Sponzorováno

Roztoči a alergie – jsou to miniaturní kanibalové. Jak na ně? 4.67/5 (9)

roztociRoztoči, o kterých hovoříme v souvislosti s alergií, jsou velcí přibližně jednu třetinu milimetru (0,3 mm). Alergeny se nacházejí hlavně v jejich exkrementech a tělesné schránce. Známých je asi 30 000 druhů roztočů, u nás se vyskytuje přibližně 3 000 druhů. Roztoči se živí částečkami kůže z lidského těla, zvířecím prachem a dalším biologickým odpadem.

Jak se projevuje alergie na roztoče?

V případě, že poznáváte příznaky jako opakované kýchání, rýma, zacpaný nos, svědění nosu, očí, uší nebo krku či únava, je možné, že i vás trápí alergie na roztoče. Dalšími projevy alergie na roztoče jsou:

  • otok nosní sliznice
  • slzení, zánět spojivek
  • astma
  • bolesti hlavy
  • kožní problémy – ekzémy a vyrážky.

Alergie na prach, nebo alergie na roztoče?

Je přirozené, že prach může dráždit i zdravého člověka, který nemá žádnou alergii. Skutečný alergik totiž reaguje jen na určitou část prachu, a tou jsou nejčastěji roztoči. Proto je správné, když mluvíme o alergii na roztoče, ne o alergii na prach. Prach se skládá z množství různých složek.

Jde o částečky:

  • odumřelého hmyzu
  • potravin
  • textilií
  • jiné.

Jaké místa mají roztoči nejraději

Nejlepší podmínky pro život nacházejí v prostředí s teplotou okolo 25 °C. Vybírají si prostředí s vlhkostí od 60 – 80%. Vyhýbají se slunečnímu světlu, které je hubí stejně, jako sucho. V průměru až 80% roztočových alergenů pochází z postelí. Postel, ve které spíte, je pro ně místo jako stvořené, protože tělesná teplota lidského těla a dýchání během spánku vytváří dostatečnou vlhkost. Navíc, během noci nedopadá na postel žádné sluneční světlo a nachází se v ní velké množství „potravy“, ve formě drobných šupinek kůže. Kromě lůžkovin a postele se dobře cítí také v pohovkách, oblečení, plyšových hračkách.

Sponzorováno

Diagnostika alergických chorob

Diagnostika alergií spadá pod působnost alergologa. Alergologické vyšetření se začíná rozhovorem lékaře s pacientem – lékař zjišťuje osobní zdravotní problémy, nebo problémy v rámci rodiny. Diagnostika probíhá na základě prick testů, při nichž se zkoumá loketní prostor pacienta. Na kůži předloktí se nakapou (v předem stanoveném pořadí) roztoky alergenů. Pak se na těchto místech naruší povrch kůže a v průběhu 15 minut, lékař vidí na nakapaných místech reakci (resp. nereakci) kůže.

Jak zredukovat množství roztočů?

Jednoduše – narušte jim podmínky pro život. Ovšem vzhledem k tomu, že domácnost nabízí široké spektrum míst, kde by se roztoči mohli schovat, je třeba mít na paměti, že se jich zbavit nebude určitě úplně jednoduché. Boj s roztoči je stejný jako boj s moly, když si už myslíte, že jste ho vyhráli, zjistíte, že se vylíhla jejich nová generace.

TOP 10 rad, jak se zbavit roztočů

  1. Lůžkoviny perte minimálně při teplotě 60 stupňů.
  2. Každé ráno intenzivně větrejte.
  3. Maximální teplota v místnosti by se měla pohybovat okolo 22 stupňů
  4. S optimální vlhkostí vám pomůže čistička vzduchu, avšak bez zvlhčující látky.
  5. Zajistěte v místnosti dostatek světla.
  6. Pravidelně otáčejte a větrejte matrace, vystavujte je slunci.
  7. Při úklidu upřednostněte utírání podlahy před vysáváním a stíráním prachu na sucho, čímž prach jen rozvíříte.
  8. Odstraňte koberce s vysokým vlasem.
  9. Odstraňte zdroje vlhkosti (zbavte se např. akvária).
  10. Nesušte prádlo v místnosti, kde spíte.

Léky neřeší příčinu alergie na roztoče

Příčinu musíte odstranit vy sami – opatřeními, které snižují počet roztočů ve vašem okolí. Takto můžete zásadně snížit i množství léků, které na alergii užíváte. Alergie na roztoče je jedna z nejrozšířenějších inhalačních alergií. Při dlouhodobém kontaktu s velkým množstvím roztočů, časem může dojít až k astmatu. A to už je závažná diagnóza. Můžeme vám poradit, abyste se přestěhovali do hor, ale to si nemůže dovolit každý. Proto je namístě, abyste podnikli všechna doporučená opatření, protože vám neradíme nic nezvládnutelného.

VIDEO: Vyléčení alergie na roztoče a pyly

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva