Sponzorováno

Masáž srdce – jak ji správně provést? 4.46/5 (13)

Masáž srdce - jak ji správně provést?Každý z nás se jistě může dostat do situace, kdy někdo zkolabuje a zastaví se mu srdce. Jak provést nepřímou mazáž srdce?

Co a jak při masáži udělat?

  • Nejprve zkontrolujeme základní funkce – dýchání a akci srdce.
  • Dýchání můžeme ověřit přiložením zrcátka k ústům a nosu postiženého, které se v případě přítomnosti dýchání zamlží. Jinak můžeme přiložit k nosu postiženého ucho tak, abychom zároveň viděli i jeho hrudník – dech budeme cítit jednak na uchu a jednak můžeme pozorovat zvedání hrudního koše.
  • Při zástavě srdeční činnosti provádíme nepřímou masáž srdce. Postiženého uložíme na rovnou a pevnou podložku. Hrudníku se dotýkáme pouze spodní částí dlaně jedné ruky. Dlaň a prsty ruky musí být zvedány aby se nedotýkaly hrudníku. Druhá ruka se opírá o první. Stlačení hrudníku musí být prudké a krátké (zatlačit a hned uvolnit). Hloubka stlačení je u dospělých zpravidla 3 – 5 cm. Během vytlačování hrudníku musí být obě ruce natažené a člověk, který masáž provádí musí klečet nad postiženým, aby byly stlačení dostatečně silné. Při správné nepřímé masáži srdce se může stát, že se žebra zlomí. Tomuto faktu je třeba přizpůsobit sílu tlaku (tlačit o něco slabší, neboť hrudník už má menší pevnost zejména u starších lidí).
  • Oživování začíná úvodními 2 vdechy. Jednou rukou mu přidržíte hlavu zakloněnou, abychom spriechodnili dýchací cesty a prsty mu ucpat nos. Druhou rukou přidržíme bradu, aby zůstali ústa otevřená a vydechneme do jeho úst. Při vydechování pozorujeme, zda se postiženému zvedá hrudník. Jakmile hrudník postiženého klesne, opakujeme vdechnutí. Pokračujeme nepřímou masáží (viz výše) dokud se vědomí neobnoví, resp. do příjezdu rychlé zdravotnické pomoci.

Technika nepřímé masáže srdce

  • Klekněte si k jednomu z boků postižené osoby.
  • Zápěstní hranu jedné dlaně položte do středu hrudníku postiženého, druhou ruku položte na první.
  • Prsty horní ruky zaklesněte mezi prsty spodní.
  • Při masáži srdce využíváme váhu horní poloviny těla, loketní klouby musí být neustále nataženy, tlak je vykonáván na prsní kost shora dolů kolmo k podložce celou horní polovinou těla.
  • Prsty se nesmí opírat o přilehlá žebra, to vede k přenesení tlaku mimo hrudní kost a následně k snížení účinnosti srdeční masáže, zvýšení rizika poranění žeber a orgánů v hrudníku a břiše.
  • Hloubka stlačení je u dospělého 4 – 5 cm.
  • Tlak a uvolnění mají trvat stejně dlouho, dvě stlačení trvají o něco více, než 1s.
  • Frekvence stlačení zůstává 100/min, po každém stlačení je nutné povolit hrudník, ruce však neztrácí s hrudníkem kontakt.
  • Frekvence vyjadřuje rychlost stlačování, ne celkový počet stlačení provedených za minutu – ten je přerušován umělými vdechy a ve výsledku by neměl klesnout pod 80 stlačení/min.
  • Komprese hrudníku se provede 30x.
  • Po 30 kompresích hrudníku znovu uvolněte dýchací cesty (zakloňte hlavu a zvedněte bradu) a proveďte dva vdechy.

Masáž srdce u dětí

Zakloníme hlavu a nadzvedneme čelist, pokud dítě nedýchá aplikujeme 5 úvodních vdechů (při problému s vdechem kontrola ústní dutiny, případně její vyčištění, event. odstranění předmětů), pokračujeme nepřímou masáží srdce jako u dospělého (viz výše). U kojenců stlačujeme hrudník 2 prsty (použijeme tlak 2 palci s obchytením hrudníku), u dětí jednou nebo 2 dlaněmi.

Sponzorováno

Poměr kompresí hrudníku a vdechů u dětí je 30: 2 – bez ohledu na počet zachránců a platí i pro zdravotníka, který je sám.

VIDEO: Ukázka masáže srdce

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Bez komentáře u článku “Masáž srdce – jak ji správně provést?”

    1. […] dříve než přijede záchranná služba. Zde proto musíme pomoci sami, a to tak, že provedeme masáž srdce. Jenže […]

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva