Sponzorováno

Jarní očistná dieta – jarní očistný program 4.82/5 (11)

Jarní očistná dietaNesprávné stravovací návyky jsou v přímém vztahu s civilizačními chorobami (rakovina, cukrovka, kardiovaskulární onemocnění apod.). Zabránit nárůstu těchto nemocí se může i správnou stravou. Lidské tělo se při látkové výměně (metabolických pochodech) může více méně zanést škodlivinami nebo látkami, například tukové povahy, které snižují funkčnost různých systémů v organismu.

Proč držet očistnou dietu?

Očistné diety se využívají ke zlepšení kondice člověka, ke snížení hmotnosti, ke zvýšení obranyschopnosti organismu a prevenci různých onemocnění. Zaplavení organismu zátěžovými látkami přispívá k jarním pocitem únavy, náchylnosti k rychlé nákaze, například chřipkou, k oslabení imunitního systému. Je také třeba zmínit, že nadváha, které se očistnými dietami také zbavujeme, má přímý vztah s nevhodnou stravou a špatným životním stylem.

Základní pravidla při jarní očistné dietě

I když jste zdravý jedinec, před první očistnou dietou, která trvá více než 7 dní, je vhodné poradit se s lékařem. Pokud jste se neporadili a během očistné diety budete pociťovat negativní pocity, poraďte se dodatečně s lékařem, zda je vhodné pro vás v dietním programu pokračovat, a pokud ne, jakou formou dietu přerušit. Jelikož návrat k běžnému stravování by měl být postupný a měl by trvat minimálně 3 dny.

Při očistné dietě je třeba dodržovat dostatečný příjem neslazených tekutin – základem je pitná voda, bylinkové neslazené čaje. U některých druhů očistných diet jsou dovoleny čerstvé ovocné, resp. zeleninové šťávy. Optimální množství tekutiny je v rozmezí 2 – 3,5 l. Větší množství nemusí vždy působit pozitivně na funkci ledvin a menší zpomalují proces čištění se od toxických látek.

Při volbě délky očistné diety berte v úvahu vaši pracovní, i jinou aktivitu, kterou vykonáváte denně, neboť v důsledku diety se může snížit tlak (při většině očistných diet se vynechává káva a jiné povzbudivé nápoje, klesá hladina cukru), nastává útlum a reakce mohou být pomalejší.

Přínos jarní očistné diety

Důležitým přínosem očistných diet je posílení obranyschopnosti (imunity) organismu, která je na jaře často snížena. Po zimě je vhodné zbavit se jako nadbytečného tuku, tak i očistit střevní epitel, odstranit staré poškozené buňky, hleny, stagnující pozůstatky nestráveného jídla a k tomu je nutná úprava pH ve střevním prostředí (pH je číslo, které se používá v chemii pro označení, jako reaguje vodný roztok, zda kysele, tehdy má hodnotu menší než 7 nebo alkalicky – zásaditě, jestliže jeho hodnota je nad 7, hodnota 7 je neutrální pH).

Naše strava je často kyselého charakteru, bohatá na rafinované cukry, potravu, která ve střevech způsobuje překyselování. Odpadní látky kyselého charakteru vytvářejí krystalky, které usazováním v tkáních jejich deformují a odzbrojit a jsou příčinou různých poruch, např. při onemocněních pohybové soustavy. Správná očistná dieta je sestavena tak, aby svým složením alkalizovala vnitřní prostředí. Po očistné dietě je vhodné stravovat se určitým způsobem, například dělenou stravou, aby se účinek očistné diety stal stálým stavem a přispěl k dobré kondici, stálé úpravě váhy a v konečném důsledku, k dobrému zdravotnímu stavu jednotlivců.

Jakou detoxikační dietu vybrat?

O typu, délce a druhu očistné diety rozhoduje, co je pro vás důležité. Ať je to ztráta hmotnosti nebo potřeba zbavit se toxinů, posílit imunitní systém a podobně.

  • Pokud chcete nepřibrat a preventivně zabránit některým nemocem, jako je cukrovka, stačí držet dietu 1 den v týdnu a může to být i 1 den, kdy kromě vody nepřijímáte nic.
  • Pokud chcete zhubnout pár kilo a zlepšit svůj energetický potenciál, je vhodné držet několikadenní, minimálně 5 denní, očistnou dietu, kdy nejíte cukr, pečivo, slané, sladké, tučná jídla a nejíte po 16 hodině.
  • Pokud chcete z organismu odstranit škodlivé toxiny, upravit prostředí v trávicím traktu na harmonické, pak je vhodná více než 2 týdenní očistná dieta.

Pro Středoevropanů je dobré dodržovat očistnou dietu sestavenou většinou z potravin, které se vypěstují a tradičně používají v této oblasti. Je to jednoduché, ekonomicky výhodné a geneticky příznivé. Tak je tomu právě z dlouhodobého vlivu potravin, které jedli celé generace našich předků a náš organismus je přizpůsoben na tradiční, místní složky potravy.

Očistná změna stravování dle Antonie Mačingové

Autorka představuje celkovou změnu způsobu stravování, NE dietu. Pro změnu stravovacích návyků navrhuje jako vhodný 28 denní očistný program, jehož principy jsou následující:

Pitný režim – podmínkou úspěšnosti tohoto očistného programu je dodržování pitného režimu (denně pít až 3,5 l vody), protože voda vyplavuje toxiny, tuk i lepek a neutralizuje vnitřní pH. Používá se převařená vlažná voda, někdy se přidává citron, taktéž je povoleno ochucovadlo, med a skořice, které dáváte do vody. Voda má být teplá, ne horká. Vysoká teplota by ničila vitamíny a med by se mohl stát toxickým. Povolené jsou zelené čaje (maximálně 3x denně). Rafinovaný cukr je nahrazen medem.

Sponzorováno

Používá rostlinný olivový olej – nejvhodnější je olivový (dovolen je i slunečnicový, a pokud použijete máslo, nejvhodnější je máslo ghee). Originální na této dietě je, že čím více z doporučených jídel sníte, o to je účinnější čištění organismu. Nemá se více pít a málo jíst, aby se pro zdraví potřebné živiny nevyplavovali. Můžete se doporučené stravy najíst do pocitu sytosti.

Autorka diety doporučuje odvážit se a změřit si tělesné míry pouze 2x, a to před a po skončení očistného programu. Antónie Mačingová podrobně rozpracovala recepty v knize „Najezte se do štíhlosti“. Příprava jídel je velmi jednoduchá, rychlá. Zelenina se buď krátce povaří, nebo se dusí na olivovém oleji s česnekem, k opékání se dostanete podle jídelníčku až v 3 týdnu programu, při přípravě karbanátků z kuřecího masa a celeru.

Jídelníček se zakládá na výběru jídel od prvního týdne a k tomu se postupně přidávají další druhy potravin. V tomto programu je důležité dodržovat přesný rozpis jídelníčku a recepturu přípravy potravy. Podstatnou část surovin si umíte pořídit bez problémů a jsou typické pro středoevropskou populaci. Jsou zde i jisté výjimky, jako je koriandr, skořice, zázvor, grapefruit, sója, treska, tuňák, ale ty představují obsahově malý podíl v očistném programu.

Jídelníček: první týden

Na snídani se je zejména nastrouhaná syrová mrkev a jablko, ochucené medem, rozinkami a ořechy (poměr jablko: mrkev: ořech 1:1). Ořechy obsahují nenasycené mastné kyseliny a bílkoviny, proto jsou velmi důležité.
Na oběd se střídá brokolice, fazolové lusky, salát z červené řepy, cuketa.
Na večeři se střídá salát z červené řepy, mrkvový perkelt, cuketa, brokolice.

Jídelníček: druhý týden

K snídani se střídají: 1. bio bílý jogurt s vlašskými ořechy, medem a skořicí, 2. kiwi, banán, ořechy, med a mletá skořice, 3. mrkev, jablko, med, ořechy, rozinky.
Na oběd se střídají: 1. široké bezvaječné těstoviny s kedlubny, 2. brokolice na česneku se zázvorem, 3. mrkvový perkelt, 4. fazolové lusky, vajíčko, 5. bezvaječné těstoviny se špenátem, 6. kuřecí karbanátky s celerem.
Na večeři se střídá 1. zeleninový boršč, 2. hrachová polévka, 3. řepnou salát, 4. brokolice na česneku se zázvorem.

TIP: Jak na jarní detoxikaci?

Jídelníček: třetí týden

K snídani se střídají: 1. šťáva z čerstvého grepu, pomazánka z medu a vlašských ořechů, která se natře na grahamové nebo sójové pečivo a kakao ze sójového mléka, 2. mrkev, jablko, ořechy, rozinky, med, 3. vařené jáhly, ořechy, sušené švestky a med, 3. bio bílý jogurt, vlašské ořechy, med a skořice, 4. pohankové vločky zalité sojovým mlékem, strouhané jablko, ořechy, med.

Na oběd se střídají: 1. kuřecí karbanátky s celerem, 2. zeleninová polévka, fazolové lusky a řepnou salát, 3. zeleninová polévka, překládána cuketa, 4. vařená strouhaná červená řepa, cibule a tuňák, 5. celerové hranolky, filety z mořské tresky na másle, 6. celerové hranolky, dušené krůtí stehno, 7. celerové hranolky, dušené krůtí stehno, vařená červená řepa.

Na večeři se střídají: 1. bryndza s bílky, 2. Mozzarella a rajčata, 3. zeleninová polévka, 4. řepnou salát, krůtí prsa v mletých ořechách, 5. mrkvový perkelt, nízkotučný sýr, brokolice s česnekem, 6. brokolice s česnekem a tuňákem, 7. celerové hranolky, krůtí stehno a čerstvá okurka.

Jídelníček: čtvrtý týden

K snídani se střídají: 1. pohankové vločky zalité sojovým mlékem, strouhané jablko, ořechy a med, 2. mrkev, jablko, ořechy, rozinky, med, 3. vařené jáhly, ořechy, sušené švestky a med, 4. mrkev, jablko, ořechy, med, rozinky, 5. bio bílý jogurt, vlašské ořechy, med, skořice, 6. šťáva z čerstvého grepu, pomazánka z medu a vlašských ořechů se natře na grahamové nebo sójové pečivo a kakao ze sójového mléka, 7. vařené jáhly, ořechy, sušené švestky a med.

Na oběd se střídají: 1. široké bezvaječné těstoviny s kedlubny, 2. mrkvový perkelt, nízkotučný sýr, brokolice s česnekem, 3. řepnou salát, mořská treska na másle, 4. bezvaječné těstoviny se špenátem, 5. bryndza s bílky, 6. zeleninový boršč, kuřecí karbanátky s celerem.

Na večeři se střídají: 1. kuřecí karbanátky s celerem, 2. řepnou salát, krůtí prsa v mletých ořechách, 3. zeleninová polévka, překládána cuketa, 4. řepnou salát, tuňák, 5. vařené jáhly, ořechy, sušené švestky, med, 6. celerové hranolky, filety z mořské tresky na másle, 7. vařená strouhaná červená řepa, cibule a tuňák.

Sponzorováno

Přečtěte si více o stravování dle A. Mačingové.

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    1 komentář u článku “Jarní očistná dieta – jarní očistný program”

    1. admin napsal:

      Díky za doplnění :)

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva