Obsah článku
Jak můžeme identifikovat kvalitní kosmetické přípravky? V čem se liší od běžné kosmetiky z drogerie? Vejdete do lékárny, a ze širokého sortimentu farmaceutických kosmetických přípravků si jen těžko vyberete vhodný produkt – bez pomoci farmaceuta či farmaceutické laborantky. Mnohdy stojíte před regálem a nevíte, který přípravek si vzít.
V čem se liší farmaceutické kosmetické přípravky od „obyčejných“?
V lékárně dnes najdete pleťové krémy s biologicky aktivními látkami, které jsou schopny pronikat přes 6 vrstev pokožky, až do škáry (střední vrstva kůže). Tam podporují tvorbu kolagenu, který pokožku zpevňuje. Právě nové technologie, dlouholeté výzkumy a testování na dobrovolnících, a v neposlední řadě kvalita výroby kosmetického přípravku, která je srovnatelná s důsledností při výrobě léků, odlišuje farmaceutickou kosmetiku od obyčejné.
Jak si vybrat kosmetické přípravky?
Zdravá pokožka tak trochu řeší tento hlavolam, protože u ní jde „jen“ o prevenci. Především dodržujte pravidelnou hygienu a hydratujte kůži. Vyhýbejte se však dráždivým složkám, jako jsou:
- laurylsulfát sodný – na obalu bývá označen jako SODIUM LAURYLSULPHATE; je zodpovědný za pěnění přípravku
- parabeny (methylparaben, propylparaben) a další konzervanty, které jsou častými alergeny.
Které účinné látky v kosmetice hledat?
Na atopické problémy (ekzém)
Extrakt z ovsa (AVENA SATIVA EXTRACT), olej ze semen konopí (CANNABIS SEED EXTRACT), minerální oleje (parafín – Paraffinum), sojový olej (sója OLEUM);
Pro podporu růstu vlasů
Kofein (Coffeinum) – může to být extrakt ze zeleného čaje, extrakt z listů aloe (ALOE BARBADENSIS LEAF EXTRACT), vitamíny: panthenol / kyselina pantotenová – vitamin B5, thiamin – vitamín B1, pyridoxin – vitamín B6, extrakt z chinovníku (Cinchona SUCCIRUBRA CORTEX EXTRACT).
Na promaštění pokožky
Vosky a oleje: makadamiový olej, olivový olej, arganový olej, arašídový olej, lněný olej, olej z ořechu Shea (SHEA BUTTER).
Sponzorováno
Na voděodolné promaštění pokožky
Na to je super lanolin.
Pro zpevnění kůže
Aminokyseliny a proteiny (METHIONUM, CYSTINUM, proteiny z rostlinných výhonků nebo semínek, např. z ovsa).
Proti zánětu kůže
Propolis, kafr (camphora), ichthamol (ICHTHAMMOLUM), konopí, alantoin, extrakt z heřmánku (Matricaria Chamomilla), tanin (TANNINUM), který je v dubové kůře (CORTEX QUERCUS), v řepíku lékařském (Agrimonia EUPATORIA), v lopuchu lékařském (Arctium lappa).
Na akné
Deriváty kyseliny salicylové (acidum SALICYLICUM), kopřiva (Urtica dioica), čajovníkový olej (MELALEUCAE OIL – tea tree oil).
TIP: Také si přečtěte článek o tom, které přísady může obsahovat luxusní kosmetika
Jaká mýdla na nemocnou kůži?
Na kůži, která svědí, je červená, nebo se na ní nacházejí hnisavé rány, proleženiny, či jiné změny, způsobené nemocí (cukrovka, lupénka, ekzém), používejte tzv. „mýdla bez mýdla“. Jsou připraveny tak, aby neuškodily pokožce. Mají „přátelskou“ hodnotu pH (kolem 5,5), díky čemuž nenarušují bariéru kůže. Taková jsou dětské mýdla, tělová mléka a sprchové gely bez zásadité složky.
Které složky kosmetiky jsou přírodní, a které syntetické?
To, zda je složka přírodní, syntetická nebo polosyntetická (upravená přírodní složka), rozlišíte jednoduše.
Ty přírodního původu jsou
- propolis
- éterické oleje
- tinktury
- rostlinné a živočišné oleje (olivový, kokosový, lněný, rybí – JECORIS ASELLI OLEUM), ostatní tukové složky
TIP: Jak a z čeho vyrobit doma kosmetiku?
Polosyntetické tukové složky
- například ISOPROPYLMYRISTAT a CETYLPALMITAT, které slouží ke stabilizování kosmetiky
Syntetické složky:
- hlavně bílá a žlutá vazelína (vaselinum flavum, bílá vazelína), POLYETHYLENGLYCOL, silikony (CYKLOPENTASILOXANE), parafíny (PARAFINUM), glycerol (glycerol).
TIP: Jak poznat kvalitní přírodní kosmetiku?
VIDEO: Péče o pleť – Krémy
VIDEO: Péče o pleť – Typy pleti
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Kosmetika a vizáž
Přečtěte si také naše další články