Sponzorováno

Možné příčiny záchvaty pláče u malých dětí a novorozenců 4.57/5 (14)

Možné příčiny záchvaty pláče u malých dětí a novorozencůPláč je zcela běžný životní projev každého malého dítěte. Prostřednictvím pláče Vám dává najevo, co mu chybí, co se mu nelíbí a jak se cítí. Pokud se naučíte správně rozpoznávat různé druhy pláče a jejich význam, můžete vždy pohotově zareagovat a děťátko uklidnit. Čím rychleji ho uklidníte, tím dříve mu dopřejete pocit bezpečí.

Příčiny pláče u novorozenců

Nejdříve můžete nabýt pocit, že děťátko pláče vždy stejně. Brzy však zjistíte, že to tak není. Pláč je pro děťátko nástrojem řeči stejně jako pro nás „jazyk“. Různé věci vyjadřujeme různým způsobem, a tak i malé dítě vyjadřuje odlišné potřeby odlišnými druhy pláče.
Pro úspěšné rozpoznávání druhů pláče je důležité, abyste k děťátku v prvních měsících chodili hned, jak začne plakat. Nemusíte se obávat, že děťátko svou přílišnou pozorností rozmazlíte a že se bude dožadovat stále většího zájmu. Fakt, že reagujete na jeho volání o pomoc, ho uklidní a bude plakat méně.

Hlad

Nejčastější příčinou dětského pláče je hlad. Pláč signalizující tuto potřebu dítě začíná pomalu a postupně zesiluje. Pokud budete mít pocit, že se jedná o tento druh pláče, zkuste kojenci nabídnout mléko, pokud si nejste jisti, že je najedené.

Bolest

Děťátko, které sužuje nějaká bolest, pláče charakteristickým a snadno rozpoznatelným způsobem. Pláč začíná pronikavým výkřikem, poté následuje ticho a krátké vzdechy. Cyklus se několikrát opakuje. Pokud máte podezření, že je děťátko nemocné, navštivte s ním lékaře.

Rozčilení

V období kojení dochází u dětí velmi často k pláči z rozčilení. Dítě je nespokojené, že nereagujete na jeho pláč, a proto přidává na síle hlasu. Tento pláč určitě snadno rozlišíte od pláče z hladu. Dítě si tímto způsobem říká o pomazlení. Pro novorozence je fyzický kontakt s matkou či otcem velmi důležitý, protože mu dává pocit klidu a bezpečí. Proto děťátko snadno utišíte, pokud jej chvíli podržíte v náručí.

Spánek

Kojenec má někdy potíže s usínáním, a tak začíná plakat, aby vyjádřilo své zklamání. Přenesete-li dítě do tichého a teplého prostředí, možná se zklidní a usne.

Zábavu

I novorozenec může mít dlouhou chvíli, pokud je delší dobu vzhůru a nikdo se mu nevěnuje. Časem se začne dožadovat pozornosti v podobě vaší přítomnosti a konverzace s ním.

Hlasité zvuky, neznámé tváře

I obyčejné věci jako hlasité zvuky, ostré světlo, neznámé tváře a kýchání mohou děťátko znepokojovat. V tom okamžiku si ho vezměte k sobě a snažte se ho utišit.

Přebalení

Kojenec často pláče, když ho trápí mokrá nebo špinavá plenka, zvláště pokud má podrážděnou nebo spařenou pokožku. V takovém případě je čas ho přebalit, což odstraní nejen příčinu pláče, ale také jej zabaví.

Ochladit nebo ohřát

Novorozenec nedokáže účinně regulovat tělesnou teplotu, a proto je třeba sledovat teplotu prostředí. Pro kojence oblečené v tričku a dupačkách je ideální teplota okolo 20 °C. Tělesnou teplotu můžete kontrolovat hřbetem ruky na bříšku nebo vzad na krku. Pokud zjistíte, že pokožka je lepkavě vlhká, děťátku je pravděpodobně příliš teplo.

Děťátko může plakat i kvůli dudlíku

Záchvaty pláče u novorozenců vyvolává třeba i používání dudlíku. Záměna s bradavkou není vždy jednoduchá, a rozhodně nedáváme dudlík miminku, pokud ještě není úspěšně zvládnuté kojení. Technika sání prsu a dudlíku je rozdílná. U dudlíku není nutné takové úsilí a koordinace, miminko se pak naučí používat svaly v ústech chybným způsobem. A namísto žlutých gumových dudlíků je lepší upřednostňovat průhledné silikonové šidítka, protože žlutá guma je lepkavá a po určité době se rozpadá. A nepoužívat sladké dudlíky! Raději nenamáčejte dudlík do ničeho sladkého, miminka by si na to zvykla.

Nedostatek mléka

V tomto případě je nejlepší kontaktovat laktační poradkyni nebo nějakou zkušenou maminku). Jak poznáte, že je mléka nedostatek?

  • pokud má novorozeně méně než 5-6 mokrých plen denně
  • pokud nemá alespoň jednu stolici denně
  • není-li slyšet jak při kojení polkl
  • pokud nepřibírá na váze
  • pokud se kojí méně než 8 krát denně

Špatné přisátí na prsu

Dítě mohlo také špatně přisát prso:

Sponzorováno

  • pokud nemá novorozeně v ústech většinu dvorce
  • pokud jeho spodní ret není vyvrácen ven
  • pokud jeho bříško není otočené k břichu matky
  • pokud je to bolestivé
  • pokud se mléko nespustí několikkrát během kojení

Plyny a prdíky

Všichni novorozenci mají plyny, některé to trápí více a jiné méně. Proto se před kojením doporučuje pít čaj z fenyklu, kmínu a bobkového listu, který působí příznivě proti nadýmání a miminko tak při kojení nepláče.

Silný proud mléka při kojení

Pláč u novorozenečka způsobuje i silný průtok mléka. Pokud se mléko spouští příliš rychle, miminko nestíhá polykat a začne se odtahovat od prsu – tehdy může pomoci změna pozice při kojení.

Alergická reakce na něco v matčině stravě

V takovém případě se miminka chtějí stále kojit, pláčou a jsou nespokojené, často zvracejí, mají ucpaný nos, časté vodnaté stolice, které mohou být zelené, plné hlenu nebo krvavé, červený kruh kolem konečníku a příliš plynů – tyto obtíže se obvykle vyřeší samy po 3 měsících. Nejčastějšími viníky jsou čokoláda, koření, citrusy, zelenina, která nadýmá a kravské mléko.

Kvasinková infekce

Miminko, které má kvasinkovou (plísňovou) infekci, může mít bílá místa v ústech a na jazyku a často zapálený zadeček s červenou nebo šupinatou vyrážkou, která připomíná mírnou popáleninu. Bradavky maminky mohou být také zanícené, červené a pálit nebo svědit. Miminko má často mnoho plynů, protože kvasinky se nacházejí také ve střevech. Při podezření na kvasinkovou infekci je dobré oslovit lékaře.

Příležitost k pláči

V určitém období má děťátko záchvaty pláče ve stejnou denní dobu. Pokud je to váš případ, snažte se děťátko uklidnit některým z následujících způsobů.

TIP: Přečtěte si také o laktační psychóze

Několik metod, jak dítě utišit

Pláče vaše dítě bez očividné příčiny a vy nevíte, co s ním dělat? Vyzkoušejte některou z uvedených metody konejšení:

  • Poplácávejte dítě jemně po zádech. Uvolní se tak vzduchová bublina ze žaludku.
  • Vykoupejte děťátko v teplé vodě.
  • Zaviňte děťátko do pokrývky, protože se někdy děťátko cítí bezpečněji, jestliže je pevně zavinuté.
  • Kolébejte děťátko na rukou, v kočárku, nebo se s ním posaďte do houpacího křesla a houpejte se.
  • Pochovejte děťátko v náručí nebo si jej zavěste do lehkých nosítek přes ramena.
  • Zpívejte dítěti nebo mu pusťte uklidňující hudbu.

Jak se vyrovnat s pláčem?

Milí rodiče, ať chcete nebo ne, musíte si zvyknout, že vaše děťátko propláče v průměru jednu až čtyři hodiny denně. Neutišitelný pláč děťátka na vás bude působit velmi citlivě a zároveň vás bude vyčerpávat. Proto bude nejlepší, abyste si na chvíli odpočinuli a svěřili své děťátko příbuznými nebo přátelům. Pokud jste unavení a podráždění, dítě to vycítí a bude plakat ještě víc, protože kojenec velmi citlivě reaguje zejména na změny nálady své matky, ke které má velmi úzký vztah. Ať budete jakkoli unavení, dítětem nikdy netřeste, protože hrubé zacházení může způsobit slepotu, poškození mozku a dokonce smrt.

Dvojčata a více dětí

Dvojčata se v novorozeneckém období navzájem pláčem většinou neruší, často však mívají stejné potřeby v podobnou dobu. Proto se maminky musí naučit zvládat jejich pláč. Například dají plačící miminko do kočárku nebo do postýlky, zatímco druhé krmí. Velmi dobrou pomůckou je také dudlík, který děťátko na určitou dobu zabaví a zklidní.

Intenzivní pláč

U malých kojenců se relativně často vyskytuje večerní kolika. Projevuje se intenzivním pláčem, při kterém může děťátko přitahovat nožky k bříšku a křivit tvářičku. Co můžete při večerní kolice dělat? Myslete dopředu. Pokud děťátko pláče den co den ve stejný čas, zajistěte, aby byl vždy po ruce někdo, kdo by se mohl o dítě postarat v případě, že budete unavená. Pokuste se nosit děťátko v různých polohách, aby se obsah žaludku nebo střev (nebo bublina) mohl přesunout tak, aby dítěti nebyl nepříjemný. Opatrně masírujte bříško pomocí vytlačování vzduchu. Po poradě s lékařem použít přípravky omezující plynatost.

TIP: Jak utišit dítě podle pediatra Harveyho Karpa

VIDEO: Zvuk – Jak utišit plačící dítě

VIDEO: Bílý šum – zvuk k uspávání dětí

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva