Obsah článku
Pokud patříte mezi jedince, kteří se nemohli dočkat prvních slunečních paprsků a celou zimu by nejradši prospali, pak vám posledních pár dnů udělalo určitě obrovskou radost. Přichází bezesporu jedno z nejkrásnějších období v roce. Existuje snad lepší symbol nového začátku? Jaro – čas svěžesti, všechno temné a studené odchází, sluneční paprsky jsou čím dál teplejší, barvy v přírodě ostřejší. Dalo by se říct, že jde o jakousi obrodu.
Nicméně, posledně vládnoucí zima na valné většině z nás určitě zanechala svou stopu. V poslední době velmi často skloňovaný pojem „jarní únava“ přestává být pouze pojmem. Pokud i vy patříte mezi ty „vyvolené“, kteří se v posledních dnech cítí neustále vyčerpaní i po dlouhém a vydatném spánku a energii vám dodá jen máloco, pak i vás pravděpodobně postihla jarní únava.
S tou se potýkali už velmi dávno dokonce i naši předkové a aktuální statistické údaje praví, že jarní únava každoročně postihuje až tři čtvrtiny populace. Ženy jsou ohroženy dokonce čtyřikrát více než muži.
Protože náš organismus musel nějakou dobu snášet deficit vitamínu D obsaženého ve slunečním svitu, několikrát během zimy se zcela jistě potýkal se zákeřnými virózami a také díky těžší stravě, kterou si tělo obvykle přes zimu žádá, došlo i k přirozenému úbytku vitamínů. Málokdo z nás si taky dokáže i přes zimu udržet pravidelný pohyb a tak se postupně všechny tyto faktory podepisují na našem fyzickém, ale i psychickém stavu. Aktivní jaro pak na tělo klade nároky, které někdo nedokáže ihned snést. Imunitní systém je oslaben a i přesto, že jarní únava v podstatě není sama o sobě nějak závažnou nemocí, i banální nachlazení může v tomto období organismus velmi vyčerpat.
A jak s únavou zatočit?
Vitamíny
V první řadě je nutné doplnit všechny potřebné vitamíny, z nichž nejdůležitější je pak vitamín D, který je pro tělo nezbytný. Než nám potřebnou dávku do těla vpraví ultrafialové záření, doplnit jej můžeme konzumací ryb, mléčných výrobků nebo cereálií. Dalšími dobrými pomocníky jsou pak vitamín C a vitamín B. „Céčko“ podpoří náš oslabený imunitní systém a „béčko“, ideálně Bkomplex pak spolehlivě zatočí s únavou organismu. Stačí náš jídelníček rozšířit o ovoce, zejména citrusové plody a listovou zeleninu a je vystaráno.
Pitný režim
Určitě většina z nás už ví, že organismus je z 55 – 75% tvořen z vody a to bez ohledu na jeho stáří. Hned po kyslíku je pro nás tedy nepostradatelná právě životodárná H2O. Dodržovat pitný režim bychom sice měli po celý rok, ovšem pro odbourání jarní únavy je to pak obzvlášť zásadní. Odborníky schválené množství je asi 4 dcl tekutin na 10kg váhy.
Další pozitivní účinky jsou pak připisovány výtěžku z rostliny Echinacea, který působí velmi blahodárně nejen na podporu imunity, ale také na náš centrální nervový systém. Vhodné je zařadit pravidelnou pohybovou aktivitu a nemusí jít zrovna o výkony hodné vrcholových sportovců.
Jarní očista
V současné době se však při odbourávání jarní únavy těší oblibě tzv. jarní očista, a to ve formě nejrůznějších tzv. detoxů. Společně se záblesky prvních paprsků se veškerá média postupně plní nejrůznějšími články, zaručenými tipy a radami, jak s příchodem jarních měsíců úspěšně zbavit náš organismus nečistot a přitom ještě ztratit i nějaké to nadbytečné kilo, které nám přes zimu záhadně přibylo.
Sponzorováno
Ještě v dobách, kdy lidstvo žilo v harmonii s přírodou, ctilo a hlavně cítilo změny, které s sebou nesla pravidelná změna ročních období, přizpůsobovalo tomu také svůj pravidelný životní rytmus. Na jaře si naši předkové často pomáhali prvními mladými výhonky rostlin a keřů a tehdejší variantou zeleniny a jejich účinky pak zesilovali zvláštními koupelemi. Čili už tehdy šlo o jakousi formu očisty.
Dnes, v 21. století jsou naše vazby s přírodou téměř přetrhány a mnozí z nás se s ní setkají po celý rok pouze v květináči. A to jen v případě, že si už během života ve skleníkovém prostředí nevypěstovali alergii. Nejsme schopni přirozeně vycítit potřeby našeho těla, natož na ně adekvátně reagovat. I přesto je však náš organismus na jaře mnohem citlivější než jindy. Proto je vhodné v tomto období náš organismus přeci jen trochu „pročistit“.
Jak na „očistu“ organismu
Způsobů, jak náš organismus co nejlépe a nejúčinněji očistit je obzvláště v poslední době nepřeberné množství. Zatímco tradiční indická medicína klade důraz na očistné masáže, západní medicína naproti tomu důvěřuje zelenině. Bohužel se objevuje stále více zaručených rad a tipů, které jsou založeny na velmi drastických metodách, jako například radikální několikadenní půsty nebo naopak výplachy střev bez lékařského doporučení. Tyto nejrůznější praktiky však mohou v konečném důsledku více ublížit než prospět.
Pokud jste se tedy rozhodli pro očistu formou zásadní úpravy vašeho jídelníčku, bylo by vhodné se před tím poradit s lékařem nebo alespoň výživovým poradcem. Aby měla jakákoliv očista smysl, je velmi důležité vytvořit jídelníček tak, aby v něm byly správně zastoupeny všechny důležité živiny, vitamíny a další důležité látky.
Jak vypadá očistný týden
Zeleninový den
První den se konzumuje pouze zelenina, nejlépe syrová, zakápnutá kapkou kvalitního rostlinného oleje, množství by se pak mělo pohybovat mezi 1 – 1,5 kilem. Zelenina může být i lehčeji tepelně opracovaná.
Ovocný den
Druhý den se pak konzumuje výhradně ovoce, lépe je pak vybírat ovoce s nižším obsahem sacharidů, množství podobné jako u zeleniny. Obzvlášť vhodný je ananas pro jeho vysoký podíl vlákniny.
Třetí a čtvrtý den pak postupně zařazujeme do jídelníčku ostatní sacharidové potraviny jako brambory, můžeme přidat i celozrnné pečivo. Pátý a šestý den zařazujeme zdroje živočišných bílkovin, které jsou zastoupeny například v nízkotučných jogurtech nebo sýrech. Sedmý den pak doplníme masem, avšak pozor – vybíráme maso bílé, tedy drůbež, ryby nebo králičí.
Velmi důležitou součástí detoxu je pak pravidelný pitný režim.
Dalším důležitým bodem při očišťování našeho organismu je minimalizování chemie, kterou pravidelně vpravujeme do našeho těla na nezbytné množství. Základem by měla být lehce stravitelná jídla a doplnění stravy o obilniny.
Protože v tomto období, zejména v březnu a dubnu jsou nejvíce zatěžovanými orgány játra a žlučník, mohli bychom náš očistný rituál doplnit i o vhodnou bylinkovou kúru. Zařadit můžeme jak extrakty z bylin, tak zelené nebo bylinkové čaje, případně zeleninové šťávy.
Za vynaložené úsilí se můžeme nakonec odměnit příjemnou masáží a zcela jistě se budeme cítit jako znovuzrození.
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Detoxikace
Přečtěte si také naše další články