Sponzorováno

Jak na zdravé plíce? 4.75/5 (28)

Pohyb v přírodě je pro plíce opravdu super!

Pohyb v přírodě je pro plíce opravdu super!

Věděli jste, že zdravý člověk se denně nadechne 25 000 krát? Není divu, že kondice plic je pro tělo a jeho celkový stav velmi důležitá. Jak si zachovat plíce v co nejlepší formě, aby vám dobře sloužily po celý život?

Plíce jsou důležitým respiračním orgánem, jehož hlavní funkcí je transport kyslíku z atmosféry do krevního oběhu a k uvolnění oxidu uhličitého z krevního řečiště do atmosféry. Všechny buňky v těle totiž na svůj růst a správné fungování potřebují kyslík.

Tělo má vytvořený přirozený obranný systém určen k ochraně tohoto orgánu. Určité množství škodlivých látek však může navzdory němu poškodit dýchací cesty a ohrozit schopnost plic pracovat správně, což může vést k jejich onemocnění. Mezi plicní onemocnění patří astma, chronická obstrukční plicní nemoc, bronchitida, pneumonie, emfyzém, tuberkulóza, rakovina plic a syndrom akutní respirační tísně. Při potížích s dýcháním při nich v nejhorším případě může dojít až k respiračním selhání. Existuje však mnoho věcí, které můžeme udělat, aby naše plíce fungovaly tak, jak mají.

Cigaretám dejte navždy sbohem

Lehčí je problémům předcházet, než je řešit a tak to je i s kouřením. Lepší je nikdy nezačít, ale pokud už kuřákem přeci jen jste, jménem zlepšení stavu vašich plic je načase skončit. Cigaretový kouř totiž obsahuje množství škodlivých chemikálií, z nichž některé způsobují zdravotní problémy. Ve skutečnosti je právě kouření nejčastějším jmenovatelem většiny případů rakoviny plic. Cigaretový kouř zužuje dýchací cesty, což způsobuje, že dýchání se stává pro člověka těžším. Tak může vzniknout chronický zánět nebo dokonce otok v plicích. Kouř časem postupně ničí plicní tkáň, což zvyšuje riziko vzniku rakoviny plic. Podívejte se na pár rad, jak skončit s kouřením.

Nebuďte pasivním kuřákem

Ani nekuřáci nejsou zcela chráněni před dýchacími obtížemi. Jako pasivní kuřák, tedy pokud se často nacházíte v blízkosti aktivního kuřáka, se totiž také vystavujete riziku vdechování množství toxických látek. Důležité je zdržovat se striktně pouze v prostorách, kde je kouření zakázáno nebo jinak omezeno.

Nevystavujte svůj organismus znečišťujícím látkám

Kromě cigaretového kouře jsou v ovzduší přítomny další znečišťující látky, které představují hrozbu nejen pro plíce, ale i celkové zdraví. Dokonce i syntetické vonné látky používané v běžných pracích prostředcích či osvěžovačích vzduchu vypouštějí toxické chemikálie. Pokud je to jen trochu možné, vyhýbejte se vysoce znečištěným a industrializovaným oblastem. I vy se pokuste přispět svou troškou k vytváření čistšího životního prostředí.

Například, pokud je to možné, vyměňte auto za kolo nebo pěší chůzi. Při přestavbě vašeho obydlí, či stavbě nového domu používejte ekologicky přijatelné možnosti jako je nábytek, který byl vyroben bez použití formaldehydu, linoleum namísto vinylové podlahy nebo barvy bez či s nízkým obsahem těkavých organických sloučenin.

Sponzorováno

Vytvořte si doma přírodní čističku vzduchu

V osmdesátých letech v studii iniciovanou NASA vědci zjistili, že už několik pokojových rostlin může působit jako přírodní čistička vzduchu. Důvodem je jejich schopnost filtrovat těkavé organické sloučeniny včetně formaldehydu, benzenu a trichlorethylenu. Abyste si takovou čističku zřídili, na 30 čtverečních metrů obytného prostoru byste měli mít alespoň 2 pokojové rostliny.

Pořiďte si například kapradinu, zelenec chocholatý, lopatkovec, bambusovou palmu, aloe vera či dračinec pruhovaný. Ujistěte se však, že listy květin nepokrývá vrstva prachu. Pak je jejich účinek mizerný.

Staňte se hudebníkem

Spojíte tak příjemné s užitečným, protože hra na dechové nástroje poskytuje vašim plicím pravidelný trénink, čímž zlepšujete jejich kapacitu. Můžete si vybrat leckterý s oblíbeným dýchacích nástrojů jako jsou flétna, hoboj, tuba, saxofon, klarinet či foukací harmonika. Stejně tak zpěv prostřednictvím bránice udržuje plíce v lepší kondici. Pokud na hudbu a zpěv nemáte čas, nebo vaše okolí nenachází pochopení pro vaše dechová cvičení, můžete procvičovat plíce i prostřednictvím nafukování balónů.

Dodržujte pravidla správné životosprávy

Pokud jde o váš jídelníček, zahrnout byste měli potraviny s detoxikačním a antioxidačním účinkem, tedy česnek, cibuli, kajenský pepř, zázvor, oregano, kurkumu, granátová jablka, jablka, grapefruit, zelený čaj, mátu peprnou. Stejně pomohou potraviny bohaté na bílkoviny: mléko, sýry, ryby, ořechy a drůbež ve vaší stravě přispívají k udržení kondice dýchacích svalů.

Cvičte!

Pravidelným cvičením zase zajistíte, že vaše plíce, srdce a svaly budou dobře zásobovány kyslíkem. Zkuste aerobní cvičení jako je rychlá chůze, jízda na kole či tanec několikrát do týdne. Vyhýbejte se však sportování v zónách s rušným provozem, raději si zaběhejte v přírodě.

TIP: Jak se dají posílit plíce?

Dodržujte hygienu

Nakonec nezapomínejte dodržovat hygienu. Nejen lidé náchylnější k infekcím plic, které mohou vést k dýchacím potížím, musí dodržovat zásady správné hygieny. Ta totiž pomáhá předcházet i běžným infekčním respiračním onemocněním jako je nachlazení a chřipka. Ruce si myjte i mýdlem, při kašlání a kýchání si ústa a nos vždy zakryjte kapesníkem a vyhýbejte se přeplněným prostorům a místnostem.

A co vy? Jak o zdravé plíce dbáte vy? Napište nám do komentářů.

A dále si o plicích přečtěte

VIDEO: Jak posílit plíce a obranyschopnost organismu

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva