Obsah článku
Téměř všichni známe situaci, kdy se ráno vzbudíme s tím, že nás všechno bolí, máme ucpaný nos a zvýšenou teplotu. Nepříjemné! Celou dobu myslíme jen na to, jak se co nejrychleji z nemoci dostat, co nám pomůže přežít den. Mnozí z nás v takovém případě sáhnou po volně prodejných horkých nápojích, které jsou velmi známé díky masivní reklamě v televizi. Opravdu však pomáhají při nachlazení? Jakou velkou zátěž pro organismus představují? A kdy je lepší vyhnout se jim?
Tradiční složení horkých nápojů
Většina nápojů obsahuje hned několik složek, přičemž víceméně všechny obsahují tyto tři: paracetamol, fenylefrin a vitamin C. Rozdíl mezi jednotlivými produkty nejednou spočívá pouze v rozdílné dávce jednotlivých látek.
Paracetamol
Toto léčivo je určeno na snížení horečky a tlumení bolesti. Jeho dávka se (v závislosti na nápoji) pohybuje od 325 mg po 1 000 mg. Právě na paracetamol si musíte dávat největší pozor. V dávce nad 4 gramy denně může způsobit selhání jater.
Fenylefrin
Na krabičce (nebo v příbalovém letáku) jej můžete najít i pod názvem Phenylephrini hydrochloridum. Jde o látku, která způsobí stažení cév v nosní sliznici, a tím přináší úlevu od pocitu ucpaného nosu. Kromě sliznice nosu však snižuje i prokrvení dělohy. To může v těhotenství způsobit, že k dítěti se nedostává dostatek kyslíku a živin. Fenylefrin proniká i do mateřského mléka. Právě proto neužívejte horké nápoje s fenylefrinu během těhotenství a kojení.
Vitamin C
Vitamin C (nebo kyselina askorbová) slouží k posílení obranyschopnosti organismu. Několik vědecké zdroje hovoří o schopnosti vitamínu C zkrátit dobu trvání nachlazení.
Ostatní obsahové složky
Kromě těchto tří základních látek, obsahuje většina nápojů několik gramů sacharózy (cukru), co musíte vzít v úvahu, pokud trpíte cukrovkou. V nápojích najdeme i barviva, tzv. azobarviva (nejčastěji E110, E122, E151), které mohou (u některých jedinců) vyvolat alergické reakce.
Jak vidíte, horké nápoje nejsou žádné neškodné „čajíky“, ale léky obsahující vydatný koktejl léčiv, a to v poměrně vysoké dávce. Přestože jsou volně prodejné, nejsou vhodné pro každého pacienta.
Sponzorováno
Kdy mohou být horké nápoje nebezpečné?
- Těhotenství a kojení
- Také se nedoporučují dětem do 12 let (u některých výrobcích až do 15) – pro příliš vysoké dávky jednotlivých léčiv a přítomnost barviv
- Vysoký krevní tlak. Některé horké nápoje obsahují poměrně hodně sodíku, který může krevní tlak zvýšit (podobně, jako příliš slaná jídla). Fenylefrin sám o sobě zvyšuje krevní tlak, a proto dokáže snížit účinek léků proti vysokému tlaku, zejména tzv. Beta-blokátorů (bisoprolol, metoprolol, carvedilol)
- Nepopíjejte horké nápoje, pokud trpíte glaukomem (zeleným zákalem), zvýšeným nitroočním tlakem, nebo zvýšenou funkcí štítné žlázy
- Deprese a astma. Některá antidepresiva fungují tak, že snižují účinek tohoto enzymu (takzvané inhibitory monoaminooxidázy, například fenelzin, tranylcypromin, moklobemid). Pokud trpíte astmatem, o užívání horkých nápojů se poraďte se svým lékařem.
Horké nápoje a játra
Paracetamol také může znamenat několik omezení v užívání horkých nápojů. Jeho toxický účinek na játra se projeví v případě zvýšeného příjmu alkoholu nebo při užívání některých léků na epilepsii (např. Fenytoin a karbamazepin).
Příznaky poškození jater jsou:
- nevolnost
- zvracení
- letargie
- bolest břicha
- pocení
Paracetamol může zvýšit účinek léků, které se používají proti srážení krve. Proto byste měli být opatrní, pokud užíváte např. Warfarin. Pokud užíváte léčivo s názvem probenecid, nebo máte sníženou funkci jater či ledvin, měli byste užívat nižší dávky paracetamolu (jak ty, které jsou obsaženy v horkých nápojích). Poškození ledvin si můžete způsobit i tehdy, když paracetamol zkombinujete s kyselinou acetylsalicylovou (aspirinem) nebo ibuprofenem, což jsou léčiva, které se také používají ke snížení horečky.
TIP: Nepijte příliš horké nápoje, zdraví moc neprospějete
Jaký je tedy přínos horkých nápojů v léčbě chřipky a nachlazení?
Co se týče léčby – žádný. Tyto léky jsou určeny na zmírnění projevů chřipky a nachlazení, což v praxi znamená, že uleví od příznaků (horečka, ucpaný nos či bolest hlavy) a usnadní „přežití“ nemoci, ale samotnou nemoc neléčí.
Sponzorováno
Pokud máte nějaký zdravotní problém, měli byste se před jejich užíváním poradit s Vaším lékařem. Přečtěte si také informace o očkování proti chřipce.
A co si dále o chřipce přečíst?
- Babské rady na chřipku
- Léčba chřipky starým ruským receptem
- Kdy byste se měli nechat očkovat proti chřipce a jak dlouho trvá ochrana?
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Nachlazení chřipka a teplota, Zdravé nápoje
Přečtěte si také naše další články