Sponzorováno

Divizna a zdraví – skvělá na kašel – na co se dá ještě použít? 4.91/5 (33)

Sirup ze sušené divizny je vhodný při chronickém kašli.

Sirup ze sušené divizny je vhodný při chronickém kašli.

Dnes se budeme zabývat léčivou bylinou, která se považuje za nejen léčivou, ale i dekorativní a majestátní rostlinu, která září široko daleko svými sytě žluté květy. Ne nadarmo vzniklo její lidové pojmenování „královská svíce“. Divizna již odedávna měla různé uplatnění. Do jejích listů se v římských dobách balily fíky, aby zůstaly dlouho čerstvé. Květy se používaly na výrobu knotů do svíček. Jejich žlutou barvu využívaly starší dámy na barvení vlasů.

Kde můžeme tuto bylinku hledat?

Diviznu můžeme najít na slunných kamenitých stráních, na pasekách, při cestách, železničních náspech, ale stále častěji krášlí i naše zahrádky.

Divizna a její přínos pro naše zdraví

Sbírá se květ, list, někdy i nať a kořen. Jelikož se květy otevírají postupně, sbíráme jejich denně, nejlépe za slunečného dne kolem poledne.

Vysoký obsah slizových látek předurčil diviznu na léčení průdušek a plic. Uvolňuje hleny, čistí průdušky. Je výborná při kašli, chrapotu, léčí zánět hrtanu a zmírňuje podráždění horních cest dýchacích. Zevně velké čerstvé listy divizny můžeme přikládat na různá bolestivá místa a rány. Divizna se používá na bércové vředy, při hemoroidech, na těžce hojící se rány, při neuralgických poruchách, při bolesti obličejových nervů a ucha. Silný odvar můžeme využít jako kloktadlo. Čaj z květů zesiluje slabou menstruaci. Šťáva z čerstvých listů se využívá jako změkčující prostředek na opruzeniny a vředy.

Divizna nemá žádné nepříznivé účinky a může se užívat samostatně. Také je prospěšná i pro včelky, poskytuje jim nektar i pyl.

Několik receptů z divizny

Odvar z divizny

Při chronickém kašli a zánětech hrdla vám pomůže silný odvar, který navíc podporuje pocení, proto je vhodný při horečnatých prochlazeních spojených se silným kašlem. Dávkování je 50g (přibližně 2-2,5 lžíce) na 500ml. Rostlinku přelijte horkou vodou, nechte spařit 10 minut a přeceďte.
 

Sirup z divizny

Sirup ze sušené divizny je vhodný při chronickém kašli. V pánvi zahřejte 500g (cca 4 čajové šálky) odvaru nebo výluhu. Přidejte 500g medu, příp. nerafinovaného cukru a míchejte, dokud se nerozpustí. Následně stačí směs nechat vychladnout v láhvi z tmavého skla. Důležité je, aby měla korkový uzávěr, protože při možné fermentaci (kvašení) sirupu šroubovací uzávěr může explodovat.

Vnitřní použití divizny

Vnitřní využití divizny spočívá například v různých čajích, které se používají při onemocněních dýchací soustavy a při kašli na jeho zmírnění. Účinné látky v květech totiž umožňují například odkašlávání a zmírňují i ​​nepříjemný dráždivý kašel. I proto se používají čaje z květů divizny například při onemocněních spojených se suchým kašlem a při zánětech horních cest dýchacích. Používá se při astmatu, zánětu průdušek nebo při nadměrném chrapotu.

Sponzorováno

TIP: Podívejte se Jaké další bylinky jsou super na kašel

Kromě toho čaj z květů pomáhá zesílit slabou menstruaci u žen, také divizna působí močopudně a protizánětlivě a to tak v ústní dutině a hrtanu, jakož i ve střevech. Při problémech s trávicím systémem uvolní křeče a používá se i při zánětech v žaludku, jícnu nebo střevech a při poruchách spojených s průjmy. Nálev nebo čaj je ale důležité před vnitřním požitím přecedit, protože květy obsahují velké množství menších chloupků, které by mohly podráždit sliznici.

Vnější použití této rostlinky

Co se týče vnějšího použití divizny, například z listů nebo květů je možné udělat odvar, který lze použít na obklady například při revmatismu, svalových bolestech, bolestech kloubů a při zhoršení hybnosti končetin. Při respiračních onemocněních a nemocech horních cest dýchacích je možné ze sušených květů připravit směs, jejíž inhalace pomůže například uvolnit příliš zahleněný nos. Použít se dají ale nejen sušené, ale i čerstvé produkty divizny.

Například kašovité obklady z květů se dají použít při léčbě křečových žil a na hojení různých vředů nebo pomalu a obtížně se hojících ran, sušené listy se dají ve formě odvaru použít na obklady na otoky, ale i čerstvé listy připravené spolu s teplým olejem je možné použít na otoky a otevřené rány. Odvar z listů se připravuje tak, že se hrst sušených listů zalije půl litrem vody, vaří se zhruba 5 minut, pak se 10 minut nechá louhovat a na závěr se musí přecedit.

Využití divizny v kuchyni

Divizna se může někdy použít i v kuchyni, například jako součást různých polévek vhodných na léto, které pomáhají například i na pročištění střev. Mělo by jít ale jen o omezené množství. Také se dělají i čaje z květů divizny, které příznivě působí proti nachlazení a celkově pomáhají regenerovat dýchací soustavu, ale i zde platí, že by se neměl takový čaj konzumovat dlouhodobě a ve velkém množství, přestože má příznivé účinky na imunitní systém.

Divizna během těhotenství

Divizna v těhotenství nemusí být problém, například je možné ji použít i na tlumení kašli nebo při astmatu a to i vnitřně. Neměla by se ale užívat dlouhodobě a ve velkém množství, protože obsahuje saponiny, které mohou způsobit rozklad červených krvinek a tím pádem i nějakou formu chudokrevnosti. Také i z důvodu, že by mohlo dojít k vlivům na svalstvo dělohy nebo nadměrnému prokrvení orgánů malé pánve by se neměla divizna užívat dlouhodoběji v těhotenství.

Chcete diviznu pěstovat?

Divizna vyžaduje místo s nedostatkem slunečního světla a záření a je ideální do zahrady, ale ne do květináče uvnitř interiéru. Nejvhodnějším obdobím jsou měsíce duben až červen, přičemž jde o dvouletou rostlinu. Půda by měla být propustná a nesmí být vápencová, přičemž divizna se sází tak, aby měla kolem sebe alespoň půl metru prostoru. Zároveň ale třeba, aby měl dostatek prostoru i nad sebou, protože vyrůstá až do dvoumetrové výšky a není vhodné ji ani sázet blízko obydlí.

Sponzorováno

A jak využíváte síly divizny vy? Budeme moc rádi za komentáře.

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva