuto dobu již pod kontrolou – intervaly se prodloužily ale na cestu k lékaři to ještě není a navíc tady ani žádného lékaře nemám… Je vhodná pro mne léčba Endiaronem který doma máme ??? Děkuji za odpověď, s pozdravem Marie Pribanová