Sponzorováno

Prevence Alzheimerovy choroby je během na dlouhou trať 4.9/5 (10)

  • Vhodná je středomořská strava. Bohatá na ovoce, zeleninu, celozrnné produkty, ořechy, ryby a olivový olej. Minimalizace červeného masa a průmyslově zpracovaných potravin.
  • Pravidelný pohyb: Alespoň 30 minut aerobního cvičení (chůze, plavání, tanec) pětkrát týdně. Cvičení zlepšuje průtok krve do mozku a podporuje růst nových mozkových buněk.
  • Kvalitní spánek a to 7–8 hodin denně. Spánek je důležitý pro regeneraci mozkových buněk a odstraňování toxinů, které se během dne nahromadí.
  • Meditace a jóga: Podporují relaxaci a zlepšují schopnost zvládat stres.

Prevence Alzheimerovy choroby je během na dlouhou traťAlzheimerova nemoc je degenerativním onemocněním a nejčastějším projevem demencí – psychických poruch mozku. Projevuje se hlavně u seniorů a vzhledem ke zvyšující se délce dožití musíme do budoucna počítat s jejím častějším výskytem. Efektivní léčba zatím neexistuje, možnost onemocnění ale můžeme snížit prevencí.

S věkem se kognitivní funkce zhoršují

S přibývajícím věkem se u člověka přirozeně zhoršují tzv. kognitivní funkce – paměť, zpracování informací nebo prostorová orientace. O demenci ale mluvíme až tehdy, kdy člověk není schopen zvládat běžné denní úkony. Prvními příznaky jsou změny nálad a povahových vlastností společně s nevyzpytatelným jednáním v běžných situacích.

Přes snahy vědců i lékařů jsme zatím schopni léčit pouze symptomy demence. Některé faktory způsobující demenci příliš ovlivnit nemůžeme – např. kvalitu životního prostředí, jiné jsou ale zcela v naši režii. Tak třeba osobní návyky.

Sponzorováno

V oblasti stravování platí při prevenci demence obdobná pravidla jako při nemoci srdce. Do jídelníčku zařaďte dostatek kvalitní a čerstvé zeleniny i ovoce, vyhněte se přílišné konzumaci masa a tuků, jezte stravu bohatou na vitamíny, vlákninu i antioxidanty. Nezbytná je fyzická a duševní aktivita, udržování čilých sociálních kontaktů a tvořivá činnost. Nezapomeňte na dostatek odpočinku.

Mozek musíte trénovat!

Ruku na srdce, kdo z nás cíleně zaměstnává a trénuje svůj mozek? Přitom právě celoživotní duševní trénink je podle vědců cestou, jak předejít zhoršení duševních funkcí ve stáří. Psychologové přínos tzv. kognitivního tréninku při prevenci Alzhemierovy choroby detailně zkoumají a zaznamenávají minimálně dílčí úspěchy.

Nepředstavujte si pod kognitivním tréninkem žádné nudné počítání nebo logické úlohy. Trénovat se dá i formou počítačových her. Díky moderním technologiím, které jsou dnes dostupné vždy a všude, snadno dodržíte dvě zásady účinného procvičování – pravidelnost a poctivost. Na trhu jsou dostupné on-line varianty nejen v angličtině, ale i v českém jazyce. Vyzkoušejte třeba ty na webu mentem.cz.

Další informace o trénování mozku a o mozku vůbec

VIDEO: Popis Alzheimerovy choroby v ČR

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva