Obsah článku
V současnosti jsou již dostupné různé formy antikoncepce, které se odlišně používají, rozdílně působí a jsou i různě účinné. Antikoncepční metody se dělí na dvě základní skupiny – hormonální a nehormonální. Mezi nejpoužívanější metody patří hormonální tablety, které se užívají každý den, antikoncepční náplast, ta se aplikuje jednou týdně a hormonální vaginální kroužek se vyměňuje jednou měsíčně. Mechanismus účinku hormonální antikoncepce spočívá v tom, že pokud se užívají ženské hormony v podobě hormonální antikoncepce, jejich přirozená tvorba v organismu je potlačena a v těle ženy se přestanou produkovat i hormony potřebné pro dozrávání vajíčka.
Spolehlivost antikoncepčních metod
V první řadě známe antikoncepci pro ženy a muže. Dále bychom antikoncepční metody mohli rozdělit na přirozené, bariérové, hormonální, chemické či mechanické. Spolehlivost antikoncepčních metod se hodnotí takzvaných Pearlovým indexem (PI). Je to číslo, které vyjadřuje počet těhotenství v průběhu jednoho roku u 100 žen, které používaly stejnou konkrétní antikoncepční metodu. Čili pokud je pro konkrétní antikoncepční metodu uvedeno číslo 25, znamená to, že ze 100 žen otěhotní za 1 rok 25 žen při používání dané antikoncepční metody.
1. Nechráněný pohlavní styk má logicky nejvyšší PI a to až 85. Pokud se tedy opravdu chcete před nechtěným otěhotněním chránit, tuto „metodu“ nedoporučujeme.
2. Přirozené metody antikoncepce, mezi které řadíme přerušovanou soulož, počítání plodných a neplodných dnů, měření bazální teploty či měření hustoty hlenu v děložním čípku mají podobný PI 23-24. To je vysoké číslo, riziko otěhotnění je stále velké.
3. Chemická antikoncepce (spermicidní čípky, krémy a pěny) má PI také vysoký. Interval 3 – 21 mluví za vše. Spolehlivost této metody ovlivňuje zejména dodržování přesných pokynů výrobce před a po styku, což může být pro mnohé páry omezující.
4. Bariérové metody antikoncepce (poševní pesar, vaginální diafragma, kondom) mají PI 2-15. O selháních bariérových metod jsme již velmi mnoho slyšeli, protože jejich spolehlivost přímo závisí od zkušeností páru s touto metodou.
Sponzorováno
5. Nehormonální nitroděložní tělísko – PI se uvádí v intervalu 0,8 – 3. Spolehlivost této metody závisí na tom, zda tělo cizí těleso přijme, jakož i od správnosti jeho aplikování lékařem do správné polohy.
6. Hormonální antikoncepce se považuje za nejspolehlivější formu antikoncepce, pokud nepočítáme sterilizaci. Při pravidelném užívání má 99,7% účinnost.
7. Sterilizace muže – PI 0,15 a sterilizace žen 0,4. Trvalá antikoncepce, jak bychom mohli sterilizaci nazvat, má úskalí v mimoděložním těhotenství, které může nastat vzhledem k tomu, že při ženské sterilizaci se přeruší vejcovod, který slouží k transportu vajíček z vaječníku do dělohy.
8. Nouzová antikoncepce (pilulka „po“). Podstatně nižší spolehlivost nouzové antikoncepce je silně závislá od momentu, kdy po pohlavním styku tabletku žena užije. První den je její spolehlivost 95%, průměr se ale uvádí jen 84%, protože je možné ji užít do tří dnů.
Kdy nemusí být hormonální antikoncepce vhodná?
Některá onemocnění a predispozice znemožňují užívání jednotlivých antikoncepčních prostředků, nebo výrazně zvyšují riziko nežádoucích účinků.
Jde zejména o:
- silné kouření (15 a více cigaret denně),
- vysoký krevní tlak,
- hlubokou žilní trombózu (akutní či rodinná anamnéza, nebo nosičství trombofilních mutací),
- migrénu,
- cukrovku (s cévními nebo ledvinovými komplikacemi),
- rakovinu prsu,
- onemocnění jater,
- kardiovaskulární onemocnění.
Pokud jste tuhá kuřačka, nebo trpíte jednou z těchto poruch, s největší pravděpodobností je pro vás hormonální antikoncepce nevhodná.
Co si ještě o antikoncepci přečíst?
- Jaké jsou přirozené metody antikoncepce?
- Jak na antikoncepci při kojení?
- Možné vedlejší účinky hormonální antikoncepce
- Znáte antikoncepční tyčinku?
VIDEO: Jak funguje Antikoncepce?
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Antikoncepce
Přečtěte si také naše další články