Negativní dopady absence pohybových aktivit
Závažnost problému potvrzuje i studie mapující situaci v celé Evropské unii. Jaké jsou konkrétní negativní dopady absence pohybových aktivit? Z těch fyzických jmenujme obezitu, oslabenou imunitu, špatné držení těla, nevyvinutou motoriku a bolesti zad. A trpí i psychika dítěte: není schopné uvolňovat stres a napětí, jednat pod tlakem a chybí mu sebedůvěra. Z hlediska sociálního pak dítěti chybí schopnost práce v kolektivu, komunikace, respektování pravidel, ale i solidarita.
Sponzorováno
Buďte vzorem!
Vztah dítěte k pohybu budujte už od dětství a buďte mu dobrým vzorem, učí se totiž napodobováním svých rodičů. V prvních letech života postačí společné procházky v přírodě, jízda na kole, plavání nebo hra s ostatními dětmi. Čím více pohybových aktivit dítě vyzkouší, tím lépe se rozvíjí a tím lepší přehled získá o tom, který sport jej opravdu baví. Mezi desátým a dvanáctým rokem je na čase zúžit výběr na několik aktivit. Jejich volbu nechte na dítěti, jinak dříve či později ztratí motivaci.
Klíčem k motivaci budoucích sportovních šampionů je podle trenéra a motivačního kouče Mariana Jelínka hra. Hrou může být jakákoliv aktivita, nikoliv pouze sport. Pokud ji děti dělají pro radost a pro zábavu, učinily první krok k vybudování kladného vztahu ke sportu. Odměnami za výsledky radí Jelínek šetřit, dítě by si na ně nemělo zvyknout a považovat je za samozřejmost.
Buďte aktivní!
Buďte aktivní a uspořádejte pro děti své i svých známých, sousedů nebo rodinných příslušníků sportovní odpoledne. Nezáleží na tom, zda to bude turnaj ve fotbale nebo dobrodružná stezka lesem plná úkolů. Vy i vaše děti si jistě užijete obojí. Budete společně v pohybu – a o to jde.
Sponzorováno
Nezapomeňte na ceny. Ať už odměníte pouze vítěze nebo všechny zúčastněné, inspirujte se výběrem např. dětských ocenění na garko.cz. Určitě je z čeho vybírat.
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Pohyb a zdraví
Přečtěte si také naše další články