Obsah článku
Podívejme se na několik zásad správného stravování při cukrovce:
- správné složení diety – co se týče obsahu cukrů, tuků a bílkovin (B),
- jíst pravidelně 4 až 6 krát denně, častěji a menší množství,
- vyloučit ze stravy lehce vstřebatelné cukry (bílý cukr), jako zdroj energie využívat potraviny obsahující cukr v přirozené formě a škrob (pečivo, těstoviny, rýže, ovoce, zelenina, mléko,
- snížit příjem celkového množství tuků, upřednostňovat tuky rostlinného původu a nízkotučné mléčné výrobky,
- vhodné jsou potraviny s vysokým obsahem vlákniny (zelenina, ovoce, celozrnné pečivo, vločky) – při jejich konzumaci nedochází k vysokému vzestupu hladiny krevního cukru a déle přetrvává pocit sytosti,
- nutný je dostatečný příjem tekutin ve formě vody, sody, vybraných minerálek, čajů, diabetických limonád; nevhodné jsou nápoje slazené cukrem (kofola, kola, tonik …) a nadměrné požívání alkoholických nápojů (riziko hypoglykémie),
- omezit příjem kuchyňské soli – zvyšuje krevní tlak, namísto soli lze jídla ochutit bylinkami a kořením,
- zajistit ve stravě dostatek vitamínů a minerálů (smíšená strava jich obsahuje v dostatečném množství).
Jak se stravovat při užívání inzulínu?
Zavedení inzulinu do léčby při cukrovce (diabetes mellitus) má své jednoznačné zdravotní výhody – zlepšuje metabolickou vyrovnanost diabetika, pomáhá předcházet vzniku komplikací hrozících z cukrovky nebo zmírňuje již vzniklé komplikace. Inzulín ovlivňuje i subjektivní stav diabetiků. Diabetici po zahájení léčby inzulinem se cítí mnohem lépe než před ní, ustupuje malátnost a pocit únavy, poruchy spánku, ustupuje žíznivost i častější močení, diabetici velmi často udávají zlepšení psychických funkcí. I ti, kteří se dlouho vyhýbali léčbě inzulinem oceňují její přednosti a litují, že se na léčbu inzulínem nedali přesvědčit už dříve.
Na druhé straně podávání inzulínu ovlivňuje denní režim diabetika, vyžaduje určitou sebekázeň. Inzulín se podává před jídlem – rýchleúčinkující 15 až 30 minut před jídlem, v případě přetrvávání vyšších glykémií po jídle lze prodloužit tento interval na 45 minut. Podobně je to i u směsí rychle a dlhoúčinkujúceho inzulínu. Působení dlouhoúčinkujících inzulínů nastupuje pozvolna a proto není nutné po jejich podání se najíst, samozřejmě za předpokladu, že diabetik má normální stravovací režim.
Sponzorováno
Hlavní zásady stravování při cukrovce typu I.
- Stravujte se pravidelně – zpravidla šestkrát denně (závisí to od inzulinového režimu).
- Nesmíte hladovět, zachovávejte proto pravidelnost ve stravování (čas a množství jídla).
- Dodržujte pitný režim (pijte minerální vody, ovocné čaje, přírodní šťávy – nezapomeňte je započítat do sacharidových jednotek.
- Strava musí být dostatečně energeticky vydatná a pestrá. Nezapomeňte, že bílkoviny jsou v doprovodu tuků (maso) a sacharidů (rostlinné zdroje).
- Tuky jsou hlavním dodavatelem energie, jsou živinou, kterou si musí diabetik sledovat.
- Sacharidy tvoří asi 50% z celkové energie. Proto podáváme tzv.. složené sacharidy, tj. po kterých glykémie nestoupá rychle. Jsou to: celozrnné pečivo, chléb, celozrnné těstoviny, celozrnná rýže a ovesné vločky. Množství sacharidů určujeme podle tzv.. sacharidových jednotek, jejichž počet na den určí lékař.
- Nedoporučují se „dia“ sladkosti – přesto, že nezvyšují glykémii, obsahují vysoké množství tuku. Vhodnější je ovoce, které však třeba započítat do sacharidových jednotek.
- Na začátku nemoci je nutné vážit množství potravin (na gramy), později je možný odhad „pouhým okem“.
- Doporučuje se jídlo připravovat vařením, dušením, pečením, grilováním. Smažení není vhodné pro vysoký obsah tuků.
- Nevhodné je konzumovat potraviny slazené cukrem, medem a pekařské výrobky z bílé mouky.
Hlavní zásady stravování při cukrovce typu II. – léčba tabletami
- Stravu konzumujte vícekrát denně, při redukční dietě třikrát denně.
- Nejčastěji je cílem diety snížit tělesnou hmotnost, je tedy nutné podstatně redukovat dosavadní celkový příjem energie.
- Je nutné dodržovat sacharidové jednotky určené lékařem! Žádejte si předepsat vhodnou dietu v sacharidových jednotkách vašim diabetologem. Ze začátku si stravu važte, budete tak přesněji dávkovat energetický příjem.
- Bílkoviny jsou vhodné kvalitní, s nízkým obsahem tuku i cholesterolu (libové maso, bílé maso, ryby), rostlinné bílkoviny v luštěninách.
- Tuky výrazně omezujte, pozor na skryté tuky v některých potravinách, samostatně tuky jezte jen výjimečně (máslo, rostlinné tuky …).
- Sacharidy konzumujte tzv. složené – komplexní (celozrnné pečivo, tmavá mouka a výrobky z ní, ovesné vločky).
- Do jídelníčku zařazujte hlavně hodně zeleniny – co nejvíce v syrovém stavu.
- Dodržujte pitný režim, hlavně příjem ovocných a bylinkových čajů. Ovocné šťávy musíte započítat do sacharidových jednotek. Pozor na příjem minerálek a celkového objemu tekutin při vysokém tlaku (konzultujte s diabetologem).
- Do jídelníčku je vhodné zařadit 1 až 2 zeleninové dny s přiměřeným množstvím ovoce.
- Nezapomínejte na aktivní tělesný pohyb – dávku a druh však konzultujte s lékařem.
- Nejezte „dia“ sladkosti. Přestože nezvyšují krevní cukr, obsahují hodně tuku a ohrožují stabilitu vaší hmotnosti. To způsobuje zhoršení cukrovky.
- Omezte příjem kuchyňské soli. Jídla dochucujte různými bylinkami.
- Pravidelně si kontrolujte tělesnou hmotnost, pokud nehubnete, za žádnou cenu nepřibírejte!
Hlavní zásady stravování při cukrovce typu II. – léčba inzulínem
- Stravu konzumujte 5 – až 6-krát denně, druhou večeři tvoří ovoce, zelenina, případně nízkotučný jogurt. Jezte pomalu.
- Celková denní energetická látka by měla být redukovat tak, aby došlo k úpravě případné nadváhy nebo obezity.
- Dodržujte rozpis a množství sacharidových jednotek určených vašim diabetologem (rozpis vám stanovily podle typu vaší inzulínové léčby). Z toho vyplývá potřeba tzv.. medzijedál (menší množství jídla mezi hlavními jídly), jejich velikost (1 až 2 sacharidové jednotky), vzájemné časové rozestupy.
- Snažte se poznat „svůj inzulín“ – kdy začíná působit, kdy dosahuje vrcholu účinku.
- Jezte kvalitní bílkoviny s nízkým obsahem tuku a cholesterolu (libové bílé maso, drůbež bez kůže). Vyhýbejte se uzeným masným výrobkem. Konzumujte rostlinné bílkoviny – sóju a sójové výrobky.
- Výrazně omezte tuky! Konzumujte hlavně kvalitní rostlinné tuky i to minimálně.
- Jezte tzv.. složené, komplexní sacharidy, po kterých hladina cukru v krvi stoupá pomaleji (celozrnný chléb a pečivo, celozrnné těstoviny, ovesné vločky).
- Konzumujte hodně zeleniny, hlavně syrové. Osvědčeným receptem jsou zeleninové večeře s malou porcí ovoce.
- Dodržujte pitný režim – vhodné jsou ovocné a bylinkové čaje, ředěné ovocné šťávy. Obsah jejich sacharidových jednotek se musí započítat do celkového množství sacharidových jednotek. Pozor na velké množství tekutin a minerálek při vysokém tlaku – konzultujte raději s lékařem.
- Nedr6te dietu! Při pocitu hladu jezte zeleninu (tzv. neomezené potraviny v jídelníčku diabetika).
- Nejezte potraviny slazené cukrem, medem, nepijte sladké nápoje.
- Nevhodné jsou pekárenské výrobky z bílé mouky.
- Omezte příjem kuchyňské soli.
- Provádějte přiměřenou fyzickou aktivitu – pokud jen trochu můžete, sportujte. O druhu a velikosti fyzické zátěže se poraďte se svým lékařem.
Časování jídla
Mezijídlo je menší dávka jídla (1 až 2 sacharidové jednotky), které se podává mezi hlavními jídly, resp. jako druhá večeře. Velikost mezijídla závisí na inzulinového režimu, stupni a trvání fyzické zátěže během dne. Mezijídlo je někdy nutné, aby se zabránilo hypoglykémii (nízké hladině cukru v krvi) a aby se udržela dobrá kontrola glykémie.
Dieta se musí individuálně vypracovat pro každého pacienta, přizpůsobit se rodinným stravovacím zvykům a musí se pravidelně kontrolovat, aby se vyloučilo působení nepříznivých vlivů.
TIP: Mrkněte na TOP 10 tipů do kuchyně diabetika
VIDEO: Cukrovka strava a vegetariánství – IKEM 2013 – Mudr. Kahleová
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Cukrovka
Přečtěte si také naše další články
[…] TIP: Vhodný jídelníček při cukrovce. […]
fuj je to
Létá se do kosmu,auta mají elktroniku,kterou nepotřebují a ta omezuje lidi..Dokonalé elektronické mikroskopy,které 5000 x zvětšují,lékařské CT přístroje..Nobelovou cenou dostal Otto Warburg již v roce 1926,kdy prokázal příčinu a vznik rakoviny v návaznosti na kyslík..A co mistři a vědci v bílých pláštích nic..Do dnes neumí léčit viry..Dohadují se co by to mohlo být za nemoc..Jak je trapná ta lékařská věda…