Obsah článku
Produkty určené k ochraně před UV zářením jsou k dispozici jako krémy, mléka či oleje. Na trhu existuje velké množství slunečních ochranných výrobků. Bohužel výběr toho správného je nelehký úkol. Jsou specificky rozděleny pro kojence, pro sportovce, vodě odolné nebo mají vysoký SPF ochranný účinek a jejich obsah si častokrát ani nepřečteme nebo mu nerozumíme. Pro spotřebitele, kteří hledají vysokou kvalitu ochranných slunečních výrobků, by si měli vybírat takové, které neobsahují žádné podezřelé složky.
Historie opalovacích přípravků
Pokud jsou sluneční paprsky škodlivé, co používali lidé v dávných dobách na ochranu před slunečním zářením? Říká se, že staří Egypťané si své postavení prokazovali bledou pletí, neustále se chránili před sluncem, pleť si potírali různými oleji, které měly přirozený ochranný účinek (například avokádo, olivy, ořechy). Potraviny a rostlinné oleje používaly jako nejlepší volbu pro kosmetickou ochranu proti vystavování se intenzivnímu slunečnímu záření. Tyto oleje obsahují nejen ochranný faktor, ale i esenciální mastné kyseliny, které se přes kůži absorbují do krevního řečiště a vyživují tak ostatní důležité orgány. Kolem roku 1920 se zrodila myšlenka opálené pokožky od slavné módní návrhářky Coco Chanel. O několik let později se zrodilo podnikání ve výrobě produktů poskytujících dostatečnou ochranu kůže před spálením a slunečním zářením. Experimentovalo se s různými složkami, a experimentuje se i dodnes. V uplynulých letech se však polemizuje nad dlouhodobým vlivem používání chemikálií na kůži. Vynořila se jedna z příčin rakoviny kůže zvané melanom. Dnes je snaha přejít na bezpečnější formy ochrany před UV zářením. Výzkumníci sahají do starověkých spisů na stěnách hrobek a zanechaných výzkumech na papyrech s cílem odhalit důležité skutečnosti o tom, jak staří Egypťané dokázali ochránit jejich pokožku před škodlivými paprsky slunce.
Co to vůbec jsou opalovací přípravky?
Opalovací přípravky jsou určeny k ochraně pokožky před škodlivými UV paprsky. Toto záření může způsobovat v jisté míře předčasné stárnutí av horším případě rakovinu kůže. Komerčně vyráběné opalovací přípravky zahrnují škodlivější chemikálie, více než je nutné.
Kůže může absorbovat téměř vše, co je dalším důvodem proč nechceme, aby nebezpečné chemikálie byly obsahem kosmetiky, kterou používáme dennodenně.
Výrobky s obsahem syntetických ochranných faktorů tvoří po penetrací do pokožky nebezpečné sloučeniny, namísto ochranného účinku před UV paprsky. Pronikají do hlubších vrstev kůže, kde se kumulují a tím povrch kůže (pokožka) zůstává bez ochrany. Čím se UV blokátory dostanou hlouběji, tím je naše kůže vystavena nebezpečnějším chemickým rozpadem těchto syntetických sloučenin. Toto má za následek vznik reaktivity kůže (předčasné stárnutí až rakovina). Množství kosmetických výrobců na našem i zahraničním trhu nabízí opalovací přípravky s obsahem nežádoucích syntetických složek, které namísto ochrany před slunečním zářením způsobují destrukce vrstev kůže.
Sponzorováno
Jak fungují opalovací přípravky?
Kvalitní opalovací přípravky pracují na bázi absorpce, rozptýlení nebo odrážení větší části UV paprsků z pokožky. Poskytují její chemickou bariéru, vytvoří takzvané fyzické okno na kůži. Na regálech v drogeriích je množství typů opalovacích výrobků od krémů, mastí, gelů, tyčinek až po spreje.
- Opalovací přípravek je emulze formulována složkami tak, aby se zamezil průnik co největšího procenta UV záření.
- Po aplikací na pokožku, obsažené molekuly přípravku vytvoří neviditelnou ochrannou vrstvu, která chrání pronikání slunečního záření hlouběji do kůže.
Jaký účinek mají opalovací přípravky?
- pomáhají pleti udržet přirozenou vlhkost a mastnost, které se mohou ztratit v důsledku expozice slunečním paprskům
- kvalitní opalovací přípravek chrání pokožku před vlivem UV záření
- chrání nás před spálením
- pomáhají předcházet dalšímu poškození kůže vztahující se na působení slunečních paprsků
- udržují pleť pružnou a pevnou
Jak správně aplikovat přípravek na opalování?
- Vytvořte si dennodenní rutinu nanášení ochranného opalovacího přípravku
- Zvolte si ochranný opalovací přípravek, který vám nejvíce vyhovuje při aplikací (krém, sprej, olej, gel)
- Používejte správný ochranný faktor a přípravek s rozsáhlou UV ochranou (UVA, UVB)
- Nanášejte opalovací přípravek rovnoměrně na celé tělo
- SPF faktor určuje dobu působení ochrany na váš fototyp pokožky, dodržujte časové rozmezí ochrany
- Žádný opalovací přípravek neumožňuje celodenní ochranu před UV zářením ani schopnost odolat vodě, proto je důležité opakovat aplikování ochranného přípravku
- Vyhněte se vniknutí přípravku na sliznice a do očí
- Děti mají obzvláště citlivou pleť, je třeba ochranný opalovací přípravek nanášet častěji as co nejvyšším ochranným faktorem (SPF)
Hlavně ochrana před zářením pro děti a batolata!
Jako obecné pravidlo platí, že děti do půl roku by se neměly vůbec vystavovat slunečnímu záření a neměly by se nanášet na jejich pokožku ochranné opalovací přípravky. Jejich pokožka není schopna tolerovat chemické látky v opalovacích přípravcích a tvorba pigmentu není dostatečně vyvinuta, proto by mělo být malé dítě mimo dosah slunečních paprsků. Pro děti platí, že je třeba se pobytu na slunci vyhýbat. Pokud se tomu nelze vyhnout, zajistěte aplikaci přípravku pro UV ochranu na celé tělo rovnoměrně, odejte dítě do lehkých materiálů světlých barev a umožněte dítěti být na stinném místě.
Co si ještě o opalování přečíst?
VIDEO: Ochrana při opalování
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Opalování a zdraví
Přečtěte si také naše další články