Sponzorováno

Představuje řepkový olej zdravotní riziko? 4.3/5 (20)

Představuje řepkový olej zdravotní riziko?Z mnohých odborných článků se dovídáme, že řepkový olej se svým složením a zdravotními účinky v některých vlastnostech převyšuje olivový olej. „V rámci teplé kuchyně je nejčastěji používán olej slunečnicový, následuje olej olivový spolu s řepkovým. I zde má uplatnění řepkového oleje v domácnostech značný potenciál růstu. Řepkový olej navíc vykazuje vyšší tepelnou stabilitu než olej slunečnicový a pro jednorázové použití v rámci teplé kuchyně je vhodnou alternativou k oleji slunečnicovému. Z hlediska výživového má řepkový olej proti oleji slunečnicovému kromě nižšího obsahu SAFA (= nasycené mastné kyseliny) ještě jednu výhodu. Patří k nejlepším zdrojům ve výživě nedostatkových omega 3 PUFA (= více nenasycené mastné kyseliny).“ Pod tato slova se podepsali doc. Ing. Jiří Brát, CSc., doc. Ing. Petr Baranyk, CSc., prof. Ing. Jana Dostálová, CSc. A Ing. Josef Škeřík, CSc. Ovšem portál Naturalnews.com přišel s tvrzením, že to není pravda. Údajně je řepkový olej škodlivý.

Proč je škodlivý?

Po vylisování semen řepky olejné, nastane proces, který odstraní nepříjemné pachy a to za pomoci různých chemikálií, včetně hexanu. Jde o plynnou součást benzínu. Používá se pro zpracování olejů již od Druhé světové války. Je vyráběn z ropy a je hořlavý. Řepkový olej se považoval za bohatý zdroj zdravých omega-3 mastných kyselin. Tyto kyseliny mimo jiné podporují cirkulaci krve, působí na její ředění a pomáhají snižovat krevní tlak. Podle Naturalnews.com se během procesu odstraňování pachů mění tyto kyseliny na transmastné kyseliny, které zvyšují hladinu špatného cholesterolu. Důvodem, proč bychom řepkový olej neměli konzumovat, je kyselina eruková, která je spojována se srdečními fibrózními jizvami.
Zajímavý je i fakt, že v roce 1985 Americká agentura pro léky a potraviny (FDA) zakázala používat řepkový olej v dětském mléce, protože údajně způsoboval retardaci růstu dětí.

Sponzorováno

Prodejní trik výrobců

Divili byste se, jaký marketingový tah používají výrobci a zpracovatelé potravin. Zatímco někteří deklarují, že ze svých výrobků odstranili transmastné kyseliny, ve skutečnosti jen nahradili dosud užívaný, pesticidy zamořený sójový olej za olej řepkový. Větší zlo tak nahradili jiným zlem. Biochemici potvrzují, že řepkový olej má vyšší obsah transmastných kyselin jak sojový. Jste si jisti, že tyčinka, kterou jste si koupili, je skutečně BIO? I když jeden výrobek neobsahuje mnoho řepkového oleje, když sečtete všechny potraviny, které jste za den zkonzumovali, podle etiket můžete vidět, jaké množství oleje jste snědli.

Co může způsobit řepkový olej?

  • Zvyšování tuhosti membrán, což vede k rozvoji degenerativních onemocnění
  • Studie poukazují na souvislost řepkového oleje s vyšším výskytem rakoviny plic
  • Zkracování délky života
  • Snížení množství krevních destiček
  • Denní konzumace řepkového oleje zvyšuje hladinu triglyceridů až o 40 procent
  • Otevírá cestu volným radikálům, podvrací přirozené antioxidanty a je spojován se vznikem mnoha jiných onemocnění
  • Odbourávání vitamínu E
  • Pro vysoký obsah síry řepkový olej rychle zatuchne, což zhoršuje alergie a vede k problémům u lidí s bronchitidou a astmatem
  • Řepkový olej se rychle kazí (plesniví) a blokuje činnost enzymů
  • Když se řepkový olej zkazí, nezanechává žádný typický zápach zkaženosti, proto je těžké odhalit, zda nejíte zatuchlou kyselinu erukovou

Harvardská fakulta veřejného zdraví již před desetiletími deklarovala, že neexistuje bezpečná hladina příjmu trans nasycených mastných kyselin.

Perlička na závěr

Věděli jste, že genetický modifikovaný řepkový olej byl vyroben vědcem v kanadské laboratoři? Dr. Baldur Steffanson navrhl geny řepky tak, aby rostlina produkovala méně toxickou kyselinu erukovou. A kdo si myslíte, že vyvinul GMO odrůdu řepky olejné odolnou herbicidu Roundup? Ano, byl jím opět Dr. Steffanson, „otec novodobé řepky“.

Sponzorováno

A co vy? Používáte řepkový olej?

Kde si přečíst další zajímavé informace na toto téma?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva